Когато се намираме в ЕС, неговите правила определят основните ни

...
Когато се намираме в ЕС, неговите правила определят основните ни
Коментари Харесай

Какви са правата ни при извършване на плащания в Европа?

Когато се намираме в Европейски Съюз, неговите правила дефинират главните ни права при разкриване на банкова сметка, осъществяване на паричен превод, взимане на заем или покупка на застрахователни артикули. Благодарение на тези правила електронните заплащания стават по-евтини, по-лесни и по-сигурни.

Можем да правим заплащания в цяла Европа (ЕС, Исландия, Норвегия и Лихтенщайн) толкоз елементарно и несъмнено, колкото и в нашата страна.ƒ Търговците не могат повече да начисляват спомагателни разноски, когато плащаме с карта, издадена в Европейски Съюз.ƒ Правилата обгръщат всички типове електронни заплащания (напр. кредитни преводи, директни дебити, заплащания с карти и т.н.).ƒ

Всеки, който обитава законно в Европа, има право на банкова сметка за осъществяване на електронни заплащания („ платежна сметка “). Банките, които се намират в страни от Европейски Съюз отвън еврозоната, също би трябвало да ползват това предписание, като не могат да желаят от вас да заплатите по-висока такса за заплащане в евро към/в друга страна от Европейски Съюз, в сравнение с е таксата за национални заплащания в национална валута. За това оповестява Европейската комисия в своята листовка на тематика „ Вашите права при осъществяване на заплащания в Европа “, оповестена и на интернет страницата на Българска народна банка.

Брошурата съдържа практическа информация в помощ на потребителите, обвързвана главно със сигурността и таксите при осъществяване на платежни интервенции, както и с новите типове платежни услуги – по даване на информация за сметка и по иницииране на заплащане.

Електронни заплащания, налични за всички

Всеки консуматор, който обитава законно в Европейски Съюз, има право да употребява — гратис или против допустима такса, съществена платежна сметка (т.е. сметка по дебитна карта, позволяваща изтегляне на пари в брой, складиране на средства, както и разпореждане и приемане на плащания). Когато плащате за нещо в Европейски Съюз с кредитна или дебитна карта, търговците и банките не могат да ви начисляват спомагателна такса единствено тъй като употребявате избрана карта. Това предписание се ползва за всички покупки с карта (в магазини и по интернет) във вашата страна или в друга страна от Европейски Съюз. Ако плащате в друга от евро валута на страна от Европейски Съюз, издателят на вашата карта може да ви начисли такса за продан на валута , когато употребявате картата в друга страна.

Таксите за преводи в евро сред страните от еврозоната и тези, които не употребяват общата валута, поевтиняха от 15 декември тази година, когато в действие влезе нова регулация за банковите такси. Трансграничните заплащания в евро към този момент костват колкото вътрешните заплащания в националната валута. Дали във вашата, или в друга страна членка - таксата за изтегляне на пари в брой в евро отвън мрежата от терминални устройства на вашата банка следва да бъде идентична.

Повече сигурност, по-добра отбрана

От септември 2019 година нашите електронни заплащания към този момент са по-сигурни с помощта на задълбоченото определяне на идентичността на клиента . Това става посредством композиция от разнообразни фактори за засвидетелствуване на идентичността, да вземем за пример ПИН и вашия пръстов отпечатък.

Вашата отговорност при неразрешени заплащания, да вземем за пример при кражба на кредитната ви карта , е лимитирана до най-вече 50 евро (освен в случаи на груба небрежност). Няма да носите отговорност за неразрешени заплащания, осъществени откакто сте уведомили банката си, или за онлайн заплащания, в случай че вашият снабдител на платежни услуги или банка не е обезпечил задълбочено определяне на идентичността на клиента.

ƒКогато сумата на дефинитивно картово заплащане не е авансово известна (например при наем на автомобил или хотелски разходи), търговецът може да блокира по вашата карта единствено утвърдената от вас контрактувана сума. ƒПри „ пряк дебит “ (напр. упълномощили сте сдружение да събира заплащания от вашата сметка) разполагате с 8 седмици, с цел да обжалвате всяка непозволено начислена сума. Възстановяването на сумите става в период от 10 работни дни.

Справедливо ценообразуване

Имате право да сте осведомени с възможните такси, които се ползват за вашите заплащания.ƒ По предписание при заплащане с потребителски дебитни и кредитни карти търговците — както в магазините, по този начин и онлайн — не могат да изискват заплащането на цена, по-висока от оповестената („ спомагателна такса “). При избрани условия (например при някои карти) обаче може да се ползва спомагателна такса, само че тя би трябвало да отразява действителните разноски за търговеца при този метод на заплащане.

Нови услуги

Благодарение на настоящите технологии към този момент имаме опция да използваме нови, новаторски финансови услуги, предлагани от лицензирани банки и други контролирани снабдители на платежни услуги, разнообразни от нашата банка. Това значи да вземем за пример, че можете да следите персоналните си финанси или да вършиме онлайн покупки без кредитна или дебитна карта. Подобно на банките тези нови снабдители на платежни услуги биват лицензирани и подлежат на контрол, като би трябвало да обработват вашите данни по сигурен метод.

Правилата на Европейски Съюз подсигуряват безпроблемното осъществяване на електронните заплащания. Ако въпреки всичко възникне проблем, вашата банка или другите снабдители на платежни услуги би трябвало да отговорят на подадените тъжби в период от 15 работни дни. Ако към момента не сте задоволени, можете да отнесете случая до националния способен орган.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР