„Имаме уверението на Министерството на здравеопазването, че отпадането изцяло на

...
„Имаме уверението на Министерството на здравеопазването, че отпадането изцяло на
Коментари Харесай

Димитър Маринов: Само зелените и жълтите рецепти трябва да останат на хартия

„ Имаме уверението на Министерството на здравеопазването, че отпадането напълно на хартиените предписания ще стане факт. Решението на Министерството е израз на диалогичност, поради огромния брой мнения. Искат да вземат поради всяко едно мнение и в случай че има пропуски, да се отстранят преди да влезе в действие Наредбата “. Това сподели основният секретар на БФС Димитър Маринов пред БНР във връзка отлагането на замяната на хартиените наставления с електронни, която беше планувана за 1 май.

По думите му това е верният метод, вместо „ нещо да се спуска със мощ от горната страна и по-късно то да не работи “.

Маринов акцентира, че фармацевтите по принцип са подготвени за измененията, въпреки че и в техните среди е имало неясноти и терзания. „ Те бяха свързани главно с това, че по принцип има доста малко изпълнени бели електронни предписания, тъй като доста рядко се генерират такива. Все още има сътрудници, които не са виждали такива предписания. Говорихме с „ Информационно обслужване “ да приготвят тестови предписания, с цел да могат и лекари, и фармацевти да са на 100% подготвени, като тестват по какъв начин се работи с тях “, сподели той.

Главният секретар на БФС напомни, че от първи юни 2021 година с електронни предписания се изписват всички лекарства по рецептурна брошура, заплащани изцяло или отчасти от здравната каса. „ Там има също усложнения, само че те се коренят в това, че би трябвало електронно да се генерират голям брой кодове, тъй като по тези предписания НЗОК извърша редица контроли. Това забавяше в избрани случаи приемането на рецепта. Но бялата рецепта е нещо доста по-просто “, разяснява той.

По думите му няма да има усложнения за изписването на електронна рецепта при домашни визити, в по-малките и отдалечени обитаеми места, при посещаване на незабавен доктор в дома ви.

„ Страната ни има най-хубавото интернет покритие. За потреблението на електронна рецепта лекарите ще би трябвало да изтеглят мобилно приложение и посредством телефона си ще могат да генерират предписания когато и да е и на всяко място. Няма по какъв начин да се генерира наставление, без да се попълнят всички реквизити. Освен това тази рецепта не може да бъде фалшифицирана, тъй като хартиена рецепта може да си направи всеки. Лекарят би трябвало да има електронен автограф за задачата. Това по никакъв метод не лимитира правото на лекаря да практикува “, сподели Маринов.

Според него за пациента нищо няма да се промени с въвеждането на електронната рецепта. Тя ще важи още веднъж до 6 месеца, след тях той ще би трябвало още веднъж да се яви на обзор при доктор, с цел да му я възобнови.

За да откри електронната рецепта, фармацевтът би трябвало да има ЕГН на пациента и дата на изписването на рецептата, която пациентът би трябвало да знае.

„ Има и различен вид - след изписването на електронната рецепта лекарят може да ви генерира код, който се изпраща на вашия телефон. Вие го запазвате и този код генерира рецептата в аптеката. За всяка рецепта ще имаш обособен код в телефона си. Тази опция я има и сега, само че никой не я употребява “, обясни още основният секретар на БФС Димитър Маринов.

Предписването на хартиени предписания в този момент губи доста повече време, може да се допусне неточност при изписване на данните на пациента, може да бъде изгубена. Освен това лекарят може да не попълни по кое време, по какъв начин и в какво количество се приема лекарството. С електронната рецепта лекарят когато и да е ще може да наблюдава по какъв начин се извършва лечението от пациента, дали се съблюдава тя, въпреки това, в случай че пациента има електронен автограф, ще има достъп до цялото си здравно досие, в това число и до всички изписани му предписания.

„ Електронната рецепта не е самоцел, тя е инструмент. Това е цифровото съвременно опазване на здравето, посредством което ще има информация за всички медикаменти, които се изписват на свободна продажба, освен за тези по Здравна каса. В електронната рецепта има поле и за изписвани хранителни добавки, медицински произведения, козметика “, добави магистър-фармацевтът.

Според БФС изключения за изписване на медикаменти на хартиена рецепта би трябвало да има за така наречен „ зелени “ и „ жълти “ предписания и за медикаментите, които се подготвят в аптеката.

Маринов заяви още, че завършват диалозите по Методиката за аптечна карта. „ Има консенсус, по който да се дефинират броят и дейностите на аптеките в страната. На базата на аптечната карта Министерство на здравеопазването ще може да се види къде има прекалено много аптеки и къде няма и ще може да взима аргументирани решения “, уточни той.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР