Лондон. Администрацията на Байдън ще реши до 2 юни въпроса

...
Лондон. Администрацията на Байдън ще реши до 2 юни въпроса
Коментари Харесай

Financial Times: Санкции на Русия е лесно да се наложат, но трудно да се приложат

Лондон. Администрацията на Байдън ще реши до 2 юни въпроса какви финансови наказания или ограничавания за експорт ще наложи против Русия. 90-дневният бюрократичен часовник беше надъхан на 2 март, когато държавният секретар на Съединени американски щати Антъни Блинкен „ изрично “ съобщи, че Русия употребява химически бойни субстанции против личните си жители, като по този метод нарушава отговорностите си по Конвенцията за химическо оръжие, написа английският вестник Financial Times

През последните две седмици пазарът на съветски държавни облигации претърпя нервна обстановка и същото може да се каже за обменния курс на рублата и съветските акции. Очевидно това е породено от нервността на търговците по отношение на вероятни наказания на Съединени американски щати. Санкционните закони дават на президента обилни пълномощия за надзор върху износа на Съединени американски щати и продажбата и закупуването на активи от финансови играчи.

Има две много проведени фракции, които се борят да поддържат глобите на Байдън против съветските финансови активи, както и вноса от Съединени американски щати и възбраните за обособени съветски жители. Твърдите членове желаят да употребяват наказания, с цел да санкционират президента Путин и неговите поддръжници за потреблението на нервнопаралитичен сътрудник, за хипотетичното им присъединяване в огромна хакерска атака против американски компании и институции и за вкарването в пандиза на Алексей Навални. Друга секта в границите на външната политика и финансовата администрация по принцип е съгласна с това, само че нейните представители са по-обезпокоени от компликациите, които пораждат при използването на глобите, защото в този случай е належащо да не се прекъсват съюзническите връзки със съдружниците и да се заобикаля негативно влияние върху стопанската система и самите финансови институции.

Най-известната фигура измежду твърдолинейните е Виктория Нуланд, владееща съветски език, която е назначена за заместник-държавен секретар по политическите въпроси. Като член на администрацията на Обама, тя интензивно се застъпваше за наказването на Русия за нападенията й против Украйна и Грузия. Тя се съмнява в зависимостта от солидарността с Европейския съюз.

Скептиците за глобите в бюрокрацията показват като образци случки от предишното, в това число глобите от 2018 година против олигарха Олег Дерипаска и следената от него компания Russian Aluminium ( " Русал " ), което провокира спиране на доставките и повишение на цените на пазара на алуминий. След известно време тези наказания бяха анулирани и това се случи след чисто козметично разбъркване на акциите на " Русал ". Въпреки че глобите против газопровода „ Северен поток 2 “ от Русия до Германия се поддържат от политиците от Тексас, те са главен дразнител в връзките на Съединени американски щати с Европейския съюз.

Въпреки че съветската стопанска система е в застоялост, тя има мощно външно финансово положение: нейните валутни запаси възлизат на 590 милиарда $, до момента в който общият външен дълг е еднакъв на 465 милиарда $. На американските институции към този момент е неразрешено да оперират на първичния пазар за съветски държавен дълг, само че те към този момент са закупили доста количество доларови и рублеви облигации на вторичния пазар. Американските управляващи схващат, че насилственото изваждане от капиталовия пазар ще докара до прекачване на активи от американски вложители към съветската страна.

Засега практическите въпроси, свързани с определянето и осъществяването на американските наказания, се преглеждат от Елизабет Розенберг, консултант на американския заместник-министър на финансите и старши шефа в Съвета за национална сигурност Питър Харел. Изглежда, че по-специално Розенберг otgowarq за реакцията на Съединените щати на хакерската атака, която също евентуално ще бъде оповестена на 2 юни. Твърдолинейните съперници на Русия схващат, че няма да получат всички наказания, за които се застъпват, най-малко не до 2 юни.

По-скоро те желаят да постигнете последователно стягане на рестриктивните мерки, които стартират със възбрана за влизане на високопоставени чиновници и олигарси, както и заледяване на активите на особено избрани жители, директно виновни за предходни нарушавания. След това могат да бъдат наложени ограничавания за нови придобивания на съветски активи от американски участници на пазара.

Докато Байдън се пробва да наподобява като хардлайнер в обществените си изяви, той евентуално ще бъде внимателен да постанова финансови наказания, които надвишават многото единствено непривлекателни олигарси и чиновници от по-ниско равнище. Един от проблемите му е, че американските закони улесняват налагането на наказания, само че те са сложни за унищожаване, когато обстановката се усъвършенства. Това затруднява всевъзможни договаряния с Путин - прекалено много бухалки и прекомерно малко моркови.

Освен това всяка администрация ще се опита да направи всичко допустимо, с цел да ограничи по-активното присъединяване на Конгреса в процеса на наказания. Това не е лесна задача. Привържениците на по-строги наказания ще имат на своя страна сенатори, които обичат да приказват пред телевизионните камери. Банките и вложителите могат да употребяват акции за набиране на средства и другари с въздействие.

В по-голямата си част глобите имат незабавна „ стойност сега на оповестяване “, само че имат неопределена дълготрайна полза при поправяне на държанието. Мерките, подхванати против водачите на Куба, Северна Корея и Иран, способстваха за увеличение на бедността, само че не доведоха до промяна на режима.

Но все пак последователите на твърдите ограничения против Русия ще получат най-малко някои ограничавания за пътешестване и заледяване на активи, които те желаят. Путин обаче е прекомерно нужен като договарящ сътрудник, с цел да бъде непосредствено нападнат със наказания.

Превод и редакция: Юлиян Марков

Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР