На 14 февруари в салона на Община Тетевен бе проведена

...
На 14 февруари в салона на Община Тетевен бе проведена
Коментари Харесай

Историкът проф. д-р Пламен Митев представи нови факти за живота на Левски

На 14 февруари в салона на Община Тетевен бе извършена среща с историка от СУ " Св. Климент Охридски " проф. Пламен Митев във връзка 150-годишнината от гибелта на Васил Левски. По време на събитието бяха показани нови обстоятелства за живота и активността на Васил Левски, станали притежание с помощта на непознати до неотдавна документи, оповестиха от пресцентъра на Община Тетевен.

Включените през последните две - три години, непознати до момента документални материали от Османския списък в Истанбул, дават съображение за преосмисляне на досегашната последователност за началото на интереса на турските управляващи към личността на Апостола и към реализираната от него тайна активност, сподели проф. доктор Пламен Митев.

По думите му в новооткрита депеша на шефа на Търновския санджак до Великото везирство от 28 декември, в която за първи път се оповестява за залавянето на Левски, категорично е маркирано, че Дяконът е търсен от седем - осем месеца, т.е. от пролетта на 1872 година и, че управляващите са прихванали към този момент 60 - 70 писма и документи, които той е получавал през тези месеци от революционните кафези в Русия, Влашко и Сърбия.

Не обирът при Арабаконак, не издайничеството на Димитър Общи и задържаните преди него комитетски дейци са подтикнали управляващите да почнат издирването на Васил Левски, уточни ученият и добави, че началото на интереса на управляващите към Васил Левски би трябвало да се ориентира няколко месеца по-назад във времето. Според мен това е таман пролетта на 1872 година, сподели Митев. 

Той добави още, че новите доказателства сочат, че годината му на раждане не е 1837, а 1840. Проф. Митев означи и различен забавен факт, съгласно който описанието на Левски от Иван Фурнаджиев не е първото такова, а тайните служби на турците към този момент са го имали.

По време на срещата учениците от НУ „ Хаджи Генчо “ – Тетевен, засвидетелстваха своята благодарност към Апостола с къса музикално-литературна стратегия. След осъществяванията на надарените деца, Цонка Петкова – шеф на Исторически музей – Тетевен, описа за делото на Васил Левски на територията на община Тетевен.

Малко преди края на срещата кметът на Община Тетевен – доктор Мадлена Бояджиева, благодари на проф. доктор Пламен Митев за лекцията, изпълнена с нови любопитни обстоятелства и детайлности за живота на Левски, като му подари подарък за спомен.

На събитието участваха още зам.-кметовете – Борис Врабевски и Красимир Красимиров, секретарят – Цветелина Стоянова, възпитаници, учители и жители.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР