Какво ще се случва с отработеното ядрено гориво (ОЯГ), генерирано

...
Какво ще се случва с отработеното ядрено гориво (ОЯГ), генерирано
Коментари Харесай

Няма къде да изпратим ядреното гориво от АЕЦ Козлодуй: Какви са вариантите - погребване или преработка?

Какво ще се случва с отработеното нуклеарно гориво (ОЯГ), генерирано от АЕЦ " Козлодуй " откакто към този момент не може да бъде преработвано в Русия? Потенциални благоприятни условия за отговор на този въпрос дадоха специалистите от Агенцията за нуклеарно контролиране (АЯР). 

В България ОЯГ се генерира от блокове 5 и 6 на АЕЦ " Козлодуй ", а в предишното и от блокове от 1 до 4 на централата.

На първо място би трябвало да изясним, че ядреногоривния цикъл е два типа - единият е отворен, а другият - затворен.

При първия тип горивото от нуклеарните реактори би трябвало да бъде непосредствено " заровено ".

" Под погребение на горивото се схваща, че то бива сложено подземен, обикновено в някакви дълбоки геоложки обединения, където то не може да бъде извлечено повече ", изясни основният секретар на АЯР Иван Горинов.

Той добави, че казусът при директното погребение на отработено гориво е, че би трябвало да се потвърди сигурността му за безконечни времена (най-малко за 10 000 години напред). Освен това би трябвало да има задоволително бариери, които да не позволен радиоактивните субстанции да излязат " на открито ", а също и че няма да се получи така наречен сериозна маса - неконтролируема верижна реакция, като атомната бомба.

Докато при затворения цикъл това гориво се изпраща за преправка в специфичен цех откъдето от него се извличат уран и плутоний, които могат да бъдат употребявани наново. А високорадиоактивните боклуци, които не стават за нищо, само че са доста високорадиоактивни се връщат назад на този, който е поръчал преработката. Те се изпращат " остъклени " - във тип на стъклено кубче. След като преминат този цикъл те могат да бъдат заровени.

" Разликата е, че при погребение на високорадиоактивни боклуци няма проблем с подкритичността, също така тези кубчета са по-компактни, а и топлоотделянето е по-малко ", поясни Иван Горинов.
 Най-големият проблем за АЕЦ
Най-големият проблем за АЕЦ " Козлодуй " не са аварийни елементи, нуклеарно гориво или " протечки "

До по кое време може да работи безвредно нуклеарната ни електроцентрала?

Съхранение в басейн или в склад?

При предпазване на отработените радиоактивни боклуци, поставени в касети по метода на  така наречен басейнов вид (гигантски басейн), по план сигурността е обезпечена до 30 години, а при предпазване в изсъхнало вместилище, в каквото досега се съхранява гориво единствено от старите реактори на АЕЦ " Козлодуй ", срокът за предпазване е потвърден за 50 години напред. 

" Тези периоди са сложени от позиция на оборудванията, в случай че се удължат тези периоди радиоактивните боклуци могат да се съхраняват в тях и по-дълго ", разяснява тематиката ръководителят на Агенцията за нуклеарно контролиране Цанко Бачийски. 

Експертите обясниха, че за горивото тип ВВЕР-1000 няма изсъхнало вместилище. Евентуално следва такова да бъде проектирано и издигнато, само че това е решение оператора. 

Преработката на нуклеарно гориво

може да се извърши единствено на две места

Реалистично видяно преработката на отработено нуклеарно гориво може да се извърши или в завода " Маяк " в Русия или в завода " Хаак " във Франция. В Европа няма друго място, което може да послужи за задачата. В международен мащаб преправка на отработено нуклеарно гориво може да се прави в Китай и Пакистан, които обаче не преработват непознато гориво. А Англия и Съединени американски щати затвориха преработвателните си фабрики. 

Какъв е изходът за нуклеарните ни боклуци?

До преди началото на войната България изпращаше за преправка нуклеарното гориво в Русия. Сега обаче поради политическата конюнктура, това не е допустимо да се случва.
 Валентин Николов ще е новият шеф на АЕЦ
Бивш началник на АЕЦ " Козлодуй " още веднъж оглавява централата

Заводът във Франция няма поточна линия, която да поеме касетите с нуклеарно гориво от АЕЦ " Козлодуй ". Причината е, че нашите касети са шестоъгълни, а западните - квадратни.

" Ако решим да преработваме отпадъчното нуклеарно гориво във Франция би трябвало да има междуправителствено съглашение, второ би трябвало френският оператор на завода да каже дали може да и дали желае да направи преустрояване на поточната си линия ", изясни Иван Горинов.

Какво следва да се случи?

Към днешна дата работи Стратегията за ръководство на нуклеарните боклуци от 2015 година Новата тактика, която регистрира новите действителности е оповестена за публично разискване и следва да бъде призната от Министерския съвет. 
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР