Изборните проблеми на България не са свързани с технологията на

...
Изборните проблеми на България не са свързани с технологията на
Коментари Харесай

Говорителят на ЦИК: Избори не се печелят с манипулации, подобни внушения са опасни

Изборните проблеми на България не са свързани с технологията на гласоподаване, възможните операции не могат да повлияят значително на изборния резултат. Това сподели пред БНР представителят на ЦИК Цветозар Томов. Той направи разбор на предизборната подготовка в атмосфера на законодателни промени и промяна на състава на Комисията.

Машинното гласоподаване ще реши едни проблеми. Важното е да не допуснем гаф, в случай че системите за сигурност са пробити. От друга страна, ще се усъвършенства точността на броене. Но проблемите с купения и с корпоративен избор, с ниската интензивност и с недобрата осведоменост, не са свързани с технологията, акцентира Томов.

Всички знаем, че мандатът на членовете на ЦИК изтича и това не значи, че тя е прекъснала работа. Надявам се, че промяната ще стане безпрепятствено. Беше добре въпросът със промяната на мандата да бъде прегледан малко по-рано, с цел да могат новите членове да разполагат с малко повече време за акомодация, означи представителят на ЦИК.

Цветозар Томов добави, че евроизборите са релативно най-лекият тип от позиция на технология и организация. Но по-големият проблем са законовите промени във връзка с нашите отговорности, изключително във връзка с машинното гласоподаване.

Тече напълно естествена подготовка за изборите, само че тя е учредена на настоящото законодателство. В момента условието е за 12 500 устройства за машинно гласоподаване. Три месеца преди изборите всичко може да бъде направено, само че няма време за пилеене. Има някои въпроси, които следва да бъдат решени. При всички положения месец март е решителен да се откри реализатор на поръчката, с цел да може умерено да се провежда логистиката за машинното гласоподаване до изборите. Отдавна знаем по кое време са изборите за Екологичен потенциал, би трябвало да успеем, само че би трябвало да има и цялостна законодателна изясненост, акцентира Томов.

Както в множеството страни и у нас се вършат опити за изборни операции. Като социолог ще кажа, че най-малко 95 % са свободно практикуване на избор. Избори не се печелят с операции. Всички избори у нас подхождат на вота на жителите. Това не значи, че не би трябвало да се борим с операциите. Този проблем е обвързван с политическата просвета и метода, по който взаимодействат институциите, добави Цветозар Томов.

Дали ще има или няма да има преференции също не е фактор за честността на изборите. Според мен вярно сме предпочели пропорционалното гласоподаване, сподели още социологът.

Томов изрази също мнение, че не трябва изборното законодателство непрестанно да се трансформира.

Няма у нас два поредни избора, извършени при едно и също изборно законодателство. Внушаването на съмнение в честността на изборите е рисково заиграване с предразсъдъците на хората, отвратителна предизборна процедура. При всички нарушавания повече от 2-3 мандата на парламентарни избори не биха били изместени, а на евроизбори е несъмнено, че ще отидат в Брюксел тези, които българите в действителност изберат, съобщи Томов.

Цветозар Томов направи ангажимента, че на доста от въпросите дава отговор като жител и като социолог, а не като представител на ЦИК.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР