Калоян Левтеров постави нов национален рекорд за мъже на 200

...

Калоян Левтеров спечели титлата на 200 метра гръб с нов национален рекорд

Калоян Левтеров сложи нов народен връх за мъже на 200 метра тил във втория спортен ден на Държавното състезание по плуване, което се организира на столичния басейн " Диана ". 17-годишният играч на Славия стана първият българин, който слиза под две минути и реализира 1 минута, 59.48 секунди. Втори с закъснение от близо 10 секунди приключи Светлозар Николов от Спринт, а трети остана Георги Георгиев от ВСИ.

В най-интересния край при дамите на 50 метра тил купата сграбчи Габриела Георгиева от Дамини с време от 29.46 секунди. Тя изпревари единствено с 5 стотни от секундата националната рекордьорка Екатерина Аврамова, която сега се състезава за Турция. На трето място с време от 31.47 секунди завърши Венелина Михнева от НСА.
Два национални върха при подрастващите бяха усъвършенствани във вечерната сесия на шампионата. На 1500 метра свободен жанр при дамите купата завоюва 14-годишната Калина Захариева от Г.Д. Спорт, която с времето си от 17:36.56 минути сложи ново най-хубаво достижение в личната си възрастова група, сваляйки 28 секунди от предходния връх. Калина Николаева завоюва купата на 200 метра бътерфлай. 16-годишната състезателка на Черно море финишира за 2:18.64 минути, като по този начин изравни личното си най-хубаво достижение.

При щафетите на 4 по 100 метра купите завоюваха тимовете на Сандански при мъжете и Черно море при дамите. Тимът на Сандански в състав Йордан Янчев, Августин Милев, Радостин Кръстев и Михаил Кръстве спря хронометрите на 3:27.32 минути, което е връх за български клубен тим. Сребърните медали останаха за Черно море, а бронзовите за Олимпия. При дамите Черно море в състав Азра Янак, Калина Николаева, Росина Тодорова и Бояна Кирчева завоюва купата с време 3:59.72 минути. Второто и третото място останаха за Олимпия и Спринт.

В останалите финали довечера купите завоюваха Йордан Янчев (Сандански) на 400 метра свободен жанр, Лора Великова (Астери) на 200 метра бруст, Любомир Епитропов (Вихрен) на 100 метра бруст, Диана Петкова (Спринт) на 50 метра свободен жанр и Павел Банчев (Левски) на 100 метра бътерфлай.Държавното състезание по плуване продължава в събота и неделя.