България и Румъния са държавите с най-висок социален риск в

...
България и Румъния са държавите с най-висок социален риск в
Коментари Харесай

България и Румъния с най-висок социален риск в ЕС

България и Румъния са страните с най-голям обществен риск в Европейския съюз. Това демонстрира показателят на обществен риск (Social Risk Index), който изследва 185 страни от целия свят. Класацията се изготвя от Euler Hermеs - водач в застраховането на търговски заеми в света и у нас, като при оценката се взимат поради разнообразни фактори, които демонстрират степента на накърнимост в дълготраен проект. Тя дава вероятност за общественото напрежение, което надлежно може да окаже въздействие върху държавното ръководство, развиването на бизнеса и капиталовия климат. Протестите, предварителните избори и ниската степен на имунизация са проблематичните фактори, регистрирани от Euler Hermes в класацията, съобщи БГНЕС.

Social Risk Index подрежда страните от 1-во до 185-о място, като в челните позиции са тези с най-нисък риск. Така България се класира 59-а, като след нея е единствено една страна-членка на Европейския съюз – Румъния (63-о място). Експертите обръщат внимание, че двете страни са най-бедните в Европейски Съюз и с най-ниска степен на доверие на жителите към ръководството, което е видно и от серията от предварителни избори. При оценката е регистрирано и ниското равнище на имунизация против COVID-19 при обезпечен достъп.

Държавата с най-нисък обществен риск в света е Дания, а в челната тройка на най-спокойните влизат още Норвегия и Швеция. Франция и Съединени американски щати са двете развити стопански системи, за които анализаторите от Euler Hermes записват значително покачване на обществения риск по отношение на предходното проучване, оповестено през юни 2020 година. В настоящата ранглиста те заемат надлежно 17-о и 35-о място.

 {{ otherArticle[0].article.title }}
Инфлацията у нас удари 10-годишен връх. През ноември 2021...

Отличниците в Централна и Източна Европа са Чехия и Словения с 19 и 20 позиция. С по-добро класиране от България са и страни в района, които към момента са отвън Европейски Съюз – Сърбия и Черна гора – на 46-о и 55-о място.

Назад остават Русия (75) и Украйна (81), а със мощно тревожна позиция е Турция (122), където напрежението пораства поради отслабването на турската лира и намаляването на покупателната дарба на популацията. “На дъното” пък са Конго (185), Судан (184) и Афганистан (183).

“Индексът за обществен риск регистрира 12 параметъра и в дълготраен проект може да ни ориентира за уязвимостта и стабилността на бизнеса в съответните страни. Затова той е още един инструмент за фирмите да преценяват степента на заплаха при реализиране на търговски сделки”, изяснява Камелия Попова, шеф на Euler Hermes за България.

 {{ otherArticle[0].article.title }}
37 милиарда евро са изтекли от България през последните години, а са пристигнали назад единствено 13.3 милиарда евро...

“Турция, Румъния и Русия са обичайно дестинации, където българският бизнес намира свои търговски сътрудници. Затова наклонността за по-висок обществен риск там, следва да се вземе поради наред с други фактори при подписване на покупко-продажби. Eдна от опциите фирмите да се защитят е застраховка на комерсиалните заеми.”, добавя тя.

С такова решение, с изключение на понижаване риска за бизнеса, фирмите получават експертна помощ за инспекция на сътрудниците си и по-добри позиции при кандидатстване за заеми от финансови институции. Застраховката на комерсиалните заеми е извънредно подобаващ инструмент за ръководство на риска във времена на съществени турбуленции, като настоящата обстановка със усложнения на веригите за доставки и съществено нарастване на цените на електрическата енергия, горива и първични материали.

Индексът на обществен риск (Social Risk Index) се пресмята като се взимат поради 12 параметъра (икономически, обществени и политически), които се правят оценка самостоятелно от 0 (за най-високо равнище на риск) до 100 (за най-ниско равнище на риск), а по-късно се пресмята междинната оценка за страната. Колкото по-висока е оценката на една страна, толкоз по-нисък е общественият риск и толкоз по-предно класиране има тя.

Резултатите от актуалното проучване обгръщат интервала от пролетта на 2020 до есента на 2021 година. Предходната оценка е оповестена през юни 2020 година и обгръща 102 страни. С оглед разширение обсега на проучването до общо 185 страни, добавените в проучването са оценени ретроспективно за отминалия интервал, с цел да могат резултатите да бъдат приравнени и съпоставени правилно към днешна дата. Затова класирането на страните, оповестено през 2020 година не е настоящо към днешна дата и не може да бъде автоматизирано сравнявано с актуалното класиране.(Напр. 46-ата позиция на България от 2020 година се приравнява на 60-а.)

Индексът на обществен риск не е знак за директно идни публични рецесии или пораждане на митинги.

Euler Hermes е световният водач в областта на застраховането на търговски заем с експертиза в областта на гаранциите и събирането на вземания. С над 100-годишна история, Euler Hermes предлага B2B финансови услуги и разполага с построена мрежа за всекидневно следене на несъстоятелностите на дребни, междинни и интернационални компании на пазарите, формиращи 92% от Брутният вътрешен продукт в света. Компанията е показана в над 50 страни и има екип от над 5800 експерти. Гаранция за надеждността на компанията като осигурител е принадлежността им към групата Allianz и AA кредитен рейтинг. Общата експозиция на застрахованите транзакции по целия свят възлиза на 950 милиарда евро.

В България Euler Hermes обезпечава обезпечения на обща стойност над 1,4 милиарда евро и се утвърждава като водач на националния пазар.
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР