ЕС се споразумя за съвместни ангажименти за сигурността на Украйна.

...
ЕС се споразумя за съвместни ангажименти за сигурността на Украйна.
Коментари Харесай

България отказа да сключи споразумение за сигурност с Украйна

ЕС се споразумя за взаимни задължения за сигурността на Украйна. Мерките имат за цел да подсигуряват на Киев политическа и военна поддръжка до присъединението му към Европейски Съюз или НАТО.

Европейският съюз желае най-късно до началото на юли да даде обширни обещания за сигурност на Украйна в границите на отбранителната ѝ акция против Русия. Те се отнасят до политическа, военна и икономическа помощ и би трябвало да се ползват, до момента в който Украйна се причисли към Европейски Съюз и НАТО.

Според информация на немския вестник „ Велт ам Зонтаг “  посланиците на 27-те страни членки на Съюза неотдавна са постигнали единодушие по текст от единадесет страници, систематизиран като " конфиденциален ", който сега се разисква сред Европейската работа за външна активност и държавното управление в Киев.

В документа, с който разполага вестника, се споделя: " Европейският съюз и неговите страни членки играят решаваща роля за непосредствената и дълготрайната сигурност и резистентност на Украйна посредством военна и гражданска помощ, филантропична, финансова, комерсиална и икономическа поддръжка, обезпечаване на заслон за разселените лица, поддръжка за промени, възобновяване и рехабилитация, само че също по този начин и посредством ограничаващи ограничения и дипломатическа поддръжка. "

По-конкретно, Европейски Съюз твърди Украйна в незабавни съвещания при положение на нови набези. Проектът на 27-те страни от Европейски Съюз гласи: " В случай на бъдеща експанзия Европейският съюз и Украйна имат намерение да се съветват в границите на 24 часа по отношение на потребностите на Украйна да упражни правото си на самозащита според член 51 от Устава на Организация на обединените нации ".

Това обаче изключва директното присъединяване на военнослужещи от Европейски Съюз дружно с украински бойци в бойни интервенции против Русия. Въпреки това Брюксел дава обещание на Украйна продължение на доставките на смъртоносни и несмъртоносни оръжия, продължение на образованието на бойците, помощ при реформирането на бранша за сигурност, поддръжка при разминирането на страната и съдействие в региона на защитата против хибридни закани и хакерски атаки.
Помощ за възобновяване
" Фондът за поддръжка на Украйна ще разполага с бюджет от пет милиарда евро през 2024 година До 2027 година могат да се плануват спомагателни сравними годишни нараствания. " Това обаче ще зависи от това от какво ще се нуждае украинската войска в бъдеще и какви спомагателни двустранни вноски ще създадат страните от Европейски Съюз.

Същевременно Европейски Съюз се ангажира да даде на Киев огромна поддръжка за възобновяване. Това евентуално ще изисква финансова помощ в размер минимум на трицифрени милиардни суми. През февруари 2023 година Световната банка към този момент беше оценила разноските за възобновяване на страната на 411 милиарда щатски $.

Оттогава насам обаче мащабите на разрушенията са се нараснали доста. При закрити порти почитан посланик от Европейски Съюз загатна какъв брой мъчно ще бъде това предизвикателство за европейците. " В някакъв миг ще би трябвало да помогнем и за финансирането на възобновяване на линията Газа като главен донор ", сподели той.

В Брюксел като цяло се чака, че заради това Комисията на Европейски Съюз скоро ще направи предложение, което - сходно на така наречен фонд за възобновяване за битка с последствията от епидемията от корона - планува един тип еврооблигации за финансиране на възобновяване на Украйна и линията Газа.

Европейски Съюз желае да поеме задължения за сигурност най-много заради натиска на държавното управление в Киев. Обещанията обаче са също толкоз правно необвързващи, колкото и двустранните съглашения за гаранции за сигурност. Според вътрешна информация на Европейски Съюз до момента единствено седем страни членки са дали такива гаранции: Германия, Дания, Франция, Италия, Финландия, Нидерландия и Латвия.

Тази изненадваща гаранция има за цел да предотврати идващото нахлуване против Европа.

Още седем страни от Европейски Съюз отхвърлят да сключат двустранни съглашения с Украйна за гаранции за сигурност: Словакия, Унгария, Хърватия, България, Кипър и неутралните страни Ирландия, Австрия и Малта. Швейцария и Турция, които не членуват в Европейски Съюз, също не желаят да сключат съглашение за сигурност с Киев.

На срещата на върха на Европейски Съюз в края на юни 2023 година 27-те страни членки се споразумяха да поемат " бъдещи задължения за сигурност " към Украйна. По време на договарянията през последните месеци трите неутрални страни упорстваха, че Европейски Съюз - за разлика от обособените страни членки - не би трябвало да дава никакви гаранции за сигурност, а единствено уверения за сигурност. От позиция на тези страни уверенията са по-малко обвързващи от гаранциите.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР