На кръгла маса бяха обсъдени Международната обстановка и сътрудничество в

...
На кръгла маса бяха обсъдени Международната обстановка и сътрудничество в
Коментари Харесай

Диалогът на три морета - реалност и пожелания

На кръгла маса бяха разисквани " Международната конюнктура и съдействие в акваториите на Черно, Средиземно и Балтийско море - правни, стопански и екологични аспекти ". Дискусията за Черноморския, Балтийския и Средиземноморския район бяха c акценти върху положението на междудържавните връзки, използването на интернационалните правила, превъзмогване на политическите провокации и опасности, както и обезпечаване на енергийна сигурност, осъществяване на макрорегионално сътрудничествo и политика на доближаване. Интересът към тaзи голяма част от територията на Европейски Съюз нараства непрестанно, сподели за ДУМА Маруся Любчева, създателка на Черноморски институт - организация, която работи към този момент 10 години.
Кръглата маса, извършена на 5-7 юни 2019 година в София, сложи акцент върху насърчаването на градивния разговор и на устойчивите форми и структури за равноправно и обективно разискване на най-острите съществуващи и нововъзникващи проблеми и даде опция на политици, специалисти, учени и представители на цивилен структури да изразят своите позиции и да предложат вероятни решения. Макар да имат друга история и характерности и да са изправени пред разнообразни провокации - териториални, стопански, обществени, екологични,

морските райони, гранични за Европейски Съюз

се нуждаят от характерни решения. Европейското териториално съдействие надвишава националните граници и развива капацитета на другите територии. Морската съгласуваност в Европейски Съюз ще дефинира освен триумфа на синята стопанска система в обособените морски страни, тя ще способства за запазване и дейно потребление на морските запаси, ускорение на синия напредък и устойчивото развиване, както и изследователско съдействие. Това е политика, основана на нови подходи и концепции за ролята на Европейски Съюз в новата конюнктура, обвързвана с упованията на милиони европейски жители. Черноморският, Балтийският и Средиземноморският район се нуждаят от политика на признание териториалното многообразие в Европа, еластичност и синергии сред другите нива на ръководство.
Целта на полемиката бе да подчертава върху положението на междудържавните връзки, използването на интернационалните правила и опциите за осъществяване на съдействие за превъзмогване на политическите провокации и опасности, които рефлектират върху икономическото и общественото развитие; да потърси практическите стъпки в решаването на съществуващи спорове, понижаване на ескалацията на напрежение и повишение на сигурността посредством използване на стратегически партньорства на макрорегионално ниво, в това число за застраховане на енергийна сигурност; да поддържа напъните за запазване и дейно потребление на морските запаси посредством използването на интегриран мениджмънт на морската екосистема, който подсигурява ускорение на синия напредък и устойчивото развиване посредством съдействието в изследователската зона, което води до намаляване на последствията от климатичните промени и покачва екологичната сигурност.
Неведнъж в хода на полемиката бе обрисувано смисъла на Балтийския, Средиземноморския и Черноморския район за по-нататъшното развиване на Европейския съюз и за повишение на резултатността на политиките, които ще бъдат прилагани в изменящите се политически и социално-икономически действителности на XXI век.
Обърнато бе внимание на използването на интернационалните конвенции и контракти при реализиране на всевъзможни действия в моретата и крайбрежните зони, както и на характерните решения за превъзмогване на дълго съществуващите " замразени " и вероятните нови спорове заради тяхното съществено въздействие върху цялостното положение и бъдещото развиване на връзките в Европа.
Участниците насочиха

апел към всички страни

граничещи с Балтийско, Средиземно и Черно море, да съблюдават одобрените правила и правила на интернационалното право предвид на запазването на мира, интернационалния ред, взаимното доверие и взаимната сигурност в акваторията на тези морета и прилежащите им територии.
Отбелязано бе определящото значение на свързаността в Европейски Съюз, на значимата роля на Балтийско, Средиземно и Черно море за подсилване и стабилизиране на енергийната сигурност на европейските страни и на въздействието на енергийните коридори и другите типове морски промишлености и действия върху екологичната сигурност в тези морски ширини.
Експертният темперамент на разискванията на кръглата маса се добави от обрисуваните зони за изява и дейности на гражданския бранш, който има значима роля във всеки сериозен развой, изключително при образуване на стратегическите подходи и политиките на Европейски Съюз в новите действителности след последните избори за Европейски парламент.
Участниците дефинираха построяването на културни и стопански коридори сред Балтийския, Средиземноморския и Черноморския район като сериозна причина за развиването на различни подходи и политики от институциите на Европейски Съюз. За да има понижаване на напрежението, повишение на взаимното доверие и взаимната европейска сигурност и съдействие във всички секторни области, които могат да спомагат за по-голяма съгласуваност сред народите и за подсилване на основите на мира и просперитета на страните в тези морски райони.

Посланията на участниците

в полемиката подчертаха нуждата от опазване и природосъобразно потребление на моретата и морските запаси за стабилно развиване посредством прецизно използване на интернационалните конвенции и механизми за реализиране на съгласие, взаимно доверие и групова сигурност. Сред посланията се откроиха и основаване на среда за уравновесено развиване на морските територии посредством използване на интегрирано ръководство на морската екосистема от националните и районните управляващи, както и на европейско равнище; създаване на районни начинания и стратегически проекти посредством използване на модела за обмисляне и ръководство " от долу на горе " и потребление на към този момент построения опит и европейските начинания за осъществяване на " наследник напредък " ; ангажиране на политическа и финансова поддръжка от способените европейски, макрорегионални и други капиталови институции; основаване на " група от старши специалисти " за съгласуване на напъните за дейно потребление на териториалното многообразие и биоресурсите, с присъединяване на всички заинтригувани страни от Балтийския, Средиземноморския и Черноморския регион; опазване на културната еднаквост на народите във всички морски райони на Европа; съблюдаване на одобрените правила и правила на интернационалното право, в това число рестриктивните мерки върху наличието на непознати военни кораби в Черно море; навреме разрешаване на разногласия, свързани с морски произшествия или военни спорове сред морски районни страни посредством доброжелателен разговор и договаряния за намиране на обективни и трайни решения, и други
Участниците в кръглата маса посрещнаха с утвърждение приемането на 21 май 2019 година от министрите на седем черноморски страни в Букурещ на Общ дневен ред за Черно море в осъществяване на изразената в Бургаската министерска декларация от 31 май 2018 година решителност на тези страни да разработят - със съдействието на Европейската комисия, взаимен документ. Целта е посредством него районното съдействие в Черноморския район да се приближи организационно до опита, насъбран в приложение на съществуващите тактики и политики на Европейски Съюз за макрорегионално съдействие в Адриатически-Йонийския, Алпийския, Балтийския и Дунавския макрорегион.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР