Бюджетът на НЗОК за 2022 г. е недоносче заради нуждата

...
Бюджетът на НЗОК за 2022 г. е недоносче заради нуждата
Коментари Харесай

Здравният икономист Аркади Шарков: Бюджетът на НЗОК за 2022 г. е недоносче

Бюджетът на НЗОК за 2022 година е недоносче поради потребността от следваща актуализация. Това сподели в изявление за БГНЕС здравният икономист Аркади Шарков във връзка бюджета на НЗОК за 2022 година " Най-вероятно и този бюджет ще бъде краткотраен до неговата актуализация някъде юни месец тази година. Очакванията предходната година за по-голям бюджет идваха от това, че ще се вдигне минималната работна заплата и надлежно ще се вдигне оптималният застрахователен приход, от което ще дойдат пари от здравноосигурителни вноски в бюджета на здравната каса. Тъй като тези детайли в централния бюджет не бяха признати, по този начин и бюджетът бе сведен ", сподели още Шарков.

По думите му парите за болнична помощ са към 2.8 милиарда лева " Това е едно съществено, солидно количество, което може да даде опция за актуализация на цените на клиничните пътеки, което е основен фактор в идващите няколко години, защото цените в опазването на здравето са над 4 пъти подценени по отношение на останалите в стопанската система. Ако приказваме чисто инфлационно - става въпрос, че инфлационната серпантина, в която се намираме сега и предстоящата инфлация от към 10 % в допълнение основава проблеми на всички заинтригувани страни в областта на опазването на здравето. И на лекарите, чиито разноски се подвигат във връзка с техния обичай и битие, и на лечебните заведения, чиито разноски се подвигат в резултат на покачването на цените на електрическата енергия, покачването на цените на газа, както и на цената на консумативите, които са нерегулирана стока. Именно по тази причина е най-добре да се усилят цените на клиничните пътеки и по този метод на база на осъществена активност, болничните заведения надлежно да проработят своите доходи и своите облаги ", разяснява Аркади Шарков.

Той предвижда забавен спор във връзка с четвъртия ред по перото на медикаментите. " От страна на промишлеността има проблеми с този четвърти ред, който сплотява в действителност най-скъпоструващите медикаменти, отчасти от сферата на онкологията, отчасти от сферата на редките болести. Този ред основава проблем във връзка с това, че няма ясна предвидимост за техните бюджети, защото те както връщат отстъпки към касата, по този начин работи механизъм, специфичен, който контролира техните цени и техния разход за лекарства до края на годината. По този метод с въвеждането на този четвърти ред без задоволително огромна изясненост за промишлеността, се основават и проблеми от това да не знаят по какъв начин ще завършат годината ", изясни здравният икономист.

Аркади Шарков обърна внимание и на бюджета от 1.5 милиарда лева за медикаменти. " Има един проблем, който не е решен от години, а точно реимбурсацията на медикаментите за сърдечно-съдови и мозъчно-съдови болести. Европейската комисия в следващия си отчет за положението на здравето в Европейски Съюз за България регистрира, че тук най-вече се доплаща за медикаменти. Най-много се доплаща за медикаменти за най-широко популяризираните болести, които са тези на кръвоносната система. Българинът доплаща сред 70 и 80 % от джоба си, тъй като касата реимбурсира едвам 25 %. С този нараснал бюджет, само че и надлежно с задоволително добре направени разбори, би следвало шефът на касата, надлежно и с политическата поддръжка от страна на Народното събрание и от страна на държавното управление, да направи стъпката към покачването на този % реимбурсация ", сподели Шарков. Той изясни, че по този начин ще може най-високата група пациенти с хипертония, които са 1.5 млн. души и още 0.5 млн. души недиагностицирани, да могат да закупят медикаментите си на доста по-ниска стойност.

Здравният икономист изрази мнението си във връзка с промените в опазването на здравето и връзката му с бюджета на НЗОК. " Реформите в опазването на здравето рядко зависят бюджета. По-скоро промените в опазването на здравето зависят от политическата воля на кабинета. Проблемът с осъществяване на промени по време на инфлационна рецесия, по време на неустойчивост, че държавното управление е в ранни стадии, могат да доведат само до повече търкания и да основат спънки пред това държавното управление да продължи умерено своето битие в дълготраен проект. Ето за какво всяка промяна, която се предлага, би трябвало да бъде доста добре разисквана със заинтригуваните страни в сферата, с цел да може да бъде извършена по метода, по който би трябвало. В противоположен случай ще следим още веднъж едни огромни обещания за промени, които след това няма да се случат, тъй като първо не е имало гласност, второ не е имало осведоменост и трето - заинтригуваност от страните в сферата ", съобщи още Шарков.

БГНЕС напомня, че в плана на бюджет на НЗОК здравноосигурителните доходи за 2022 година са разчетени с растеж от 697 12 хиляди лева по отношение на признатите със Закона за бюджета на НЗОК за 2021 година Средствата за здравноосигурителни заплащания за 2022 година са в размер на 5 678 270,1 хиляди лева с включените средства за медицинския личен състав, което съставлява нарастване с 560 210,7 хиляди лева по отношение на 2021 година Очакваните резултати, които се възнамерява да се реализиран през 2022 година, в границите на заложените за 2022 година средства за здравноосигурителни заплащания са застраховане на ефикасното действие на Системата на наложителното здравно осигуряване; обезпечаване на здравноосигурените лица на налична, качествена и своевременна здравна помощ и други.

Източник: БГНЕС
Източник: zonanews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР