Можем да си представим, че през Втората световна война дали

...
Можем да си представим, че през Втората световна война дали
Коментари Харесай

Какво бихте избрали – ужасните дилеми на Втората световна война

Можем да си представим, че през Втората международна война дали да натиснат спусъка, да хвърлят бомбата, да скрият съседа си или да го издадат – е честа и ярка алтернатива. И полякинята Естера Френкиел знае най-добре тази алтернатива. Като тийнейджърка Естера, секретарка в гетото в Лодз (на глвната снимка), получава 10 свидетелства за опрощение на евреи от лагерите на гибелта и надлежно би трябвало да направи ужасния избор кой да живее и кой да почине.

През пролетта на 1940 година Естера Френкиел и нейните родители са измежду 160 000 евреи, принудени от нацистите да влязат в гето в полския град Лодз. Германците рядко влизат в гетото, тъй че карат евреите да основат сами съвет, който да се занимава с ежедневната администрация.

Това значи, че този съвет в Лодз, и изключително неговият ръководител Мордехай Хаим Румковски, имат забележителна власт над живота на своите събратя. Това също значи, че околните на Румковски могат да живеят в „ по-добри условия “ от болшинството в гетото.

Тийнейджърката Естера Френкиел – в подтекста на лишенията на гетото – има „ шанс “ като младши секретар в офиса на Румковски. Това е от решаващо значение през септември 1942 година, когато нацистите заповядват да бъдат депортирани всички хора, които не могат да работят – децата, болните и възрастните хора – тъй като Румковски и околните му получават опция от нацистите да спасят личното си потомство…

„ Бийбоу (мениджърът на нацисткото гето) пристигна в нашия офис “, сподели Естера Френкиел, „ и сподели „ Ще ви дам 10 формуляра за освобождение на децата ви “. И допустимо най-бързо ги набрах на машината си, с цел да може да ги подпише. Не единствено аз получих такива формуляри, само че и сътрудниците ми. “

Така Естера Френкиел получава шанса да избави 10 живота и изборът й е чисто несъзнателен: „ Какво да направя? Имах близки и семейство. Има чичо, който трябваше да бъде избавен. Има братовчед. За мен личното семейство постоянно е по-близко. Трябваше да се погрижа за всички тях; в тези 10 документа първо трябваше да напиша личните си роднини… в такъв случаи се проливат сълзи, само че когато има толкоз доста сълзи, тогава човек мисли единствено за личната си обстановка. “

Във всеки случай документите носят единствено отлагане на неотложното. „ По-късно – споделя тя – всички, които бяха избавени, са изпратени в лагерите. Така е. Това е действителността. “

 

Северна Англия и работната класа са детайлите, създали Питър Лий. Ценностите, които той гълтам, израствайки през 30-те години, му оказват помощ да се изправи против едно от най-ужасните прекарвания през Втората международна война – пандиза на японците.

Той е затворен в Сандакан в Борнео, където японците в един миг желаят летище и военнопленниците би трябвало да го построят. Ако пандизчиите не работят, както японците желаят, те биват бити. „ Независимо какъв чин сте, би трябвало да се подчинявате на заповедите на японския редови войник от най-ниския сан. Ако не се подчините незабавно, според от характера на боеца, или ще ви спукат главата или ще ви набият с пръчка. Имаше един случай, при който (британски) офицер се намесва, когато един от хората му е обичай от няколко японеца и надлежно той също е извънредно набит. “

И по този начин, по какъв начин съумя да оцелее? „ Инстинктивната страст е яд. Това е естествената страст на всеки рационален човек. Когато е атакуван, човек иска да се отбрани. Но като военнопленник на японците доста бързо осъзнавате, че това не е алтернатива. И по този начин би трябвало да осъзнаете обстановката, в която се намирате, и да подредите дейностите си съгласно тази обстановка. С други думи, би трябвало да я изтърпите. “

Лий има вяра, че е жизненоважно човек да се концентрира единствено върху „ живота в сегашното – да приеме обстановката такава, каквато е, а не такава, каквато желаех да бъде… Нямаше смисъл да си припомням за предишното – за фамилията си, за приятелите си, тъй като предишното е минало и всичко, което вършиме, в случай че размишлявахте върху предишното по отношение на ужасното настояще, е да се измъчвате. “

 

Въпреки че губил едното си око и едната си ръка, Жак Лерой взема решение да се бие още веднъж с другарите си, когато те имат потребност.

В поп културата връзката сред Германия и нацизма е очевидна. Не всеки обаче осъзнава, че нацизмът и фашизмът се харесват на доста немци. Жак Лерой израства в Баш във Валония, френскоговорящата част на Белгия. По време на младостта си той изразява симпатии към възгледите на Леон Дегрел, водач на фашистката Рексистка партия, и по този начин, расист и бездънен антикомунист, не е изненадващо, че той отива да се бие със силите на Сталин в специфична валонска дивизия на Секретен сътрудник.

„ Идеологическата цел на Waffen SS беше да образова елитни мъже “, споделя Лерой. „ Тази дума към този момент не се цени в нашето мулти-плуралистично общество, само че задачата беше да се образоват мъже, които могат да поемат командването и да служат на страната си. Именно войната против Русия, против комунистическата и болшевишката Русия беше претекстът за всичко. “

Лерой и останалите доброволци от 5-та Секретен сътрудник доброволческа щурмбригада Валониен са трансферирани на Източния фронт. Лерой се оказва страстен и самоуверен войник и печели специфичен орден за храброст в ръкопашен пердах.

Но в снега на гората Теклино в западната част на Украйна през 1943 година те се сблъскват със силите на Червената войска, които ги превъзхождат доста – което дава пагубни последствия: „ Тези борби бяха в действителност ужасни. Загубихме 60% от хората си. Имаше два или три танка, които да ни защитят, само че те не можаха да влязат в гората. “ Докато си спомняше тези събития, Лерой се оживява: „ Бихме се като лъвове! Атакувахме и заемахме позиция след позиция! “ Но тогава шансът на Лерой се изпари.

„ Бях зад една бреза – много фино дърво – и внезапно почувствах нещо като токов удар. Изпуснах оръжието си и в този миг видях капки кръв в снега. Окото ми беше ударено от патрон. Имах и три патрона в рамото си. “ Лерой лежи окървавен в снега, до момента в който двама от другарите му не го откарват в полева болница.

Хирурзите не съумяват да спасят окото или ръката му.

И в този момент стигаме до невероятната част от неговата история. Защото, въпреки своята тежка неработоспособност, той се причисли още веднъж към отряда си. Защо?

„ За да не стана несъвършен и с цел да остана с другарите си – дава отговор Лерой. Разбира се, че бях изгубил ръката и окото си, само че когато е млад, човек не се въздейства от неприятности по същия метод, по който като по-възрастен. Не обичам и посредствеността. Не обичам да не върша нищо, да пасувам и да нямам никаква цел в живота… Понякога би трябвало да бъдеш знак в живота си. Иначе защо ти е той? Животът не е да гледате телевизия от самото начало! Трябва да мислиш, би трябвало да имаш цел. “

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР