Изтокът знае как да пази традициите си, да се отличава

...
Изтокът знае как да пази традициите си, да се отличава
Коментари Харесай

Българи запознават Европа с традиционния азиатски воден куклен театър

Изтокът знае по какъв начин да пази традициите си, да се отличава и характеризира с тях. Една от най-мистериозните и недостъпни за нас, европейците, се явява водният куклен спектакъл. 

Първата режисура на вода е датирана от 1121 година във Виетнам и на нея е участвал самият император. Сцена било наводнено оризище в делтата на Червената река, единственото място където и през днешния ден може да видите истории, разказани от водните кукли. 

Тайните на тяхната направа, материал и метод на ръководство от актьорите, обаче ревниво се пазят от локалните и единствено персонална непримиримост и професионални знания могат да ви разкрият особеностите на този тип изкуство, прието за международно културно завещание от ЮНЕСКО.



Двама българи демонстрират тази непримиримост към този момент второ десетилетие – майсторът на кукли . Началните опити за сходни представления на българска почва доцент Цветанов прави през 2009 година. Пет години по-късно е реалност и първият в Европа подготвен воден театър – „ Райската птица ”. 



За сцена е определено закрито езеро в столичния зоопарк, направени са ръчно 18 кукли и е основана специфична симфония, която да добавя безмълвната библейска история. През идващите години Малък куклен спектакъл „ Слон ” основава още три спектакъла за вода, само че всички те са представяни на открити водни площи, поради особеностите на „ сценатa “, която им би трябвало. Мечтата на Мирослав и Роза била да показват това изкуство в закрита, обичайната театрална зала и да придадат камерно чувство на изкуството. Нещо, което никой в никакъв случай не е правил досега. В края на юли тази година, в спектакъл „ Ателие 313 “ в София, фантазията се сбъдва с името „ Красивият геном на водата “. Спектакълът споделя най-важната история – за съзиданието, за смисъла на света. „ Разказва, без думи, за времето от сътворението до новата епоха и раждането на Христос ” – споделя режисьорът Роза Николова. Заради особеностите на жанра, публиката е била ситуирана на сцената, а останалата повърхност в залата била покрита с повече от 20 тона вода и превърната в сцена.



„ Тъй като дълги години, правейки водни спектакли и успявайки да интегрираме едно антично източно изкуство, което в никакъв случай не е могло да трансферира границите на личната си татковина, желанието ни този път е в Европа и точно в България да се появи място, където водните спектакли да имат собствен дом. За да се случи това се изискват доста старания. Но с „ Красивия геном на водата “ за първи път показахме, че сходно зрелище може да бъде изиграно на закрита сцена, нещо, което никой не очакваше да се случи. “ – сподели за БНР доцент доктор Мирослав Цветанов.



Сега огромната цел на Малък куклен спектакъл „ Слон ” е водните куклени постановки да станат непрекъснато събитие в културната стратегия на страната ни, а и в Европа. Да могат да се играят във всеки сезон и на разнообразни подиуми – и открити, и закрити. Представлението „ Красивият геном на водата “ следва да обиколи част от сцените в Европа и да се завърне в България през есента. А доцент доктор Мирослав Цветанов е безапелационен, че за 34-годишната си работа в региона на пробния спектакъл, този другоземен азиатски род предлага с изключение на атрактивното показване посредством водата и съществено художествено равнище на творбите, посланията и историята, която споделя.

Съставил: Весела Кръстева

Снимки: Малък куклен спектакъл „ Слон ”
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР