Какво показват последните проучвания на общественото мнение по двете най-парливи

...
Какво показват последните проучвания на общественото мнение по двете най-парливи
Коментари Харесай

Мнението на българите за приемането на РС Македония в ЕС и изпращането на българско оръжие за Украйна

Какво демонстрират последните изследвания на публичното мнение по двете най-парливи тематики за властта - приемането на Северна Македония в Европейски Съюз и изпращането на българско оръжие за Украйна.
Всичко по тематиката: Отношенията България - районен съд Македония 241
През октомври 2020 г. Алфа рисърч измери, че 83,8% у нас не са съгласни България да поддържа районен съд Македония за участие в Европейски Съюз, до момента в който не бъде реализирано единодушие по историческото минало на България. През февруари 2022 година, съвсем месец след първата среща на новоизбраните министър председатели Кирил Петков и Димитър Ковачевски в Скопие, пред същата организация 31% заявят поддръжка на новия, по-гъвкав метод в договарянията, а 49% желаят по-твърдата позиция да остане.

“По този въпрос тънките червени линии минават освен сред съдружните сътрудници, само че и вътре измежду техните симпатизанти. С изключение на Демократична България последователите на всички партии в ръководещата коалиция, включително и тези на Политическа партия, отдават желания на досегашния метод ”, проучват социолозите.

През юни 2021 година изследване на Галъп интернешънъл болкан показа, че за 70% най-добре е България да не подвига ветото. 19,3% считат противоположното.

През декември Галъп показа данни, че 71,1% от българите одобряват за най-важно да бъдат уредени връзките на районен съд Македония с България, а не е толкоз значимо дали тя ще стане член на Европейски Съюз. На противоположното мнение тогава са 7,5%.

През януари 2022 година според Галъп 60,8% от българите са на мнение, че страната ни би трябвало да поддържа участието на Скопие, само че единствено при изискване, че най-близката ни съседка бързо извършва контракта с България.15,3% споделят, че страната ни при никакви условия не би трябвало да поддържа РСЕ за влизане в Европейски Съюз, а 7,6% - да я поддържа без условия.

На 24 март в Брюксел министър председателят Кирил Петков съобщи, че “над 80% българите не поддържат военна помощ за Украйна ”. Социолози, до които “24 часа ” се допита, споделят, че сондажи на публичното мнение, които не са оповестявани, фактически демонстрират сходни равнища “против ”. Косвено за това приказват и данните от изследвания на Тренд и Галъп Интернешънъл от март (виж инфографиката), въпреки отговорите да не са навръх въпроса за военна помощ.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР