Четвъртокласниците имат по-добри познания по български език и литература (БЕЛ),

...
Четвъртокласниците имат по-добри познания по български език и литература (БЕЛ),
Коментари Харесай

Четвъртокласниците се справят по-добре по български, отколкото по математика -

Четвъртокласниците имат по-добри знания по български език и литература (БЕЛ), в сравнение с по математика. Това демонстрират резултатите от тазгодишното национално външно оценяване по двата предмета.

Над 53 000 деца се явиха на изпитите, които се организираха надлежно на 26 и на 27 май. 

По БЕЛ учениците са постигнали приблизително 70,46 точки от 100. По математика междинният резултат е по-скромен - 57,33 точки от 100. По скалата за преобразяване на точките в оценки това значи „ доста добър “ по български език и литература и „ добър “ по математика.

Общият резултат е относително висок. Той удостоверява наблюденията от интернационалните проучвания PIRLS и TIMMS, че българските четвъртокласници се оправят над междинното ниво в съпоставяне със своите връстници в други страни.

С оптимален брой точки са оценени 1427 изпитни работи, а 6772 деца имат отлични оценки (над 5,50) и по двата предмета. Всеки втори четвъртокласник има отлична оценка най-малко по единия предмет. Трима възпитаници са с оптимален брой точки – 100, по едно и също време и на двата изпита.

Предстоят разбори на районно и на учебно ниво, както и набелязване на съответни стъпки за превъзмогване на пропуските, открити на изпитите след IV клас. Това с особена мощ се отнася за учебните заведения, в които има възпитаници с 0 точки и на двата изпита (24 деца общо за страната), както и възпитаници с 0 точки на един от двата изпита - общо 213 деца. Тревожно е също, че 3477 (около 6% от всички) четвъртокласници не са постигнали минимума от 30 точки за „ междинен (3) “ и на двата изпита.



Резултатите от изпитите потвърждават за следващ път, че по математика учениците се оправят най-трудно с геометрията, пространственото мислене и практическо използване на наученото в действителни обстановки.



По български език се вижда обедняване на речника на децата. Все повече са думите, чието значение огромна част от учениците не знаят. Цели 88% от тях да вземем за пример не могат да обяснят смисъла на думата „ пожарникар “, значително възпитаници не разпознават смисъла на думи като „ надменен “, „ високомерен “, „ срамежлив “, „ свенлив “, „ горд “. В езиково отношение най-голямо предизвикателство остава правописът на степенувани епитети имена и на съгласни пред беззвучни в средата на думата.

От тази година МОН вкарва единна канара за преобразяване на броя точки в оценки по шестобалната система. Тя ще важи както за националното външно оценяване в IV клас, по този начин и за държавните зрелостни изпити. „ Среден (3) “ се получава при реализирани 30% от оптималния брой точки. Съпоставимостта на резултатите сред обособените випуски се прави през броя точки.

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР