Българските сдружения в РСМ поискаха от преимера да бъдат включени

...

"Внасяме при Вас нашето искане в работната група по конституционните промени да предложите включването на представители, които ще защитават интересите на българите в Република Северна Македония. Нашето предложение е това да бъдат компетентни хора, които като граждани на страната ни са пряко засегнати от този проблем, и ще могат да дадат своя градивен принос в работата на работната група, за да бъде тя по-ефективна и бърза. Както знаете, въпросът за включването в преамбюла на Конституцията на Република Северна Македония засяга най-вече нас, българските в страна" , се казва в текста.

БГНЕС публикува пълния текст на писмото:

ДО

Правителството на Република Северна Македония

Министър-председателя на Република Северна Македония

Г-н Димитър Ковачевски

ОТНОСНО: Искане за включване на представители на българския народ в Република Северна Македония в работната група по конституционните промени, формирана от Министерството на правосъдието под ръководството на правителството на Република Северна Македония

Уважаеми господин премиер,

На първо място бихме искали да подчертаем, че е похвално формирането на работната група за конституционните промени, създадена от Министерството на правосъдието и под Ваше ръководство. Смятаме, че това е крачка напред към решаване на въпроса с включването на българския народ в преамбюла на Конституцията, а оттук и към гарантирането на нашите права и свободи в съответствие с най-висшия правен акт в държавата – Конституцията на Република Северна Македония.

Именно македонските българи бяха най-конструктивния елемент при отстояването на вековната мечта – “независима, демократична и суверенна Република Македония”, държава на всички граждани, които живеят в нея, без разлика на етническа, религиозна, политическа, социална или каквато и да било друга принадлежност.

Но с приемането на Конституцията на Република Македония на 17.11.1991 г., а по-късно и с всички поправки, беше извършена голяма историческа несправедливост, при която македонските българи останаха извън преамбюла на Конституцията, въпреки че по време на обявяването на независимостта на държавата, както и сега са най-конструктивният елемент в Република Северна Македония, които дочакаха днес Северна Македония да бъде част от НАТО и се надяваме в близко бъдеще да бъдем пълноправен член на ЕС.

Тази историческа несправедливост е на път да бъде решена, за да можем и ние да се ползваме от всички права и свободи, произтичащи от най-висшия правен акт, заедно с останалите народи, които вече са вписани в преамбюла на Конституцията на Република Северна Македония, за да можем всички заедно да работим за изграждането на по-добро бъдеше в нашата държава, в която живеем, и заедно да дочакаме деня, в който Републиката ще бъде пълноправен член на Европейския съюз, а заедно с това и част от прогресивния западен свят.

Уважаеми господин Ковачевски,

Внасяме при Вас нашето искане в р?09:25:43" class="attachment-post-thumbnail size-post-thumbnail wp-post-image" alt="Българските сдружения в РСМ поискаха от преимера да бъдат включени" onerror="this.src='https://novini247.com/news.jpg?4'"/>

Коментари Харесай

Българите в РСМ искат учасите | BGNES

Българските сдружения в РСМ желаеха от преимера да бъдат включени в работната група по изгатвяне на конституционните промени, заяви кореспондент на БГНЕС.

" Внасяме при Вас нашето искане в работната група по конституционните промени да предложите включването на представители, които ще пазят ползите на българите в Република Северна Македония. Нашето предложение е това да бъдат способени хора, които като жители на страната ни са директно наранени от този проблем, и ще могат да дадат своя конструктивен принос в работата на работната група, с цел да бъде тя по-ефективна и бърза. Както знаете, въпросът за включването в преамбюла на Конституцията на Република Северна Македония визира най-много нас, българските в страна ", се споделя в текста.

БГНЕС разгласява цялостния текст на писмото:

ДО

Правителството на Република Северна Македония

Министър-председателя на Република Северна Македония

Г-н Димитър Ковачевски

ОТНОСНО: Искане за включване на представители на българския народ в Република Северна Македония в работната група по конституционните промени, образувана от Министерството на правораздаването под управлението на държавното управление на Република Северна Македония

Уважаеми господин министър председател,

На първо място бихме желали да подчертаем, че е похвално образуването на работната група за конституционните промени, основана от Министерството на правораздаването и под Ваше управление. Смятаме, че това е крачка напред към решение на въпроса с включването на българския народ в преамбюла на Конституцията, а отсам и към гарантирането на нашите права и свободи в сходство с най-висшия юридически акт в страната – Конституцията на Република Северна Македония.

Именно македонските българи бяха най-конструктивния детайл при отстояването на вековната фантазия – “независима, демократична и суверенна Република Македония ”, страна на всички жители, които живеят в нея, без разлика на етническа, религиозна, политическа, обществена или каквато и да било друга принадлежност.

Но с приемането на Конституцията на Република Македония на 17.11.1991 година, а по-късно и с всички ремонти, беше осъществена огромна историческа неправда, при която македонските българи останаха отвън преамбюла на Конституцията, макар че по време на оповестяването на независимостта на страната, както и в този момент са най-конструктивният детайл в Република Северна Македония, които дочакаха през днешния ден Северна Македония да бъде част от НАТО и се надяваме в близко бъдеще да бъдем пълновръстен член на Европейски Съюз.

Тази историческа неправда е на път да бъде решена, с цел да можем и ние да се употребяваме от всички права и свободи, произлизащи от най-висшия юридически акт, дружно с останалите нации, които към този момент са вписани в преамбюла на Конституцията на Република Северна Македония, с цел да можем всички дружно да работим за построяването на по-добро бъдеше в нашата страна, в която живеем, и дружно да дочакаме деня, в който Републиката ще бъде пълновръстен член на Европейския съюз, а дружно с това и част от прогресивния западен свят.

Уважаеми господин Ковачевски,

Внасяме при Вас нашето искане в работната група по конституционните промени да предложите включването на представители, които ще пазят ползите на българите в Република Северна Македония. Нашето предложение е това да бъдат способени хора, които като жители на страната ни са директно наранени от този проблем, и ще могат да дадат своя конструктивен принос в работата на работната група, с цел да бъде тя по-ефективна и бърза. Както знаете, въпросът за включването в преамбюла на Конституцията на Република Северна Македония визира най-много нас, българските в страна.

С почитание,

Сдруженията на българите в Република Северна Македония:

1. Сдружение ДЕЛО Скопие,

2. Гражданско сружение за независимост на медиите ТРИБУНА - Прилеп,

3. Балкански Хоризонти - Охрид,

4. Сдружение на българите “Юг ” - Прилеп,

5. Коридор № 8 - Скопие,

6. Сдружение Фондация Единство - Кочани,

7. Граждански либерален съюз - ГДСУ,

8. Сдружение за македонско-българско другарство - Скопие,

9. Интеракция - Охрид,

10. Наследство - Скопие,

11. Сдружение “Македонско-Българско другарство ” - Битоля,

12. Балкански Коридор - Кавадарци. /БГНЕС
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР