Диригент на Оркестъра на Държавна опера - Русе ще бъде

...
Диригент на Оркестъра на Държавна опера - Русе ще бъде
Коментари Харесай

Концерт, посветен на 150-годишнината от рождението на Сергей Рахманинов в неделя

Диригент на Оркестъра на Държавна опера - Русе ще бъде маестро Найден Тодоров, а солист - виртуозният пианист с русенски корени Георги Черкин. Концертмайстор - Тамара Лазарова.

Една необикновена концертна стратегия събира още веднъж на Русенската концертна сцена завладяващите музикални фигури на диригента Найден Тодоров и пианиста Георги Черкин. Усещането е същото като при завръщане вкъщи на тези, които имат доста какво да опишат на тези, които ги чакат – русенската аудитория.

Концертната стратегия събира в себе си музиката на трима създатели, които с наличието си в изкуството слагат рамките на великата ера на Романтизма – Франц Шуберт, Сергей Рахманинов и Джакомо Пучини.

Осмата симфония на Шуберт, творба, която през днешния ден познаваме като „ Незавършена “ е част от фамилията на други шест симфонии, стартирани и останали незавършени. Шуберт приключва първите две елементи на осмата си симфония. Остава мистерия за какво не е траял работата по комбинация, която е толкоз напреднала и в която най-сетне е намерил своя самостоятелен симфоничен почерк. Има доста спекулации по отношение на аргументите. Една от тях твърди, че младият композитор, респектиран почитател на симфоничното творчество на Бетовен, към този момент на прага на заболяването, е изпитвал боязън от съдбовната неизбежност да не доближи до своята последна, девета симфония. Днес на международния концертен подиум се извършват 10 симфонии от Франц Шуберт, като последната, Десетата е формирана върху реконструирани ръкописи от неговите работни скици.

Вторият концерт за пиано и оркестър на Сергей Рахманинов е безапелационен знак на прочувствения и нравствен напредък на композитора след прочут интервал от време, претърпян със сенките на подозрения, съмнения и неустановеност. Чрез тази творба виждаме по какъв начин Рахманинов навлиза в ХХ век като одобрен художник, с неповторим креативен образ, проявяващ към този момент добре развъртян композиционен фасон. Този концерт заема особено място в творчеството на Рахманинов, трансформирайки се в неговото най-популярно произведение освен заради своето високо художествено достойнство, хубостта и изразителността на тематиките, заради завършеността на цялостната идея, само че и тъй като композиторът потвърждава способността да въплъти в него това въодушевление на радостно неспокойствие, напредък, очакване на нещо ново. Чувство, което е особено за европейските създатели на прага на новото столетие.

„ Вилисите “ (на италиански „ Le Villi “, вилиси, самодиви) е първата опера на Джакомо Пучини. Музиката се отличава с занимателен драматизъм, ловко комбиниран с присъщата за Пучини благозвучност. Съществена роля е отделена на оркестъра, което проличава и в наличието на симфоничната интермедия (Intermezzo), която ще прозвучи на концерта. Със своя роман за приказните същества - очарователните вилиси (самодиви), сюжетът попада и в либретото на балета „ Жизел “ и е известен и въодушевява доста европейски композитори, писатели и художници XIX и ХХ век.

“Изключително съм благополучен, че още веднъж ще имам опцията да работя с прелестната Русенска филхармония! Във връзка с годишнината на Рахманинов изключителния Георги Черкин ще извърши неговия втори концерт за пиано. Ще допълним вечерта с музиката на Шуберт и Пучини. Надявам се да се забележим в залата! ”

Това показа в навечерието на неделния концерт маестро Найден Тодоров.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР