Капацитетът на сигурната зона в бежанския център в столичния кв.

...
Капацитетът на сигурната зона в бежанския център в столичния кв.
Коментари Харесай

Бежанци препълниха центъра във Военна рампа

Капацитетът на сигурната зона в бежанския център в столичния кв. " Военна рампа "  е повишен с над 100 %, алармира публичният бранител Диана Ковачева.

Проверка на чиновници от Националния предпазен механизъм към омбудсмана в края на предходната седмица е открила, че към 12 август са регистрирани 221 непридружени малолетни и малолетни деца. От институцията означават, че фокусът на инспекцията на омбудсмана е бил ориентиран към материално-битовите условия, обезпечаването с медицински и немедицински експерти, пропускателния режим на Сигурната зона за непридружени деца,

Оттам напомнят, че зоната е била изградена през 2019 година особено за непридружени деца-бежанци, с потенциал за 100 деца. 

При инспекцията е открито, че 146 от малолетните са в сигурната зона, а 75 от непридружените деца са настанени във физкултурен салон.

По данни на чиновниците на Отдел „ Производство по интернационална протекция “ към Регистрационно-приемателен център физкултурният салон е единственото място, на което могат да бъдат настанени деца (при надвишен потенциал на сигурната зона), защото там са изолирани от пълнолетните бежанци и има следен достъп до помещението.

Проверката на омбудсмана установи още и извънредно неприятни материално-битови условия, извънредно неприемливи и изрично несъответствуващи за деца. Много обезпокоителен е фактът, че 75 деца разполагат единствено с две бани и две тоалетни, помещението е напълно нехигиенизирано, липсват и мебели за предпазване на персонални движимости.

" В подтекста на идната четвърта COVID-19 вълна, събирането на 75 деца на едно място крие риск от пораждане на епидемиологичен гърмеж. В подобен тип помещение не е допустимо да бъдат спазени противоепидемичните ограничения ", написа в специфичния отчет на омбудсмана, изпратен до ръководителя на Държавната организация за бежанците.

Освен това сигурната зона за непридружени деца също е пренаселена. В пространства, чиято величина е към 15 кв. са настанени по шест деца, а в по-малките по площ пространства са по 4 деца.

Персоналът, който се грижи за децата е извънредно непълен – 8 обществени служащи и един психолог. Социалните служащи нямат физическата опция да поддържат децата в обществената им акомодация, да преценяват потребността от психическа помощ на всяко дете.

Независимо, че главната рекомендация на омбудсмана да се построи обособен център, в който да се настаняват непридружените малолетни и малолетни деца, е изпълнена отчасти, посредством създаване на „ сигурни зони “ в Производство за интернационална протекция – София (в кв. „ Военна рампа “ и кв. „ Овча купел “), екипът счита, че потенциалът на сигурните зони при засилен бежански поток не е задоволителен.

Омбудсманът предлага в най-кратък период да се обособи спомагателна сигурна зона за непридружени деца.

В интервала от 1 януари до 11 август са били регистрирани 1005 деца-бежанци, а своеволно напусналите са 784. Всички са оповестени за търсене, като открити са две от тях. Средният престой на записано в Центъра дете е към 15 дни. Това е и повода единствено 20 деца да бъдат включени в просветителния развой.

В Центъра работи доктор на цялостен работен ден. Здравният  кабинет е гарантиран с лекарства и консумативи. 

За непридружените деца е основана опция за установяване на общопрактикуващ доктор, само че действително това не се прави заради късия престой (средно 14 дни).

Към момента няма непридружени деца със болести и на медикаментозна терапия. 

 
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР