Маршрутите са твърде дълги, броят намалява, но смъртните случаи в

...
Маршрутите са твърде дълги, броят намалява, но смъртните случаи в
Коментари Харесай

Кои са маршрутите, по които мигрантите стигат до Европа

Маршрутите са прекомерно дълги, броят понижава, само че смъртните случаи в намерено море не престават: миграцията към Европа, които бе в центъра на комплицираната европейска среща на върха през вчерашния ден и през днешния ден в Брюксел, еволюира дружно с напъните за ограничението й.

Откъде минават мигрантите

Голямата част от мигрантите идват в Европа през Средиземно море, оповестява Върховният комисариат на Организация на обединените нации за бежанците, като през последната година 172 хиляди души са влезнали в Гърция, Италия или Испания.

Потоците от мигранти все пак мощно понижават - връхната точка на рецесията бе през 2015 година, когато през Средиземно море в Европа дойдоха 1.02 милиона души. От началото на 2018 година броят е намалял до единствено 44 370 души - по-малко от рекордните 48 000 души, пристигнали за пет дни в Гърция през октомври 2015 година

Кои са средиземноморските направления

Главният маршрут предходната година към момента бе централносредиземноморският, свързващ Либия (или Тунис) с Италия, като организация " Фронтекс " преброи 118 962 минали по него мигранти - главно нигерийци, гвинейци и котдивоарци. Броят на мигрантите по този път обаче спадна със 75 % след породилите несъгласия съглашения, подписани в средата на юли 2017 година сред Рим и либийската брегова защита.

По маршрута Турция-Гърция (наричан " източносредиземноморски " ) също бе маркиран спад - от близо 900 хиляди мигранти през 2015 година броят им се понижи до 42 хиляди (сирийци, иракчани и афганистанци), осведоми " Фронтекс ". През 2016 година в действителност бе подписано противоречиво съглашение сред Европейски Съюз и Анкара за връщането на идващите назад в Турция.

Потокът по маршрута Мароко-Испания обаче, отчасти зарязан до 2000 година, се ускорява: 23 хиляди мигранти са минали оттова предходната година (основно мароканци, алжирци и котдивоарци). Този западносредиземноморски маршрут през днешния ден по този начин или другояче е на път да се трансформира в главен за постигане до Европа: от началото на годината 17 522 души са пристигнали през Испания, 16 452 през Италия, а 13 120 през Гърция, сочат данните на Върховния комисариат на Организация на обединените нации за бежанците.

Кои са второстепенните направления

Съществуват и второстепенни направления - най-много този през Западните Балкани, който свързва Гърция с източноевропейските страни. Според " Фронтекс " 12 000 души са употребявали този маршрут предходната година (най-вече пакистанци, афганистанци и иракчани). През 2015 година по него са минали 760 000 души.

Следва да се означи обаче, че той се пресича с маршрута на мигрантите, минали към този момент през Турция и Гърция, и данните за броя на употребилите го може да се окажат повишени.

Освен това маршрутите се променят: съгласно оценката на френския дипломат в Словения, с която се свърза " Франс прес ", " от началото на годината е видян нов мигрантски маршрут ", започващ в Гърция и преминаващ през Албания, Хърватия и Словения, по който сред януари и май са минали повече от 1800 души.

За да се премине сполучливо границата, до момента в който Европа ускорява напъните си за въздържане на миграцията, изобретателността е огромна: по този начин станахме очевидци по какъв начин през 2015 година за малко се появи " арктически маршрут ", свързващ Норвегия с Русия, по който всеки ден минаваха с колела стотина мигранти.

Кои са африканските пътища

Според страните на генезис, маршрутите не са едни и същи и могат да не престават с години по пътища, маркирани на картите на Международната организация по миграция.

Тръгнал от Могадишу сомалиец може да премине през Адис Абеба, Хартум, Кайро, а след това Триполи, преди да доближи до Европа. Котдивоарец може да стигне от Абиджан до Угадугу, да мине през Ниамей, Агадес и Себха в Либия.
Либериец с начална точка Монровия може да мине през Бамако, Гао, Таманрасет в Алжир и Сеута, преди да тръгне към Испания.

Колко са смъртните случаи

Върховният комисариат на Организация на обединените нации за бежанците е отчел 16 607 случая на умряли и изчезнали от 2014 година

Към това число би трябвало да бъде прибавен броят мигранти, минали през пустинята по пътя, водещ към Либия: съгласно Международната организация по миграция " най-вероятно в Сахара са починали също толкоз хора, колкото и в Средиземно море ". Миналата година нигерийски депутати говореха за " същинско гробище под намерено небе ".

Холандската неправителствена организация " Обединени за междукултурно деяние ", събираща информация за идентичността на жертвите, прави оценка " минимум на 34 361 души " общият брой на умрелите мигранти, пробвали се да стигнат до Европа от 1993 година " Хиляди други по този начин и не са били открити ", твърди организацията./БТА
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР