Лазарова събота - в съботата на Шестата седмица от Великия

...
Лазарова събота - в съботата на Шестата седмица от Великия
Коментари Харесай

Лазаровден е! Пъстри имена имат повод да почерпят, ето какво повеляват традициите на този ден

Лазарова събота - в съботата на Шестата седмица от Великия пост Църквата спомня осъществяването на най-голямото знамение от Спасителя - възкресяването на четиридневно умрелия Лазар шест дни преди иудейския празник Пасха. Извършено пред очите на народа, чудото станало причина мнозина да повярват в Христа.
То и през днешния ден ни твърди в божествената мощ на Бог Син, в Неговото възкресение, и в идното всеобщо възкресение на мъртвите.
Чудото на Лазаровото възкресение провокирало отвратително негодуване у първосвещенниците и фарисеите. По съвета на Каиафа, тъкмо в този миг Синедрионът взема решение да улови Иисуса при първа опция и да Го убие. Приближава се тяхното време. Идва властта на тъмнината, а дружно с нея и последните дни от земния живот на Спасителя.
Лазаровото възкресение станало непосреден мотив за смъртната присъда на Спасителя. Затова точно от най-дълбока античност било открито случилото се да се спомня преди началото на Страстната седмица (Седмицата на Христовите страдания).
В IV век Лазаровото възкресение се смятало за общоцърковен и церемониален празник, което се вижда от множеството поуки на този ден от св. Иоан Златоуст, блажени Августин и други. В VII-VIII век светите църковни песнописци Андрей Критски, Козма Маюмски и Йоан Дамаскин съставили особени песнопения и догми, отдадени на празника, които са в Църквата употребява до ден сегашен.
На този ден се извършва обичаят Лазаруване. Младите дами, наречени лазарки, берат цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница. Момите са пременени в обичайни фолклорни носии. Те обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, благополучие и благодат. Стопанинът на дома ги подарява с яйца, пари, плодове и дребни дарове. В предишното на Лазаровден момците от селото са поисквали ръката на своята годеница.
Празникът носи пролетно въодушевление и се чака с неспокойствие както от участничките, по този начин и от жителите и гостите на селата и градовете. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи. Затова е било наложително всяко момиче от селото да лазарува.
ИМЕН ДЕН ДНЕС ПРАЗНУВАТ: Лазар, Лазарка, Лазарина, Лазаринка
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР