Международната агенция по енергетика (МАЕ) понижи прогнозите си за растежа

...
Международната агенция по енергетика (МАЕ) понижи прогнозите си за растежа
Коментари Харесай

МАЕ прогнозира по-бавен растеж на световното потребление на петрол през 2019 г. и 2020 г.

Международната организация по енергетика (МАЕ) намали прогнозите си за растежа на петролното ползване през актуалната и през идната година, визирайки световното икономическо закъснение.

Според последния ежемесечен отчет на МАЕ световното търсене на нефт ще се усили през тази година с 1,0 млн. барела дневно, което е със 100 хиляди барела по-малко, в сравнение с предходните прогнози и след напредък на потреблението през 2018-а година с 1,2 млн. барела на ден. Това съставлява четвъртото следващо понижаване на прогнозите на МАЕ в границите на последните пет месеца, съобщи БНР.

За 2020-а година МАЕ предвижда увеличение на потреблението на нефт в международен проект с 1,2 млн. барела дневно, което е също със 100 хиляди барела по-малко, в сравнение с предходната прогноза на основаната в Париж интернационална организация. МАЕ отдава това намаляване с по 100 хиляди барела дневно на търсенето, което се оформяха "като най-слабото от 2016-а година насам, следвайки доказателства за неговото забавянето в няколко огромни консуматорски райони и страни, в това число Европа, Индия, Япония, Корея и Съединени американски щати.

Глобалните петролни доставки са спаднали през септември с 1,5 млн. барела дневно до 99,3 млн. барела, следвайки офанзивите с дронове на значими петролни уреди на компанията "Сауди Арамко ". Според основаната в Париж организация тези въздушни удари са предизвикали най-големият срив на петролните доставки в модерната история, само че производството в Саудитска Арабия се е възстановило бързо. "Петролните пазари през септември устояха широкомащабното спиране на доставките "като по учебник ". Цените обаче паднаха назад, откакто стана ясно, че вредите, въпреки и съществени, няма да доведат до дълготрайни разстройства на пазарите “, означи МАЕ в своя отчет.

На Саудитска Арабия й лиши едвам 11 дни, с цел да възвърне своето петролно произвеждане, макар че междинните петролни доставки на кралството през септември бяха по-малко със 770 хиляди барела дневно, достигайки малко над 9 млн. барела на ден, което беше най-ниското равнище от 2011-а година насам.

Според МАЕ увеличението на растежа на петролното предложение от Съединените щати, Бразилия и Норвегия би помогнало да се понижи търсенето на недопечен нефт, добиван в рамите на ОПЕК, до 29 млн. барела на ден през идната година, което може да подтикне петролния картел да продължи да лимитира своето произвеждане през 2020-а година.

В началото на актуалната година Организацията на страните експортьори на нефт, дружно с Русия и други производители (съюз, прочут като "ОПЕК+ "), подписаха съглашение за понижаване на взаимното петролопроизводство с 1,2 млн. барела дневно, с цел да поддържа балансирането на пазара и цените на черното злато.

В следствие срокът на това съглашение беше продължен до март 2020-а година, като на среща на "ОПЕК+ " при започване на декември (на 5-и и 6-и декември) ще се взема решение неговото бъдеще.

По-рано тази седмица генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо загатна, че по-голямо редуциране на доставките на нефт е измежду разновидностите, които "ОПЕК+ " би трябвало да обсъдят на декемврийската среща.

Днешният постоянен отчет на МАЕ е реалност, откакто по-рано тази седмица ОПЕК също показа своя месец отчет, намалявайки прогнозата си за напредък на международното търсене на нефт през 2019-а година (с 40 хиляди барела до 1,02 млн. барела на ден) до общо ползване в размер на 99,84 млн. барела дневно, само че запазвайки без смяна прогнозата 2020-а година за общо ползване от 100,92 млн. барела на ден (или нарастване с 1,08 млн. барела на ден).

В същото време ОПЕК понижи своите оценки за вероятностите за напредък на доставките отвън картела както за 2019-а, по този начин и за 2020-а година. Картелът чака предлагането на нефт отвън рамките на картела да доближи тази година 64,4 млн. барела дневно (увеличение с 1,99 млн. барела по отношение на година по-рано, което обаче е с 160 хиляди барела по-малко от миналата оценка на ОПЕК) и нарастване с 2,25 млн. барела през 2020-а година (понижение с 50 хиляди барела дневно по отношение на предходната прогноза).
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР