Министерство на земеделието и храните. Върху зданието на Министерството на

...
Министерство на земеделието и храните. Върху зданието на Министерството на
Коментари Харесай

Колко е часът, София? Най-стилните ретро часовници на София

Министерство на земеделието и храните. Върху зданието на Министерството на земеделието и храните в София също има часовник. Историята му стартира от 1912 година, когато интернационално жури от италиански, австрийски, френски и български архитекти присъжда първа премия на плана на българския проектант Никола Лазаров. Строителството стартира едвам през 1920 година, след Първата международна война. Архитект Лазаров е френски ученик, постройката е издигната в бароков жанр с извита фасада, две островърхи кули и купол, върху който е ситуиран часовникът на постройката. В архитектурно отношение тя е съхранена такава, каквато е била при построяването си. Обявена е за монумент на културата, което изключва всяка интервенция в архитектурния й образ.



Площад “Гарибалди ”. На днешния площад „ Гарибалди “ в предишното се намирала Телеграфо-пощенската станция. През 20-те години на нейното място на площада е издигната Българската комерсиална банка, на чиято фасада също е ситуиран огромен часовник. Постройката впечатлява с каменните си релефи и със скулптурите си. Часовникът на купола е като че ли поддържан от двама коленичили атланти, а над него са мраморните статуи на деца.



Централата на ДЗИ. На ъгъла на улица „ Георги Бенковски “ и бул. „ Цар Освободител “ се намира друга очарователна постройка в сърцето на София, оповестена за монумент на културата. Това е централата на ДЗИ. Ъгловата постройка е издигната през далечната 1926 година Там преди време се е помещавало Чиновническото осигурително сдружение. Шестетажната постройка приключва с осемстенен купол с неповторима скулптурна комбинация от три фигури и часовник. Скулптурното изображение на здрава българка с две деца символизира труда на народа и грижата му за бъдещето. Сюжетът на монумента и истинският часовник несъмнено дават отговор на предназначението на постройката, тя и куполът й и до през днешния ден са пример на професионализъм и самоуверено новаторско решение.

В поредицата „ Колко е часът, София? “ взаимно със Студио Фо ви описваме за часовниците на нашата столица. „ Колко е часът, София? “ е издание на Студио Фо. Фотография – Гео Калев, текст – Момчил Лазаров. Архивните фотоси са предоставени от www.stara-sofia.com.
Източник: momichetata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР