Как влияе властта на човешкия ум
Кой не мечтае за власт? Нима във всеки от нас се крие по един дребен Франк Ъндъруд?
В началото на сериала „ Къща от карти ”, героят на Кевин Спейси изяснява за какво властта е по-силно оръжие от парите:
„ Парите са като имение в Сарасота, което стартира да се разпада след 10 години. Властта е остаряла каменна постройка, която устоява през вековете. Не мога да почитам хората, които не виждат тази разлика. ”
Но в случай че се сдобиете с власт, тя може по странни способи да повлияе на усещането ви за близките и за самите вас. Ето по какъв начин:
1. Влиятелните персони се въодушевяват повече от самите себе си, в сравнение с от близките.
Това сочи тазгодишно изследване на Гарбен А. Ван Клееф от университета в Амстердам, извършено сред 140 студента. Участниците, които били изключително съгласни с изказванието „ Мога да накарам всекиго да направи това, което желая ” , се вдъхновявали повече, говорейки за личните си животопроменящи прекарвания, в сравнение с слушайки за тези на други хора.
Според блогъра от Research Digest , Алекс Фрадера, тези резултати приказват за самодостатъчност.
„ Властимащите хора не чакат от близките да задоволяват техните потребности, заради което и не считат, че тяхното обграждане е заслужен източник на ентусиазъм ”, написа той.
2. Влиятелните персони са по-инициативни и решителни.
Според изследване от 2003 година на психолога от Колумбийския университет, Адам Галински, властимащите хора са по-склонни да поемат начинания и подхващат дейности по-бързо от своите връстници.
В собствен труд от 2012 година, Дженифър А. Уитсън от Тексаския университет изяснява за какво това е по този начин: „ Властните персони по-трудно възприемат и запомнят трудностите, които стоят сред тях и задачите им. ”
В този смисъл те наподобяват на орлите и алигаторите, чийто очи не са толкоз раздалечени едно от друго.
„ Погледът на хищниците е закрепен върху тяхната жертва. По тази причина, те имат доста дребен образен обсег върху непредвидените рискове и евентуалните закани, които спор в заобикалящата ги среда ”, написа Уитсън. „ Този пряк и концентриран взор им оказва помощ да се нахвърлят върху закуската си. ”
Същото се отнася и за основните изпълнителни шефове.
3. Властните персони са по-склонни към невярност.
Като цяло, мъжете не са по-предразположени към извънбрачния секс от дамите. Според изследване от 2011 година на Джорис Ламърс от нидерландския Tilburg University , по-правилно е такова съпоставяне да се направи сред властимащите и всички останали.
Екипът на Ламърс анкретирал 1561 служащи по отношение на тяхното място в йерархията на фирмите, в които работят, както и за изневери в предишното или интерес към извънбрачни връзки.
„ Резултатите демонстрират, че огромното въздействие е обвързвано с нечестност, тъй като то усилва увереността в качествата за привличане на сътрудник ” , пишат учените. „ Тази взаимовръзка се среща както при хората, които са изневерявали, по този начин и при тези, които имат предпочитание да го създадат. ”
Оказва се, че – обратно на общоприетите схващания – полът няма значение. Влиятелните дами са също толкоз склонни да кръшкат, колкото авторитетните мъже. Просто позициите на власт са по-достъпни за мощния, в сравнение с за нежния пол.
„ Като обществен психолог имам вяра, че ситуацията, в което се намира човек, е по-голям фактор от характера му, ” споделя Ламърс. „ С повишаването на броя властимащи дами и изравняването сред половете, познатите схващания за тяхното държание също ще се трансформират. ”
4. Властните персони се усещат по-дистанцирани от близките.
Според Джо Макгий от Нюйоркския университет и Памела Смит от Калифорнийския университет в Сан Диего, авторитетните човеци се усещат по-социално дистанцирани от останалите по няколко аргументи:
– Хората се сближават, когато са „ симетрично подвластни ” един от различен и поддържат връзка от време на време. Вие и шефът ви не сте симетрично подвластни – вие зависите повече от утвърждението на своя шеф, в сравнение с той от вашето. Затова пък сте равнопоставени с сътрудниците си, по тази причина с тях е по-вероятно да изградите по-близки взаимоотношения;
– Проучвания сочат, че властимащите нямат потребност да поддържат връзка с другите по метода, който е нужен на множеството от нас;
– На авторитетните персони се постанова да мислят по-абстрактно и да се занимават по-скоро с реализирането на цели, в сравнение с с построяването на взаимоотношения.
Излиза, че изолацията е резултат от обществената позиция, в което властта слага хората, както и от нуждата за реализиране на резултати.
Източници: BusinessInsider.com, списание Мениджър




