Инвалидните пенсии за общо заболяване са нараснали два пъти и

...
Инвалидните пенсии за общо заболяване са нараснали два пъти и
Коментари Харесай

Над два пъти се е увеличил броят на българите с инвалидни пенсии за 18 години

Инвалидните пенсии за общо заболяване са нарастнали два пъти и половина за 18 година, сочат данните на Националният застрахователен институт (НОИ).
През 2000 година, когато хората с увреждания за първи път взеха такава пенсия, право на нея имаха 177 624 нашенци. Само за 14 година българите, които я получават са станали 390 412, а през 2018 година броят им към този момент скача на 457 432. Основните аргументи за нарастването на инвалидните пенсии били повдигането на пенсионната възраст и безработицата, което карало хората да търсят по-лесен метод за пенсиониране посредством освидетелстване от ТЕЛК, се показва в разбор на осигурителния институт, който изяснява първото повишаване на нашенците с ТЕЛК. Същевременно всеки втори неработоспособен е в трудоспособна възраст. Тези, които са над 80 година, са едвам 13 917, написа в. "Монитор ".
Жените с увреждания взимат лек превес над мъжете. От статистиката излиза наяве, че над 212 000 българки страдат от някакво заболяване. При въвеждането на парите за неработоспособност максимален беше делът на тези с понижена продуктивност от 71 до 90 на 100, следвани от тези с 50 до 70 на 100. Само няколко години по-късно новоотпуснатите пенсии на тези, които са с увеждане от 50 до 70 на 100, излизат преди всичко и доближават 57,1% за 2010 година, когато е регистрирана и най-високата стойност на индикатора. С минимален дял през последните 15 година са българите с неработоспособност над 90%. По последни данни всяка трета пенсия в Силистра и Разград е инвалидна. Веднага след тях се подреждат областите Враца, Пазарджик, Търговище, Шумен, където всеки пети с отпусната пенсия е поради нетрудоспособност. Делът на инвалидните пенсии е минимален в Бургас (13%), Стара Загора (14%) и Ямбол (15%). Пенсия за неработоспособност заради общо заболяване се отпуска на всеки българин с 50 или над 50 на 100 трайно понижена продуктивност. Задължително изискване е нашенците да имат избран трудов стаж, който се дефинира според от възрастта. Изискването е 25-годишните да са се трудили най-малко година. Условието важи и за инвалидите по рождение и хората с добита неработоспособност до постъпването на работа. Тези, които са до 30 година - три години. Българите, които са на повече от 30 година, би трябвало да имат най-малко 5 години трудов стаж. Изискване за продължителността при полагане на труд няма при нашенците с увреждания, които са до 20-годишна възраст,както и за слепите по рождение и за ослепелите преди постъпването им на работа.
Освидетелстваните вземат винетка и данъчни отстъпки Освидетелстването с ТЕЛК носи редица обществени привилегии с изключение на пенсията. Сред тях са безвъзмездна винетка, ваучър за паркиране и данъчни облекчения. От началото на тази година всички пълнолетни заболели с над 50% понижена продуктивност взимат и месечна финансова поддръжка от 24 до 198 лева според от увреждането. Освен това имат право на целева помощ за общинско жилище в случай че са самотни или отглеждат дете с увреждане Могат да получат и целеви средства за разработване и покупка на помощни средства и медицински произведения. Българите с над 90% увреждане, които имат проблеми с напредването в случай че дават отговор и на подоходния аршин, могат да получат 1393 лева целева помощ за закупуване на персонално моторно транспортно средство. Условието е средномесечният приход на член от фамилията за последните 12 месеца да е еднакъв или по-нисък от линията на беднотия, която за актуалната година е 348 лева Помощ за преустрояване на жилище могат да получат хората с инвалидни колички. Размерът й през 2019 година е 696 лева, като и за нея има подоходен аршин. До 280 лева за рехабилитация и водолечение могат да получат хората с над 90% увреждане, в случай че доктор експерт е решил, че се нуждаят от такива процедури.
Освен това инвалидите употребяват понижение при издаване на паспорт или персонална карта, имат право на две безвъзмездни пътувания годишно с трен и рейс, освободени са от потребителска такса при персоналния доктор. Имат право и на спомагателни 6 дни заплатен годишен отпуск. От привилегиите обаче се възползват освен хора с увреждания, които в действителност се нуждаят от тях, само че и мними инвалиди. Точно поради това и при започване на годината прокуратурата погна българите с подправените медицински експертизи и тези, които са подпомагали издаването им.

Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР