Дали хората са по-скоро честни или не? Фундаментален въпрос, който

...
Дали хората са по-скоро честни или не? Фундаментален въпрос, който
Коментари Харесай

Учени изгубиха 17 000 портфейла в експеримент за изследване на човешката честност

Дали хората са по-скоро почтени или не? Фундаментален въпрос, който не стопира да вълнува човечеството. Учени си сложиха за цел да намерят отговор с огромен опит. За задачата откривателите " изгубиха " 17 000 портфейла в 355 градове от 40 страни по света. Резултатът е насърчителен: опитът демонстрира, че хората са по-скоро склонни да върнат загубен портфейл, в случай че в него има пари. Освен това излиза наяве, че в случай че е по-голяма сумата вътре в портфейла, е по-вероятно той да бъде върнат, разказва ScienceAlert.com. 

Експериментът е бил проведен от експерти от университетите на Цюрих, Швейцария, и на Мичиган и Юта, Съединени американски щати. Това не е първото проучване на честността - тя е проучвана от психолози и икономисти и по-рано, само че рядко в действителния живот и в никакъв случай до момента в 40 страни. Емпиричната инспекция в този случай е на стойност 600 000 $.

Според класическата икономическа доктрина хората са пазарни човеци, движени от личен интерес и непрекъснато в търсене на най-хубавата изгода за себе си, затова е по-вероятно те да задържат парите, които намерят в портфейл на улицата. Теоретично това значи, че персоналният интерес би трябвало да надвива над честността в проблема с връщането на портфейла като държание. Експериментът обаче демонстрира, че в реалност по-скоро честността господства. 

В проучването, оповестено в журнала Science, се показва, че екип от хора е предавал портфейли, за които е твърдял, че са открити на улицата, на чиновници на банки, служащи в пощенски станции, музеи и други огромни институции. 13 сътрудници на откривателите, преструващи се, че преди малко са намерили движимостите, са ги давали в банки, театри, музеи и други културни институции, пощенски офиси, хотели, полицейски ръководства. Ключовият въпрос е бил дали лицето, на което е предаден портфейлът, ще се свърже с хипотетичния притежател.

Портфейлите са съдържали пари, еквивалент на 13,45 $ в локалната валута, лист за извършване на покупки и три идентични визитки на локалния език, с които да може да бъде върнат на притежателя им. 

Изследвателите доближават до заключението, че хората в 38 от 40 страни е по-вероятно да върнат портфейла, в случай че в него има пари. 

" Това е нещо, което не чакахме ", разяснява експертът по поведенческа стопанска система Ален Кон от Университета на Мичиган. 

Ако портфейлът съдържа пари - еквивалентът на 13 $ в локална валута, приблизително 51% от индивидите го връщат против 40% за портфейл без пари. Тази наклонност е следена в съвсем всяка страна, макар че действителните числа варират. 

Учените са " вдигнали залога " до еквивалента на 94 долара в Съединени американски щати, Англия и Полша. Резултатът - върнати са били приблизително 72% от изгубените портфейли, съдържащи по-голяма сума, против 61% за тези с 13 $ и 46% за празните. Как е допустимо това? " Данните сочат, че хората са склонни да демонстрират угриженост за непознатото благо и неприязън към мисълта да се проявят като крадци ", изяснява Кон, представен от Българска телеграфна агенция. 

В част от мнимите портфейли са били поставени и ключове. Изследователите открили, че те по-често са връщани от портфейлите без ключ. Учените са стигнали до извода, че мисълта за другите играе роля, защото за разлика от парите, ключът е значим за притежателя си.

Ефектът на включените пари е регистриран в 38 от 40-те страни като се изключи Мексико и Перу. Честотата на връщане на изгубения портфейл варира. В Швейцария - процентът доближава 74 на 100 за портфейл без пари и 79 на 100 за портфейл с пари, до момента в който цифрите за Китай са надлежно 7% и 22%, а за Съединени американски щати - 39% и 57%. В дъното с изключение на Китай са Мароко, Перу и Казахстан. След първенеца по почтеност Швейцария се подреждат скандинавските страни.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР