Единственият вариант за бъдещ кабинет е коалиция между партиите от

...
Единственият вариант за бъдещ кабинет е коалиция между партиите от
Коментари Харесай

Политолог: Задава ли се политически Франкенщайн? frognews.bg

Единственият вид за предстоящ кабинет е коалиция сред партиите от двата враждуващи лагера – на смяната и на статуквото. Такова мнение изрази пред БГНЕС политологът Димитър Ганев от Изследователски център " Тренд ".

Според него, конфигурацията, издигнала кабинета на Кирил Петков няма да събере болшинство в идващия парламент и въпреки след изборите на 2 октомври да не се стигне до " политически Франкенщайн ", задълбочаващата се политическа рецесия в комбиниране с тежка социално-икономическа може да докара до неговото основаване.

Времето на месиите свърши, само че може да пристигна времето на месианските хрумвания, посочи експертът и добави, че отварянето на конституционния спор е отваряне на кутията на Пандора. Конституцията ни потвърди, че не е преходна и реши доста проблеми, в това число ни вкара в Европейски Съюз и НАТО.

Според Ганев мъчно можем да си представим по какъв начин главните политически партии ще седнат на масата на договарянията след предварителните избори, поради тежките обвинявания, които си разменят и даже правосъдните разногласия сред водачите на двете съществени сили.

" Опозицията от предходното Народно заседание ГЕРБ, Движение за права и свободи и " Възраждане " ще има болшинство в идващия парламент. Относителната тежест на ГЕРБ в новото Народно заседание ще бъде по-висока или сходна, същото се отнася и до Движение за права и свободи, а за " Възраждане " даже чакаме двоен растеж на представителството ", сподели политологът.

Той е безапелационен, че коалиция сред тези три обединения е невъзможна, тъй като " Възраждане " слага под подозрение базови политически консенсуси, по които нито ГЕРБ, нито Движение за права и свободи ще създадат компромис.

" Това значи, че единственият вид за конфигурации след изборите би могъл да бъде на партии от враждуващи лагери ", акцентира политологът. Той напомни, че през 2020 година се образува едно разделяне сред лагерите на смяната и статуквото, като смяната съумя да излъчи кабинет едвам след третия опит – ноември 2021 година

" Сега този лагер няма да може да излъчи кабинет и ще е нужна колаборация сред лагера на статуквото и лагера на смяната. Друг вид за кабинет няма. Ще забележим дали нашият политически хайлайф ще постъпи отговорно в обстановка, в която би трябвало да се създадат доста тежки взаимни отстъпки поради тежките думи, които бяха казани в последните няколко месеца. Ще забележим дали е подготвен на прага на социално-икономическата рецесия, в която се намира освен България, само че и Европа, да прояви отговорност и да сглоби някаква настройка ", съобщи Ганев.

Той не изключи опцията да не се сформира държавно управление след 2 октомври, само че тогава би трябвало да си отговорим на въпроса какво ще се промени през идващите 3 месеца, през които служебният кабинет ще продължи да действа и ще влезем в нова акция.

" На каква основа може да се направи една последваща коалиция?Вероятно тази настройка, за която загатнах, ще бъде още веднъж безалтернативна и ще сме изгубили три месеца без работещ парламент и без работещо постоянно държавно управление ", уточни политологът.

На въпрос дали на тези избори ще сме очевидци на нов инженерингов план в политиката, както през последните десетилетия, политологът отговори, че не обича този термин. " Единственият нов индивид на сцената е „ Български напредък “. Ако си спомняте, той потегли с добър начален старт, тъй като водачът на партията беше известно лице. Освен това се нарежда в геополитическата ос, заемайки една известна позиция: ние сме членове на Европейски Съюз и НАТО, само че не би трябвало да се караме с Русия, би трябвало да оставим отворена вратата за разговор с Москва. Стефан Янев говореше за народен суверенитет и отбрана на националните ползи ", напомни Ганев.

Той означи, че доверието в партията на Стефан Янев непрекъснато ерозира и от 7,5% през май е спаднало до 4,5%. " Дори и да трансферира бариерата за влизане в Народно събрание, този план няма да има сериозна тежест като въздействие в Народното събрание. С 12-17 народни представители мъчно можеш да обърнеш мача. Не може да се наруши и конфигурацията, за която загатнах нагоре ", съобщи политологът.

" Може даже да паднем под изборната интензивност от 14 ноември предходната година, тъй като огромна част от хората са уверени, че след тези избори няма да има кабинет. Те възприемат тази избори като промеждутъчен мач, една контрола, което ги демотивира да излязат да гласоподават ", съобщи Ганев.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР