Матрицата трябва да се приема буквално!
Философът Ник Бостром от Оксфордския университет обясни думите на американския предприемач Елън Мъск за това, че човечеството живее в Матрицата. Бостром поучава думите на Мъск да се одобряват безусловно, излиза наяве от изявление в изданието Quartz.
Философът се отнася с почитание към гледната точка на Мъск и твърди, че нейната непопулярност и безусловно усещане от хората е обвързвано с това, че „ множеството метафизичен работи гният по прашните лавици в библиотеките “.
„ Важно е да се схваща, че това, че се намираме в симулация, носи не преносен, а дословен смисъл, че ние самите и целият този свят към нас, който виждаме, чуваме и усещаме, съществува в компютър, издигнат от някоя развита цивилизация “, споделя Бостром.
Твърдението на Мъск за това, че човечеството обитава в Матрицата, е прозвучало на 1 юни на конференцията Code Conference.
„ Налага се да се надяваме, че всички ние живеем в симулатор, тъй като иначе… “, декларирал Мъск. Журналистът от изданието The Verge Уолт Мосберг се опитал да приключи думите на бизнесмена: „ Те могат да го рестартират? “ На това милиардерът отвърнал: „ Или ще създадем неотличими от действителността симулатори, или цивилизацията ще приключи своето съществувание. “
През 2003 година Бостром разгласява в изданието The Philosophical Quarterly проучването „ Живеете ли в компютърна симулация? “
В нея философът утвърждава справедливостта на едно от три изказвания за човечеството. Според първото на практика всички цивилизации при съществуващия ритъм на развиване ще измрат, преди да съумеят да доближат софтуерния капацитет за основаване на свръхреалистични видеоигри.
Второто изказване се свежда до това, че цивилизациите, имащи такива софтуерни благоприятни условия, не са заинтересувани от провеждането на сходна компютърна симулация.
- Матрицата, в която живеем
- Господи! Нима си програмист?
- Великите илюзии, които ни вършат плебеи на Матрицата
Третото изказване непосредствено споделя, че човечеството съставлява цялост от персонажи, живеещи в компютърна симулация.
Елън Мъск е създател на фирмите SpaceX и Tesla Motors и е основател на плана Hyperloop (хибридна транспортна система от вакуумен трен и маглев). Той също е взел присъединяване в основаването на фирмите PayPal и SolarCity. SpaceX е подписала контракт с НАСА за доставка на астронавти на МКС. Към 2025 година Мъск дава обещание да изпрати първия човек на Марс.




