И БСП ще извади свой собствен законопроект за промяна на

...
И БСП ще извади свой собствен законопроект за промяна на
Коментари Харесай

БСП вади свой законопроект за нов Изборен кодекс

И Българска социалистическа партия ще извади собствен личен законопроект за смяна на изборната система у нас. Това стана ясно от думите на ръководителя на партията Корнелия Нинова след извършеното през днешния ден съвещание на Националния съвет. "От Българска социалистическа партия сме извънредно поредни в политиките си, в това число и по тематиката, обвързвана с смяната на изборната система. От месеци предлагаме нашата теза за смесена мажоритарно – пропорционална система. Тя дава опция да отговорим на упованията на хората от референдума за мажоритарен избор, само че и да се резервира държавността, институциите и парламентаризмът в България”, съобщи Нинова, след съвещанието, на което препоръчаният законопроект за смяна в Изборен кодекс бе утвърден.

Тя означи, че от левицата са изчакали политическия спектакъл на ГЕРБ с внасяне на тяхното предложение за напълно мажоритарен избор. "Смятаме, че те използваха националната воля с предупреден резултат и отговаряме на обвиняванията, че блъфираме, че нямаме законопроект”, уточни Нинова. Лидерът на Българска социалистическа партия беше безапелационна, че планът на левицата е подготвен – направен от професионална работна група от специалисти, освен от Българска социалистическа партия, само че и външни - конституционалисти, математици и експерти. Тя заяви, че по решение на Националния съвет, законопроектът ще бъде импортиран от парламентарната група Българска социалистическа партия идната седмица. "Заедно с това, ще предизвикваме необятен публичен и експертен диалог по системата, която предлагаме”, съобщи ръководителят на левицата и изясни, че не се трансформира броят на депутатите от 240 - 120 са мажоритарно избирани и 120 съразмерно избирани с 2 типа бюлетини, едната - за симетричен избор на претендентите на партиите и обединенията и настрана - бюлетина за мажоритарен избор.

Нинова изясни още, че левицата предлага гласуването да бъде в един ден и по двете бюлетини, с изключение на, в случай че човек не реши да упражни вота си единствено за единия избор. Тя акцентира, че второ гласоподаване ще има единствено там, където няколко мажоритарни претенденти имат идентичен брой гласове. "Един претендент може да взе участие и в мажоритарна, и в пропорционална листа. Ако бъде определен като мажоритарен - той е депутат, а неговото място в пропорционалната листа, посредством преподреждане, се заема от идващия. Ако мажоритарен претендент не бъде определен, само че има брой гласове, те се трансферират към пропорционалната листа за партията, от която е и се броят сумарно”, разясни Нинова концепцията на законопроекта на Българска социалистическа партия. По думите й гласовете, подадени за една партия или коалиция в пропорционални листи и мажоритарните претенденти, ще се пресмятат сумарно и общо. Тя съобщи, че право на систематизиране на мандати имат партиите и обединенията, които са минали 4% преграда.

Лидерът на Българска социалистическа партия добави, че в случаите на авансово преустановяване на пълномощия на мажоритарен претендент ще се прави още един непълен избор, единствено за този район за мажоритарен избор, само че не е допустимо той да бъде юридически 6 месеца преди края на Народното събрание.

"Искаме да създадем сериозна и аргументирана социална полемика, тъй като считаме, че този вид смесена система дава отговор и на упованията за мажоритарен избор на персони,но и резервира парламентаризма и държавността, институциите и Конституцията на България. 65% от българите към този момент желаят смесена изборна система. Нашият план съчетава волята на народа за смяна с резистентност на държавността”, заключи Корнелия Нинова.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР