Клеър Колинс, професор по хранене и диететика в Университета на

...
Клеър Колинс, професор по хранене и диететика в Университета на
Коментари Харесай

4 причини да изпием още една чаша кафе

Клеър Колинс, професор по хранене и диететика в Университета на Нюкасъл, Англия, показва в резюме в  обобщените си заключения от десетки проучвания на връзката сред здравето и потреблението на кафе

Някои го избират горещо, други го обичат със сладолед, а трети просто не го обичат. Доскоро кафето беше в листата с навиците, с които човек трябваше да скъса, в случай че в действителност желае да е здрав.Но към този момент не. Системният обзор на изследванията в региона сочи, че веде има задоволително научни доказателства за изгодата от пиенето на кафе. Кафето е обвързвано с понижаване на риска от преждевременна гибел, от диабет вид 2 диабет и някои типове рак.

Въпреки това някои хора ще би трябвало да внимават с количествата. Прекаляването с кафето е обвързвано с нараснал риск от рак на белия дроб и може да обостри сърдечните проблеми.

1. Продължителността на живота

Пиещите кафе живеят по-дълго. Един обзор на 20 изследвания, включващи повече от 970 000 души, сочи, че тези, които нормално пият повече кафе, са имали 14% по-нисък риск от преждевременна гибел заради каквато и да било причина, спрямо тези, които пият по-малко. Дори пиенето единствено на 1-2 чаши дневно понижава този риск с 8%.

При пиещите безкофеиново кафе, които употребяват по 2-4 чаши дневно, също има 14% по-нисък условен риск от преждевременна гибел, в сравнение с при тези, които въобще не пият кафе.

2. Рак на черния дроб

За феновете на кафето, изключително измежду мъжете, има по-нисък риск от рак на черния дроб. Това е значимо, защото тази болест е шестият най-често срещан тип рак в света, и то по-често при мъжете.

Резултати от шест изследвания въз основа на общия брой чаши кафе дневно, сочат, че относителният риск от рак на черния дроб понижава с 14% за всяка чаша дневно повече.

Изследванията демонстрират, че някои естествени съставки на кафето кахвеола и кафестола, имат директно антиканцерогенно и противовъзпалително свойство. Изглежда кафето е в положение да контролира биохимичните процеси в черния дроб, които пазят организма от отрови, в това число афлатоксин и други канцерогенни съединения.

3. Диабет вид 2

Пиещите кафе имат по-нисък риск от диабет вид 2. Според 28 изследвания на над един милион възрастни тези, които пият три или повече чаши кафе дневно, имат с 21% по-нисък условен риск да развият диабет вид 2 спрямо тези, които в никакъв случай не пият или пият рядко.

За пиещите шест или повече чаши дневно рискът се намалява с 33%. Интересното е, че рискът понижава и при пиещите обикновено кафе, и при употребяващите безкофеиново, само че в друга степен. За всяка чаша кофеиново кафе дневно имаме по 9% по-нисък условен риск от развиване на диабет и по 6% по-нисък – за всяка чаша безкофеиново.

Активните съставки на кафето оказват помощ за понижаване на оксидативния стрес – несъответствието сред свободните радикали и антиоксиданти. Кафето съдържа хлорогенова киселина, която потвърдено усъвършенства глюкозния метаболизъм и инсулиновата сензитивност, и кафеева киселина, което усилва степента на потребление на кръвната захар от мускулите, а има и имуностимулиращи и противовъзпалителни свойства.

4. Рак на простатата

При пиещите кафе има по-нисък риск от рак на простатата. Според 13 изследвания, включващи над 530 хиляди мъже, тези, които пият най-вече кафе, имат 10% по-нисък условен риск от развиване на рак на простатата, в сравнение с тези, които пият минимум.

За всеки спомагателни две чаши кафе дневно рискът от рак понижава в допълнение с още 2,5%. Въпреки това, когато ракът на простатата към този момент е открит, пиенето на кафе няма предпазен резултат в напреднали или терминални етапи.

А ето и аргументите за какво да внимаваме с кафето.

1. Рак на белия дроб

Следете количествата кафе, които пиете, с цел да намалите риска от рак на белия дроб. Изследвания измежду над 100 хиляди възрастни откриват, че при тези, които пият най-вече кафе, има 27% по-висок условен риск от рак на белия дроб. Всеки спомагателни две чаши кафе дневно са свързани с 11% нарастване на риска от развиване на тази болест.

Има единствено две изследвания върху безкофеиновото кафе и те сочат противоположното: 34% по-нисък условен риск от рак на белия дроб при огромни количества безкофеиново кафе.

2. Бременност

Пиенето на повече от 1-2 чаши кафе, до момента в който сме бременни, не е чак толкоз рисковано, колкото се е предполагало преди, само че си коства да бъдем внимателни. Връзката сред кафето и риска от импровизиран аборт и други неподходящи последици за бременността в по-старите проучвания е по-вероятно да се дължи на неприятна методология, изключително за резултати като ниско тегло на новороденото и вродени аномалии.

Ефектът на кафето се преценя на основата на демографски наблюдателни изследвания, които изследват съпътстващи феномени, а не такива с причинно-следствена връзка.

Изглежда и резултатът от тютюнопушенето, което се свързва с потреблението на кафе, в по-старите изследвания не постоянно е бил регистриран, тъй че някои от рисковете е евентуално да са били вследствие на цигарите.

Американският лицей на акушерите и гинеколозите предлага бременните дами да одобряват под 200 мг кофеин дневно. Това се равнява на 1-2 чаши кафе дневно (разтворимото кафе има 50-100 мг кофеин на чаша; свареното – към 100-150 мг).

3. Кръвно налягане

Последното предизвестие е обвързвано със сърцето ви. Употребата на високи дози кофеин може да увеличи кръвното налягане в кратковременен проект и да вдигне равнището на хомоцистеина в кръвната плазма – още един рисков фактор за сърдечни болести. Кафето не е обвързвано обаче с дълготрайния риск от такива.

Хората с високо кръвно или сърдечни болести, по-възрастните, юношите, децата и тези, които нормално не пият кафе, ще бъдат по-чувствителни към кофеина в “енергийните ” питиета, колата и кафето, и при тях може да е нужно повече време за преработката му. Преминаване към безкофеиново кафе ще реши въпроса.
Източник: momichetata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР