Министерството на финансите стартира два проекта, свързани с финансовите пазари

...
Министерството на финансите стартира два проекта, свързани с финансовите пазари
Коментари Харесай

Правят оценка за състоянието на капиталовия пазар у нас

Министерството на финансите започва два плана, свързани с финансовите пазари у нас. Първият цели правене на разбор на българския финансов пазар, до момента в който вторият план е обвързван със основаване на регулаторна рамка за осъществяване на инструментите за хеджиране, оповестяват от пресцентъра на ведомството.

През последните години развиването на финансовите пазари е приоритет, както на европейско по този начин и на национално равнище, защото с цел да се реализира в действителност обединен европейски финансов пазар, националните пазари също би трябвало да се развиват, написа в известието.

Целта на плана е да се изготви разбор на настоящото положение на българския финансов пазар. Работата по плана включва идентифициране на пречките пред развиването на българския финансов пазар; сравнението му с финансовите пазари на страни от Централна и Източна Европа (benchmarking); правене на рекомендации за превъзмогване на разпознатите по време на разбора спънки пред развиването на пазара.

Анализът на положението на българския финансов пазар и рекомендациите, които ще бъдат направени, ще бъдат показани и разисквани с пазарните участници и след привършване на плана ще бъдат употребявани за база за полемика за правене на Стратегия за развиване на финансовия пазар в България.

Проектът е с дълготрайност 18 месеца (до м. май 2023 г.) и ще се реализира с финансиране от Европейския съюз, посредством Програмата за поддръжка на структурните промени, в съдействие с Генерална Дирекция „ Подкрепа на структурните промени “ на Европейската комисия (DG REFORM) със съдействието на Европейската банка за възобновяване и развиване.

Вторият план е за основаване на „ Правна и регулаторна рамка за осъществяване на инструментите за хеджиране (Приключващото нетиране за деривати и репо-сделки) “ (Close-out Netting for Derivatives and Repo).

България е единствената страна членка на Европейски Съюз, която не е приела цялостна законодателна уредба за приложимостта на приключващото нетиране по отношение на рамковите контракти за покупко-продажби с деривати и покупко-продажбите за финансиране с скъпи бумаги. Това предизвиква правна неустановеност при покупко-продажбите с деривати и покупко-продажбите за финансиране с скъпи бумаги и попречва тяхното потребление.

Техническата помощ, която ще бъде обезпечена посредством този план, ще се показва в:

• Анализ на съществуващите условия (нормативни и търговски) за годност и употреба на хеджиращи инструменти;

• Изготвяне на идея с рекомендации по отношение на нужните нормативни промени за основаване на съответна на актуалните потребности на финансовите пазари правна рамка за приключващото нетиране, които се чака да бъдат под формата на нов закон и/или промени на съществуващото законодателство в региона на финансовите услуги и несъстоятелността;

• Дискусии със заинтригувани страни, обществени и частни, за рисковете и изгодите от препоръчаната правна рамка за приключващото нетиране;

• Изготвяне на законопроект за приключващото нетиране;

• Общи насоки по отношение на обсега на съответните подзаконови нормативни актове, нужни за практическото използване на правната рамка за приключващото нетиране;

• Запознаване на заинтригуваните страни с новата правна рамка за приключващото нетиране на целеви семинари и/или просветителни събития.

Проектът е с дълготрайност 12 месеца, ще се реализира с финансиране от Европейския съюз, посредством Програмата за поддръжка на структурните промени, в съдействие с Генерална Дирекция „ Подкрепа на структурните промени “ на Европейската комисия (DG REFORM) и със съдействието на Европейската банка за възобновяване и развиване със съдействието на Европейската банка за възобновяване и развиване.

Още от ФИНАНСИ:
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР