Котелът на водна риза е купено от OLX и е

...
Котелът на водна риза е купено от OLX и е
Коментари Харесай

Да махнеш кюмбетата на "Факултета"

Котелът на водна риза е купено от OLX и е подложен в кафенето на махалата.

© Цветелина Белутова Ненка е на към 30 години. Живее със брачна половинка си Борис и трите си деца в сграда с две стаи в столичния квартал " Факултета ". До скоро във всяка от тях гори печка, на покрива пушат два комина. В печките се горят кабели, пластмаса, какво ли не.

Преди няколко дни обаче артистичният колектив Destructive Creation демонстрира на жителите в ромския квартал, че има и различен метод да се отопляват - по-чист сигурно. " Инсталирахме казан с водна риза в махалата и го свързахме с осем радиатора. По този метод вместо осем печки гори една ", споделя пред ‘Капитал " единият от представителите на групата (виж видеото най-долу). Така с локално парно, каквото се употребява в доста еднофамилни домове, екипът желае да понижи комините и надлежно пушека от тях.

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики Във вторник, когато идваме на място, двете момчета са облечени като Дядо Коледа и избират да останат анонимни. Личи си обаче, че в махалата добре ги познават - и деца, и възрастни. " Амбициозната концепция е цялата махала да се отоплява с няколко котела, да има 10 комина с филтри и по този начин да се управлява какво гори ", споделя той.

Отоплението на правилото на кооператив сред няколко фамилии звучи добре - би могло да усъвършенства малко качеството на въздуха, което във " Факултета " по този начин или другояче не се мери (най-близката станция на гражданската система AirSofia е до ж.к. " Западен парк " ), само че е мощно влошено поради изгарянето на пластмаса. Въпросът е дали хората ще се схванат между тях за поддръжката и " горивото ", каквото и да е то.

Нека ви покажем

Преди към месец артистите идват във " Факултета ". Докато се разхождат, несъмнено, провокират интерес и изненада: хората от квартала ги питат непрекъснато какво вършат там, какво снимат. Леля Савка, която отглежда децата и внуците си сама, споделя, че много се учудила, когато ги видяла да се мотаят сред къщите.

" Заговорихме се първо с Делчо, сподели ни, че се отоплява на пелети. После и с неговия братовчед, който се отоплява на климатик. Започнахме да придобиваме действителна визия за обстановката във " Факултета ", като започнахме с тези, които бяха най-отворени към нас, черпиха ни кафе ", споделя един от артистите.

В следствие купуват казан от OLX за 400 лева и го инсталират в кафенето на махалата. Радиаторите са втора ръка, подарени от другари на момчетата. " Повечето хора си ги държат у дома и подпират саксиите си на тях, тъй като те са толкоз тежки, че не могат да ги изнесат ", изясняват те пред " Капитал ". Когато донасят радиаторите, споделят на хората от квартала, че би трябвало да им оказват помощ, защото са доста тежки. " Направихме парното първо на тези, които носиха радиаторите. Те са хората, които ни повярваха ", споделят Destructive Creation. Идеята е, че всяко от фамилиите, обвързвано с този казан, ще го зарежда с дърва.

Момчетата поддържат връзка доброволно, печелят доверието и се стараят да образоват жителите на " Факултета " за какво е значимо да не горят каквото и да е в печките си. " Затова сме кръстили плана " Топли хора ": тъй като котелът топли хора, хората, които живеят тук, са топли, ние сме топли, тъй като вършим това ", споделя ни екипът.

През няколко къщи е домът на Ненка и Борис, в който също са поставени радиатори.

Фотограф: Цветелина Белутова

Факултета посреща

Когато момчетата идват, някои от локалните са повдгинали вежди. Леля Савка е измежду най-скептичните. Обяснява обаче, че когато схванала за какво са пристигнали, незабавно се съгласила да сложат нагревател в къщата ѝ. Доволна е от това по какъв начин топли и ще се радва да го употребява. Логичният въпрос е дали жителите на махалата в действителност схващат за какво е значимо по какъв начин се отопляват от позиция на здравето. Руми, която е младо момиче, на към 20-25 години, споделя, че е харесала концепцията на Destructive Creation още през цялото време. " В печката горим всякакви отпадъци, а тук - дърва. Обясниха ни за какво е нездравословно ", споделя тя.

В дома на вуйна Савка, който е тъкмо против кафенето, към този момент има нагревател.

Фотограф: Цветелина Белутова
Докато газим в калта от къщата на вуйна Савка към дома на Ненка, задаваме същия въпрос. Ненка дава отговор малко по-несигурно, само че въпреки всичко съвсем незабавно се сеща, че са ѝ обяснили, че пушекът единствено от един комин ще замърсява по-малко в сравнение с от няколко. Обяснява, че ще купуват дърва и ще си разделят разноските с другите фамилии от кооператива.

Бъдещето на плана

" Ние сме анонимна група актьори. Не действаме по нечии план, това е наша концепция. Дава ни цялостната независимост да забележим какво може да осъществяваме. Идеята беше да забележим дали можем да създадем локално парно, с което да махнем доста от кюмбетата ", споделят те. Изрично акцентират, че посланието им не е против общината, а, че в случай че някой има решение, би трябвало да направи по този начин, че тя да го чуе и да покаже по какъв начин става на процедура. Районният кмет на " Красна поляна " е харесал концепцията им, описват момчетата. Във вторник на обяд таман беше изпратил безплатно дърва за огрев в котела. Сега на колектива му следва да откри още радиатори, по-голям казан, да намерения по какъв начин планът може да стане още по-ефективен, както и да намерят средства. Всеки може да им написа, в случай че има предпочитание да помогне.

" Най значимата стъпка беше тази - да покажем, че може да се направи нещо такова ", изясняват те през усмивка.

Районната община се включи с дърва за котела.

Фотограф: Цветелина Белутова
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР