Кризисната интервенция е най-ефективна във времето, когато е по-близо до

...
Кризисната интервенция е най-ефективна във времето, когато е по-близо до
Коментари Харесай

Психологът Десислава Георгиева: Кризисната интервенция работи най-добре скоро след събитието

" Кризисната намеса е най-ефективна във времето, когато е по-близо до събитието. Тя е нужна и работи, когато е доброволна и когато хората имат осъзната потребност от такава помощ. " Това изясни пред " Хоризонт "  Десислава Георгиева, експерт по оказване на незабавна психическа помощ при сериозни събития. Тя е член е на секцията по спешна намеса към Дружеството на психолозите в България. Георгиева разяснява по какъв начин се минава през тежкия интервал след трагично събитие и от какво имат потребност околните на починалите и потърпевшите след тежката злополука край Своге, в която рейс се прекатурна в дере край пътя и аргументи гибелта на 17 души.

„ Близките в този момент ще би трябвало последователно да се приспособяват към една нова действителност, да преподредят всекидневието си, последователно да одобряват загубата на обичаните си хора “, сподели Десислава Георгиева. Въпрос на персонален избор на хората, които се оказват в центъра на трагичното събитие, е дали ще предпочетат да бъдат сами в тъгата си или ще потърсят психическа помощ, посочи психологът: „ Въпрос на персонална преценка е по кое време човек ще бъде подготвен да споделя това, което претърпява. Когато не желае да го прави, би трябвало да уважим избора му. “

Десислава Георгиева предложи околните на засегнатите от събитието лица да наблюдават за необикновени прояви в държанието им или за появяването на тревожни признаци: „ Това може да бъде предпочитание да се изолират, липса на вкус, бодърствуване, изостряне на здравословни проблеми, възприятие за виновност и отговорност, чувство за липса на надзор върху живота, изтощение, безизходност... “
Десислава Георгиева означи още, че спешната намеса може да предотврати по-нататъшна психотерапия и има отношение към подобряването на общото здравословно положение. Срещата е еднократна в границите на час или час и половина и през това време се разисква единствено и само спешното събитие в изискванията на изключителна дискретност:  " Това може да стане даже по телефон, по имейл. Аз съм водила такива срещи с хора, на които даже им е мъчно да приказват в подобен миг. Не е належащо срещта да бъде лице в лице - от време на време това е извънредно мъчно. "

Цялото изявление чуйте в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР