Москва. Русия и Китай действат като единен фронт“, демонстрирайки солидарност

...
Москва. Русия и Китай действат като единен фронт“, демонстрирайки солидарност
Коментари Харесай

Преглед на някои от основните теми в световния печат

Москва. Русия и Китай работят като „ обединен фронт “, демонстрирайки взаимност на фона на изострените връзки със Съединени американски щати. Съответната оценка прави американското издание The New York Times , разяснявайки резултатите от онлайн срещата на върха сред президента на Руската федерация Владимир Путин и китайския президент Си Дзинпин в сряда.

Изданието отбелязва другарските връзки сред двамата водачи, които на срещата „ демонстрираха взаимност на фона на натиска от Запада във връзка [със обстановката около] Украйна, Тайван и по други въпроси “. „ Китай и Русия, в миналото противници, сътвориха при Си [Дзинпин] и [Владимир] Путин икономическо, военно и геополитическо партньорство, което е толкоз мощно, както постоянно, и с повишаването на борбата на двете страни със Съединени американски щати, наподобява повече като блок против американското въздействие “, отбелязва The New York Times.

Вестникът показва, че срещата сред съветския и китайския водач се е състояла „ в доста значим миг “ на фона на визитата в Москва на асистент държавния секретар на Съединени американски щати по европейските и евразийските въпроси Карън Донфрид, която изрази готовността на Вашингтон да спомага за дипломатическо споразумяване на спора в Украйна и за напъните на Нормандския формат. „ На фона на това по какъв начин Съединени американски щати и техните съдружници заплашват с стопански наказания против Русия при положение на навлизане в Украйна, Москва алармира, че има доста други другари в света “, считат създателите на публикацията. Подобен сигнал съгласно изданието е била и срещата на съветския президент с индийския министър председател Нарендра Моди предходната седмица.
***
Вашингтон/Москва. В публикация за американското издание The National Interest Питър Сучиу изяснява за какво опасенията на Русия от нова „ инвазия “ на западните страни не са безпочвени.

„ Не е изненадващо, че съветската мечка точи ноктите си: тя модернизира флота, организира постоянни учения и създава нови оръжия – от танка Т-14 „ Армата “ до хиперзвукови и подводни ракети “, написа създателят.

Според създателя за множеството американци концепцията за експанзия на НАТО наподобява пресилена, само че Москва не на вятъра се готви за сходен сюжет. Както напомня журналистът, през последните няколко века западните сили неведнъж са се опитвали да провокират Русия и да завземат нейните територии.

САЩ нахлуват в страната по време на Гражданската война през 1918 година и вземат участие в борби против болшевишките сили. Само две десетилетия по-късно Нацистка Германия отприщи кървясъл спор против Съюз на съветските социалистически републики с милиони жертви, напомня Сучиу.

„ След края на Студената война и разпадането на Съветския съюз Русия може би стана по-уязвима, защото доста от нейните някогашни спътници от комунистическата ера – Полша, Унгария и Румъния, както и Чехия и Словакия – влязоха в НАТО “, изяснява колумнистът.

Според Сучиу модернизацията на съветската войска би трябвало да се преглежда не от позиция на настъпателните качества, а по-скоро като възпиращ фактор и гаранция, че Москва няма да претърпи нова инвазия от страна на Запада.
***
Анкара/Брюксел. Европейският съюз съобщи, че е значимо да се поддържа открит и прям разговор с Турция, с цел да се отговори на общите провокации, написа вестник Daily Sabah , като цитира изказване на Съвета на Европейски Съюз по общи въпроси.

Междувременно в този документ се отбелязва, че Анкара „ продължава да се дистанцира от Общността “ и че договарянията за присъединението й към Блока към момента са в невъзможност.
В текста страните-членки подчертат значимостта на поддържането на открит и прям разговор с Турция за справяне с общите провокации и за съдействие в области от общ интерес като миграция, климат, публично здраве и районни въпроси, написа Daily Sabah.

Министрите на Европейски Съюз се срещнаха в Брюксел за последното съвещание на Съвета по общи въпроси тази година в подготовка за срещата на върха на Европейски Съюз, планувана за 16 декември. Те разискаха дневния ред на Блока за 2022 година и оцениха сегашната обстановка с разширението му, се споделя още в публикацията.

В изказването, оповестено след срещата, се акцентира неотдавнашното обновяване на разговора на високо ниво сред Европейски Съюз и Турция по редица въпроси, както и утвърждението от страна на Анкара на Парижкото съглашение за климата. Документът приветства също продължаващите старания на Турция за настаняване и посрещане на потребностите на близо 4 милиона бежанци.

Междувременно в изказването се показва угриженост по отношение на положението на демокрацията, върховенството на закона и главните права в Турция, в това число свободата на словото. Съветът също по този начин уточни на Анкара, че има „ систематична липса “ на правосъдна самостоятелност.

„ Съветът отбелязва със страдание, че Турция продължава да се дистанцира от Европейския съюз, и напомня предходното си умозаключение, което демонстрира, че договарянията за присъединение на Турция (към ЕС) са на процедура в невъзможност “, се споделя в документа.

Въпреки това водачите на Европейски Съюз обявиха по-рано тази година, че Блокът е подготвен да поддържа съответна и позитивна стратегия с Турция, изключително що се отнася до икономическото съдействие и миграцията, напомнят от редакцията.
***
Вашингтон. Религиозната еднаквост на Съединените щати се трансформира, като броят на възрастните в Съединени американски щати, които се разпознават като християни, понижава с 12% за 10 години, съгласно ново изследване, написа Washington Examiner .

Данните, събрани от Pew Research Center и оповестени във вторник, демонстрират, че 63% от възрастните се самоопределят като християни, в това число протестанти, католици, членове на Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни и православни християни. Този брой понижава от 75% през 2011 година

Според изследването 1 на всеки 5 възрастни споделя, че неговата вяра не е „ нищо изключително “, което отбелязва нарастване от 14% през последното десетилетие.

Анкетата също по този начин допуска понижаване на ролята, която религията играе в живота на тези, които са били интервюирани. Докладът отбелязва, че броят на възрастните, които споделят, че се молят на дневна база, понижава, като единствено 45% признават, че го вършат, спрямо 58% през 2007 година

Резултатите идват от годишното Национално референтно изследване на публичното мнение на Pew. Проучването е взело извадка от 3937 души сред май и август и има граница на неточност от плюс или минус 2,1 процентни пункта въз основа на 95% равнище на доверие.
***
Ню Йорк. Афроамериканката Кишант Ксуел ще оглави ръководството на полицията в Ню Йорк, трансформирайки се в първата жена отпред на правоприлагащите органи в емблематичния американски град, оповестява изданието New York Post .

Kандидатурата на Ксуел е утвърдена от определения кмет на Ню Йорк Ерик Адамс, който самият е работил в столичната полиция 22 години. „ Кишант Ксуел се потвърди като герой с престъпността, който има опит и прочувствена просветеност, с цел да даде на нюйоркчаните сигурността, от която се нуждаят, и справедливостта, която заслужават “, увери Адамс в изказване.

На собствен ред 49-годишната Ксуел призна, че „ приема доста съществено това предопределение и историческото му значение ".

През миналата година Ксуел беше шеф на детективския отдел на полицията в окръг Насау, Ню Йорк, където имаше малко над 350 души под командването си. Сега тя, която работи в органите на реда от 25 години, ще би трябвало да оглави най-голямото полицейско ръководство в страната с личен състав от 52 хиляди души. Официалното оповестяване на назначението ще се състои в сряда сутринта (местно време).
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР