Координационният съвет на браншовите организации в устройственото планиране, инвестиционното проектиране

...
Координационният съвет на браншовите организации в устройственото планиране, инвестиционното проектиране
Коментари Харесай

Архитектурно-строителният бранш със 7 приоритета за устойчивото развитие на сектора



Координационният съвет на браншовите организации в устройственото обмисляне, капиталовото планиране и строителството предлага 7 основни целта за устойчивото развиване на бранша, както и съответни политики и ограничения за постигането им.

Кои са тези 7 целта ?

Темата разяснява в “Нашият ден “ арх. Владимир Милков , ръководител на УС на КАБ:

“Самият Закон за устройството на територията, който е настоящ сега, предлага извънредно тежко административно задължение в капиталовия развой, по тази причина сме разделили нещата на две. Първо желаеме доста скорошни промени в Закон за устройство на територията (Закон за устройство на територията) и както разговаряхме в Народно събрание да се случат до края на юни .

За да може Закон за устройство на територията да действа обикновено и целия строително-инвестиционен отрасъл да прави добре своята работа.

Искаме още на този стадий да въведем цифрово предаване, облекчение на административната тежест, доколкото е допустимо. Въвеждаме регистрационен режим на плановете .

Втората част това е изработването на нов кодекс, което би трябвало да сплоти безусловно всички закони, уреждащи материята в районното развиване на архитектурностроителни развой. “

Приоритетите

“Първият приоритет е основаване на кодекс и консолидиране в него на всички закони, които уреждат материята.

Вторият главен миг е облекчение на административната тежест , облекчение в оптималната степен на капиталовия развой, въвеждане на цифровизация и позволителен режим за плановете. Идеята е оптимално да бъде понижена бюрократичната тежест и съкратени периодите за правене на планове и приемане на строително позволение.

Третият приоритет е ограничение на предпоставките за корупция . Това би трябвало наложително да се случи веднъж със Закона за устройство на територията, лишаване монополното право на общинската администрация да се разпорежда и да утвърждава планове, второто е да се вкара безспорна ясна цифровизация. Всички планове да бъдат качени в една цифрова платформа и всеки да има достъп до утвърдените устройствени планове.

Другото нещо е съществена промяна в Закона за публичните поръчки . Това е гаранция, че ще създадем решителна крачка в ограничение на корупцията. "



Какво е инженеринг в строителството ?

Темата разяснява в “Нашият ден “ Марин Гергов , ръководител на Камарата на инженерите в капиталовото планиране:

“При общоприетия капиталов развой се извършва първо план, този план приключва с чертежи и количествени сметки.  На базата на този план се провежда търг за осъществяване и по-късно стартира осъществяването. Като този, който извършва плана, извършва и авторски контрол.

Другият метод на осъществяване на строителството е на инженеринг . Това е търг за осъществяване и то за осъществяване, включващо проектирането. Там проектирането се е изместило след осъществяване на търга, в този миг проектантът се явява подизпълнител или даже чиновник на строителя.

Като едни виновни хора ние желаеме да сме от страната на възложителя. Една от аргументите е, че човешката активност е нещо, в което постоянно има неточности. Бихме желали нашите планове да са на по-ранен стадий, когато към момента не са въвлечени огромните пари на обществото.

Проектирането съставлява към 5% от целия артикул и тогава да можем взаимно с възложителя, в тази ситуация община и страна, да открием нашите неточности, да уточняваме нашите планове, да намерим най-хубавото решение за обществото.

Другата причина е, че когато се прави инженеринг мъчно можем да съпоставяме резултатите от търга, който е за строителство . Тогава не са въведени задоволително константи има ужасно доста незнайни и другите строители оферират другите решения. “

Чуйте от целия диалог в звуковия файл повече за желаните промени в Закона за публичните поръчки и детайлности за посочените 7 целта.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР