Бургас. Философията на фестивала е да събира всички изкуства, всички

...
Бургас. Философията на фестивала е да събира всички изкуства, всички
Коментари Харесай

Маргарита Димитрова, Празници на изкуствата „Аполония“: Философията на фестивала е да събира всички изкуства, всички поколения на едно място и да ги представя равностойно

Бургас. Философията на фестивала е да събира всички изкуства, всички генерации на едно място и да ги показва равностойно. Това сподели за Радио „ Фокус “ – Бургас Маргарита Димитрова, артистичен шеф на Празниците на изкуствата „ Аполония “ в Созопол. Поредното 37-мо издание на фестивала, което стартира на 30 август и завърши на 6 септември, предложи на многочислените си гости богата палитра от прекарвания, като ги срещна с едни от най-изявените културни дейци. Актьори, писатели, художници и музиканти си дадоха среща в сърцето на Созопол и представяха в продължение на 7 дни най-хубавите си досега произведения.

„ Не мога да не бъда удовлетворена от това, което се случи. Мисля, че културата в тези 7 дни беше на всички места, на всичките ни подиуми, по най-различен метод – имаше доста литература, доста музика, доста мощни филми, доста усмихнати и щастливи хора, които знаят какво вършат, знаят за какво са пристигнали в Созопол и за какво участват на „ Аполония “. Мисля, че това е доста значимо. През всички тези 37 години фестивалът постоянно е отразявал всичко това, което се случва в нашата прелестна страна. Оказва се, че ние имаме толкоз надарени хора – и млади, и по-възрастни, и одобрени имена, и изгряващи такива. Философията на фестивала е да събира всички генерации на едно място, всички изкуства на едно място и да ги показва равностойно. Доволна съм. Не чаках, че толкоз доста хора ще дойдат, с цел да видят тези прелестни събития, които сме организирали и мисля, че успяхме, както споделих първоначално, да ги имунизираме с просвета. Разбира се, това е една смешка. Културата е това, което ни радва и което ни държи постоянно духовно извисени, а това е правилото, който мисля, че би трябвало да съблюдаваме и оттук насетне “, уточни арт шефът.

Освен на към този момент одобрените в културните среди имена, " Аполония " годишно дава сцена и на младите гении, в символ на самопризнание за техните гений и труд. Това се случва да вземем за пример в майсторските класове, които тази година организираха писателят Георги Господинов и оперната прима Александрина Пендачанска.

„ Концертът на майсторския клас на Александрина беше едно грандиозно събитие. Тя се отнася с огромна обич към своите възпитаници. Това са толкоз надарени млади девойки, които желаят да се занимават с оперно пеене – какво по-хубаво от това? А майсторският клас на Георги Господинов беше нещо, което дори не си представях, че може да се случи. Това беше неговият първи майсторски клас, претендентите бяха ужасно доста, само че той съумя да отсее може би най-хубавите. Участваха доста разнообразни младежи. Имаше такива, които към този момент са напреднали в специалността – писали са, издавали са ги, а контактът с Георги ги направи доста смирени и доста вярващи, че към този момент могат да се разпрострат. Това е смисълът на майсторските класове - едно от значимите събития. Дай боже да продължим да ги организираме и отсега нататък, защото точно по този метод се израства – докосвайки се до най-хубавия за теб “, съобщи арт шефът.

Маргарита Димитрова добави, че различен непокътнат знак за „ Аполония “ са министър председателите. За поредна година фестивалът донесе летящ старт на доста качествени произведения, чието значение занапред ще се потвърждава във времето.

„ Нещата потеглят от Созопол. Например книгите на Георги Господинов и на Найден Тодоров – диригентът, който написа първата си творба и я показа тук. Тези срещи сред създателите и публиката са доста значими. Литературата, както сподели Георги Господинов, е едно самотно занятие, а тези срещи ги въодушевяват. Когато предходната година се двоумяхме по какъв начин да проведем фестивала, дали и по какъв начин ще се получи, си споделих, че би трябвало да го създадем, точно тъй като хората на изкуството имат потребност от аплодисментите и от контакта си с публиката. Сред другите значими събития, които незабавно мога да отлича, е концертът „ Клавирните клавиши на Брамс “. За мен това беше едно знамение. Залата беше претъпкана, а изпълнителите бяха превъзходни. Лия Петрова, Людмил Ангелов, Румен Цветков и Александър Сомов - тези четирима прелестни музиканти пристигнаха в България особено за „ Аполония “, събраха ги музиката и изкуството, а това е прелестно. Тази година имаше премиерата и на един различен концерт - „ Underground Cello Quartet “. Това е симбиоза сред превъзходни преподаватели и студенти и аз съм сигурна, че оттук насетне за тях ще има път, тъй като са доста амбициозни, подготвени да работят и да се отдадат на това, на което са се посветили “, добави Маргарита Димитрова.

Според нея всички събития, които стават част от „ Аполония “, са значими, защото носят нужната искрица, която оказва помощ на всеки открие себе си в изкуството.

Мария ПОПЧЕВА
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР