Едва 35% от българите предпочитат да живеят в либерална демокрация

...
Едва 35% от българите предпочитат да живеят в либерална демокрация
Коментари Харесай

45% от българите предпочитат „силен и решителен лидер“


Едва 35% от българите избират да живеят в демократична народна власт с постоянни избори и мултипартийна система. 45 на 100 избират по-скоро властническо ръководство – мощен и съдбоносен водач, който да не би трябвало да се занимава с парламент или избори. Това демонстрират данни от проучване на неправителствената организация „ Глобсек “, основана в Братислава. Изследването е направено в 10 страна от Централна и Източна европа и е оповестено в „ Политико “.

И в останалите проучвани страни демократичната народна власт не се употребява с огромна поддръжка. В България обаче е най-голямо утвърждението към властническия вид на ръководство.

В четири от общо 10 изследвани страни – България, Латвия, Литва и Словакия, по-малко от 50% от респондентите поддържат „ демократична народна власт с постоянни избори и мултипартийна система “ като най-хубава форма на ръководство, оповестява БНР.

За страната ни данните сочат, че едвам 35 на 100 избират демократична народна власт с постоянни избори и мултипартийна система – най-нисък индикатор измежду 10-те страни. За сметка на други 45% от българите, които биха предпочели по-авторитарно ръководство – „ мощен и съдбоносен водач, който да не би трябвало да се занимава с парламент или избори “ – най-голям индикатор.

Резултатите сочат, че качеството на народна власт в страната няма връзка с поддръжката за демократичната народна власт, пишат създателите на отчета на „ Глобсек “.

В България 34% считат, че западните общества и методът им на живот са опасност за националната еднаквост и полезности.

Близо една трета от българите (31%) считат, че Европейски Съюз съставлява сходна опасност, до момента в който 43 на 100 я виждат в Съединени американски щати.

Половината българи считат, че мигрантите са такава опасност, а 36 % се притесняват от половите малцинства.

По отношение на „ общоприетите мейнстрийм медии “ единствено 37% от българите им имат доверие – най-нисък индикатор спрямо останалите. Само 38 на 100 считат, че медиите са по-скоро или напълно свободни, а 55% считат, че олигарси и мощни финансови групи им влияят.

Проучването е извършено през март в Австрия, България, Чехия, Унгария, Естония, Литва, Латвия, Полша, Румъния и Словакия измежду представителна извадка от 1000 или повече респонденти във всяка страна.

Normal021falsefalsefalseBGX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name: " Нормална таблица " ; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent: " " ; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family: " Calibri ", " sans-serif " ; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family: " Times New Roman " ; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР