Балтийците очакват кибератаки при излизане от руската електрическа мрежа
„ Естония се е подготвила за доста вероятни рискови сюжети, свързани с нашето излизане от BRELL, в това число киберзаплахи “, съобщи Герт Ауваерт , началник на Центъра за киберсигурност на Естония, в писмен отговор до POLITICO . Той уточни, че страната е подготвена да задейства своя киберрезерв, който включва киберзвено на Естонската отбранителна лига – доброволческа група от киберзащитници.
Неговата организация е съветвала енергийните компании по какъв начин да се приготвят и има специалисти, които са разполагаем „ 24/7 “ при положение на сериозен случай, сподели Ауваерт, добавяйки, че Естония работи с Латвия и Литва по този въпрос.
Жигимантас Вайчиунас , министър на енергетиката на Литва, съобщи в изявление, че чака „ равномерен развой “ при превключването, само че че управляващите въпреки всичко са „ готови и за най-лошите сюжети на техническо равнище “ . Говорител на литовското министерство на енергетиката сподели, че са подхванати „ спомагателни дейности и проекти за повишение на готовността “ .
Ерки Сап , член на управителния съвет на Elering , държавния оператор на газовата и електропреносната мрежа на Естония, съобщи, че са взети спомагателни защитни ограничения, като унищожаване на достъпа до виртуални частни мрежи (VPN) за външни компании, които поддържат техните системи. „ Естонската страна се е подготвила и приема това доста съществено “, добави той.
Балтийските страни не се приготвят единствено за хакерски атаки: Сап съобщи, че операторът на мрежата „ лимитира достъпа до своите обекти “, до момента в който Вайчиунас добави, че Литва е разположила „ антидронови системи и … физически защитни бариери “ към основна енергийна инфраструктура.
Операторите на балтийските енергийни мрежи „ безусловно би трябвало да подсигурят всичко допустимо “, сподели Джо Маршал , старши пълководец по сигурността в Talos , отдела за киберзаплахи на Cisco.
„ Русия е една от дребното страни в света, които интензивно са се намесвали в електрическите мрежи на други суверенни страни. Те несъмнено имат средствата, опциите и знанията да проведат кибероперация … и този факт не може да бъде подценен “, съобщи Маршал.
Руски държавно свързани хакерски групи ускориха хакерските атаки против украинската енергийна система след пълномащабното навлизане на Москва през 2022 година, само че в последно време разшириха акцията си към останалата част от Европа, изключително в източните и балтийските страни, предизвестяват киберизследователи.
Москва даже е разположила една от най-елитните си хакерски групи, известна като Sandworm, за тази задача, съгласно Гугъл.
„ Актьори като Sandworm, които са изключвали електропреносната мрежа в Украйна, също са тествали отбраните в останалата част на Източна Европа от години… Те не би трябвало да бъдат подценявани, изключително в този момент “, съобщи Джон Хълтквист, основен анализатор в Mandiant, компания за киберзащита и разузнаване на Гугъл .
Докато балтийските страни задържат дъха си преди прехода, те също се борят със заподозряни съветски саботажи на подводни енергийни и информационни кабели в Балтийско море.
На конференция този месец, обявявайки нова стратегия на НАТО за справяне с този проблем, естонският министър председател Кристен Михал съобщи, че подозира, че засилените офанзиви против тези кабели са методът на Русия да подсети на балтийските си съседи, че макар напускането им на електрическата система, тя към момента има въздействие.
„ Вероятно това може да бъде предумишлено обръщение, че балтийските и скандинавските страни не могат да действат добре без съветската прегръдка. Ние ще се откъснем по този начин или иначе… тъй като Русия не е благонадежден сътрудник “, сподели той.
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Индийските медии се включват в правосъдния иск против чатбота ChatGPT на OpenAI