Като съзерцателен и елегичен триптих, запечатал живота на един човек“

...
Като съзерцателен и елегичен триптих, запечатал живота на един човек“
Коментари Харесай

И зрителят продължава да гледа

Като „ наблюдателен и елегичен триптих, запечатал живота на един човек “ дефинира кино лентата на Камен Калев „ Февруари “ Кристофър Вурлиас от Variety. А Боряна Матеева написа в сп. „ Кино “: „ В този философско-психологически метод се открива мъдрост, а като прибавим автобиографичния миг и съзерцателната настройка, имаме бистро и сензитивно кино. “



Около пет години екипът – режисьор и сценарист – Камен Калев, оператор – Иван Чертов, музика – Петър Дундаков, работят по кино лентата, който потегля от 5 ноември по кината у нас, откакто влезе в формалната селекция на кинофестивала в Кан, а към този момент има разпространяване във Франция и е доста добре признат. Ето какво споделя кинокритичката Катерина Ламбринова в сп. „ Кино “: „ Филмът бе селектиран в главната стратегия на фестивала в Кан през 2020, само че потъна в зимата на недоволството на българската кино среда. Още един образец за хроничната ѝ тресчица пред гения. За да си набави успиващо, нездравословно утешение, тя неистово се стреми към одобряване на посредствеността. “



Поетичният кино роман, в чиято основа е фигурата на дядото на Камен Калев, се разграничава от предходните му филми. „ Февруари “ е решен в три елементи, които разкриват детството, зрелостта и старостта на героя. Малко реплики, постепенно деяние, запаметяващи се фрагменти – това са единствено дребна част от характерностите на кино лентата, за който режисьорът и сценарист Камен Калев споделя в изявление: „ За мен беше предизвикателство да направя филм с облик, който не се трансформира, който не излъчва доста. И все пак да има нещо, което да накара фена да продължи да гледа. “ И фенът в действителност продължава да гледа. И филмът влиза в него и остава там.

Чуйте Камен Калев.
Снимки – ФБ профил на кино лентата " Февруари "
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР