Световните запаси от вода във време на глобално затопляне на планетата
Изменението на климата оказва трайно влияние върху международните водни цикли. В взаимозависимост от разположението на всяка страна, това може да има друго въздействие – в някои райони има наводнения, а в други - суша.
Има минимум една жертваМожем да противодействаме на този развой по разнообразни способи, измежду които последователното отричане от изкопаемите горива, възстановяване на съдействието в региона на данните за водата и осведоменост на популацията.
Според нов отчет на Световната метеорологична организация /СМО/ водната сигурност на милиони хора е изложена на риск, защото изменението на климата и човешката активност води до комплициране в хидрологичните цикли, а това до голям брой естествени бедствия.
Досега неналичието на данни е попречила наблюдението на все по-нестабилния воден цикъл. Той оказва въздействие върху снабдяването с питейна вода и наличната вода за земеделските култури. Нужни са интегрирани политики за ръководство на водите, които са неразделна част от дейностите в региона на климата.
Обмен на данни
Данните са лимитирани и от неналичието на мониторинг в някои райони, в това число Африка, Близкия изток и Азия, които са изключително наранени от незадоволителни данни от наблюдения.
Вече в морето могат да се видят уреди от три разнообразни столетияЗа благополучие на този проблем към този момент се обръща съществено внимание и се наблюдават позитивни резултати. Встъпителният отчет за 2021 година се основава на данни от едвам 38 станции, до момента в който в отчета за 2022 година те ще бъдат повече от 500.
Необходимо е и финансиране, което да помогне за запълване на пропуските в мониторинга и да обезпечи по-ясна обща картина на международните водни запаси.
Промени в равнищата на водата
Според отчета през 2022 година повече от половината от международните водосборни басейни са имали необикновени равнища на вода, вливаща се от реките, от които произлизат. Повечето от тях са били по-сухи от междинното, а някои доста цялостни.
Ниските равнища в реките и непостоянните превалявания, свързани с изгарянето на изкопаеми горива, са главният провинен за международните естествени бедствия през 2022 година Съединени американски щати се сблъсква с транспортни усложнения по река Мисисипи. През 2022 година водоснабдяването на Парагвай бива прекъсвано на няколко пъти заради дефицит на вода.
В Европа сушата затруднява превоза по реките Дунав и Рейн, а френските атомни електроцентрали имат проблеми с производството заради липса на вода за изстудяване.
Тя развива своята алергия, когато е едвам на 8 годиниВ отчета се означават и областите, които са претрупани с вода. Над междинните равнища в басейна на река Нигер и крайбрежните региони на Южна Африка са свързани с огромни наводнения през 2022 година Повече от 1700 души са изгубили живота си при наводняване в басейна на река Инд в Пакистан предишното лято.
В отчета се прави оценка и на замръзналите водни ресурси в сняг и лед. Установено е доста понижаване на снежната завивка във високопланинския регион в Азия, което води до съкращаване на интервала на размразяване на снега и до раздуване на езерата, захранвани от топенето на ледниците. Европейските Алпи страдат по сходен метод с понижена снежна завивка и загуба на ледници.
Ранно предизвестие за бедствия
Според Организация на обединените нации над 90 % от естествените бедствия са свързани с водата, в това число суша, наводнения, горски пожари и замърсяване.
СМО е поела задачата да създаде системи за ранно предизвестие до 2027 година Само половината от света има достъп до системи за ранно предизвестие, като такива липсват в Африка, дребните островни страни и разрастващите се страни.
Системите за ранно предизвестие са от основно значение за намаляването на въглеродните излъчвания, породени от индивида, и за отбягване на вреди породени от неустойчивостта на водните системи.
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)