Българската звезда на световните щанги Карлос Насар стана безапелационно №1

...

Карлос Насар е №1 на Европейското по щанги в София, България е отборен шампион при мъжете

Българската звезда на международните щанги Карлос Насар стана безапелационно №1 на Европейското състезание по повдигане на тежести в София измежду всички състезатели от всички категории при мъжете. 19-годишният Насар, който победи в категория до 89 кг, завоюва с разлика и класацията по системата " Роби " измежду всички участници на Евро 2024.

Карлос Насар събра 958.6679 точки от вероятни 1000 и е единственият от всички 312 тежкоатлети при мъжете и дамите, записали резултат на Европейското състезание в София, минал границата от 900 точки и доближаващ се към максимума.

Насар стана първенец до 89 кг с дуел от 391 кг, като сграбчи и златните медали в двете придвижвания. В изхвърлянето го направи и с нов международен връх за юноши – 176 кг. В изтласкването завоюва с 215 кг от втори опит, а до трети, за който бе декларирал 224 кг, не се стигна. Постижението му в дуела е единствено с 5 кг под международния връх за мъже – 396 кг.

Карлос Насар бе безапелационно №1 по системата " Роби " и на Европейското състезание през 2023 година, като в Ереван получи оптималните 1000 точки с поставения тогавашен международен връх от 395 кг дуел.

№2 на Евро 2024 е първенецът в категория до 102 кг Яухени Циханцов, състезаващ се под безпристрастен байрак. Той има 891.5056 точки, откакто победи с дуел от 398 кг при международен връх от 412. На трето място е вицешампионът в категорията Самвел Гаспарян от Армения с 876.7103 точки. Четвърти е главният съперник на Карлос Насар в кат до 89 кг – Антонино Пицолато от Италия, с 871.9649 точки. Пети е бронзовият медалист до 102 кг Гарик Карапетян от Армения с 862.0874 точки. В топ 6 влезе още един български първенец – Божидар Андреев, с 861.2889 точки. Божидар победи с европейски върхове в дуела и в изтласкването и с резултат, който му подсигурява присъединяване на Олимпийските игри в Париж. Българинът стана първенец в категория до 73 кг при мъжете на шампионата в " Арена София " с дуел от 348 кг (155 в изхвърлянето и 193 в изтласкването).

№1 при дамите на Европейското състезание в София стана шампионката до 87 кг при дамите Софрид Коанда (Норвегия). Втората позиция е за шампионката до 49 кг Михаела Валентина Камбей (Румъния). №3 е триумфиралата до 59 кг. Камила Конотоп (Украйна).

България завоюва отборната купа при мъжете на Европейското състезание по повдигане на тежести в София. Националният ни отбор стана екипен европейски първенец в формалното класиране по точки. България събра 696 точки при оптимален брой от 10 участници. Втори отборно стана Армения с 669 точки, събрани от 10 щангисти. На трето място отборно е Турция с 628 точки и също оптимален брой участници.

България завоюва 4 европейски трофеи - Ангел Русев (до 55 кг), Габриел Маринов (до 61 кг), Божидар Андреев (до 73 кг) и Карлос Насар (до 89 кг). Със сребърни медали в дуела са Иван Димов (до 61 кг) и Христо Христов (до 109 кг), а Джан Зарков завоюва бронз в категория до 55 кг.

Заедно с оценките в двете придвижвания родните спортисти завоюваха общо 11 златни, 4 сребърни и 3 бронзови медала. Армения е общо с 9 златни, 7 сребърни и 6 бронзови медала. Италия има 3 златни, 3 сребърни и 2 бронзови медала.

При дамите България приключи на седмо място в отборното класиране при осем участващи родни състезателки. Надежда Мей-Нгуен завоюва бронзов орден в изхвърлянето в кат до 45 кг. Отборната купа е за Украйна, на второ място е Турция, а на трето – Румъния.
Източник: inews.bg