Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова правителствата да обявят

...
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова правителствата да обявят
Коментари Харесай

Шефът на ООН поиска извънредно положение за климата

Генералният секретар на Организация на обединените нации Антониу Гутериш прикани държавните управления да разгласят " изключително състояние за климата " и да изпълнят обещанията си да понижат замърсяването с въглерод, до момента в който се възстановят от пандемията, съобщи Агенция Франс Прес, представена от Българска национална телевизия.

Гутериш приказва по време на откриването на срещата на високо ниво по въпросите на климата, извършена онлайн, за отбелязване на пет години от Парижката климатична договорка. Той предизвести, че актуалните задължения на страните са " надалеч от задоволителни ", с цел да лимитират повишението на температурата до 1.5 градуса по Целзий. " Ако не променим курса, може да се насочим към пагубно повишаване на температурата с повече от 3.0 градуса този век. Ето за какво през днешния ден приканвам всички водачи по света да разгласят изключително състояние за климата в своите страни, до момента в който се реализира въглероден неутралитет ", добави той.

Премиерът на Англия Борис Джонсън, китайският президент Си Цзинпин и френският Еманюел Макрон са измежду водачите, участващи във виртуалната среща на върха. Повече от 75 държавни глави се чака да разгласят възобновени цели за понижаване на излъчванията или да алармират за огромно желание да оказват помощ на най-уязвимите страни да се оправят с все по-честите климатични бедствия.

Парижката договорка повели на страните да лимитират стоплянето до " много под " 2 градуса по Целзий посредством обилни съкращения на излъчванията на парникови газове. Но придвижването напред спря макар възходящия публичен яд за положението на планетата и поредност от научни отчети, предупреждаващи за заплахите от бездействието. Организация на обединените нации споделя, че излъчванията би трябвало да падат с 7.6% годишно до 2030 година, с цел да се резервира ограничаването в температурата от 1.5 градуса по Целзий.

През 2020 година, когато пандемията докара до блокиране и ограничение на придвижването, излъчванията спаднаха с рекордните седем %, заяви Организация на обединените нации тази седмица. И въпреки всичко Гутериш съобщи, че държавните управления пропущат шанса да екологизират икономическото си възобновяване. Той сподели, че страните от Г-20 - виновни за лъвския дял от замърсяването с въглерод - харчат 50% повече в своите избавителни пакети за браншове, свързани с изкопаеми горива, в сравнение с с нисковъглеродна сила.

" Това е недопустимо. Не можем да използваме тези запаси за политики, които натоварват бъдещите генерации с планина от дълг на счупена планета ", сподели той посредством видео-връзка. Гутериш прикани страните, които към този момент са оповестили нулеви цели във връзка с замърсяването, да изпълнят обещанията си и да ускорят намаляването на излъчванията в сходство с науката. " Всяка страна, град, финансова институция и компания би трябвало да одобряват проекти за реализиране на чисти нулеви излъчвания до 2050 година - и да стартират да ги извършват в този момент, в това число като дават ясни краткосрочни цели ", добави той.

Преди два дни на съвещание на Европейския съвет във връзка климатичните промени българският министър председател Бойко Борисов съобщи, че България ще успее да се вмести в параметрите за редуциране до 2030 година на изпускания от индустрията въглероден двуокис до 55% спрямо нивото от 1990 година Още по тематиката, тук:
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР