Макар българските влакове да не са на много добро ниво

...
Макар българските влакове да не са на много добро ниво
Коментари Харесай

Във влака с колело или домашен любимец

Макар българските влакове да не са на доста положително равнище на фона други железници в доста европейски страни, истината е, че с тях можем да си позволим доста повече независимост при пътуването, в сравнение с с различен обществен превоз.

Едно от огромните преимущества на родната железница е опцията да пренасяме по-големи и по-нестандартни товари на територията на България, които мъчно можем да превозим от точка А до точка Б, в случай че не разполагаме с персонален автомобил.

Типичен образец за това са домашните любимци и велосипедите , да вземем за пример. Лятото към този момент е в разгара си и от ден на ден ни се желае да мръднем някъде за почивните дни, с цел да покараме колело измежду природата или да се насладим селски туризъм в компанията на домашния любим.

Ако нямаме кола, само че сме решили да пътуваме с трен, дано забележим някои правила, които е желателно да съблюдаваме при съществуване на велосипед или домакински любим.

С колело във влака

След закупуване на нашия билет, плащаме и сумата от 2 лв. за колелото , без значение от дистанцията. Заедно с транспортния документ можем да пътуваме с велосипеда си. Колелото би трябвало да се качи по този начин, че да не пречи на останалите пасажери , като е целесъобразно по-големите групи да не се събират в един вагон.

 Снимка 362304

В някои влакове има вагони с поделение за транспорт на колела. Ако няма тъкмо несъмнено място, във всички категории пътнически влакове колелото се поставя на платформата (т.е. предверието пред санитарния възел на влака) на последния вагон, а в електромотрисните влакове - в багажното поделение .

БДЖ категорично отбелязва в уеб страницата си, че при транспорта на колела сами поемаме отговорността за опазването им, по тази причина е хубаво да имаме едно мислено и да хвърляме по едно око на колелото си.

С домакински любим във влака

Що се отнася до домашния любим, може да се вози с нас единствено във второкласните вагони с авансово закупен билет, който е на цената на половин постоянен билет . Задължително е да носим и паспорта на животинчето.

Можем да транспортираме до три зайчета, коте или куче от по-малка или междинна порода , като се изисква животното да бъде в кутия за превозване. От опит споделям, че кондукторите не вършат проблем, в случай че сложим домашния любим в скута или на пода . Условието е да не пречи на останалите пасажери . Ако някои хора са несъгласни животното да е в купето, ще се наложи да се возим в платформата на вагона с него.

 Снимка 362295

Ако кучето ни е по-голяма порода, би трябвало да е с намордник и да пътува на платформата на последния вагон . Животните не се позволяват в спални, кушет и ресторант вагони, само че несъмнено, има и изключения.

Ако е куче-водач или куче-асистент на хора с увреждания, може да пътува и в спалните вагони след показване на нужната документи, която го потвърждава.

В общи линии това са изискванията. Да не губим повече време, а да стягаме багажа, да взимаме домашния любим и колелото, и да се насочваме на уикенд странствуване с влака.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР