България е сред първите пет страни в Европейския съюз, в

...
България е сред първите пет страни в Европейския съюз, в
Коментари Харесай

България е сред страните в ЕС, в които се плащат най-високи екологични данъци

България е измежду първите пет страни в Европейския съюз, в които се заплащат най-високи екологични налози в общността, демонстрират данни от разбор на Евростат за каузи на екологичните налози в общите държавни доходи от налози и обществени вноски през 2016 година, съобщи Българска телеграфна агенция

Екологичните налози в страната съставляват дял от 9.6 на 100 в общите доходи от налози и обществени вноски през 2016 година, при междинен индикатор за Европейски Съюз от 6.3 на 100. Освен това събраните екоданъци в България през 2016 година са били в размер на 1,334 милиарда евро. За съпоставяне - през 2007 година, когато страната става пълновръстен член на Европейски Съюз, размерът на събираните екоданъци е бил към 1 милиарда евро, това е нарастване за 10 години от 334 млн. евро, демонстрират данните на Евростат.

За страната максимален дял от събраните екологични налози се пада на таксите върху силата (включително горивата за транспорт) - към 75 на 100, като останалите сегменти са почти - 20 на 100 от налози върху превоза (без горивата) и към 5 на 100 такси от замърсяването на околната среда и ресурсите.

 Дял на екологичните налози в страните членки на Европейски Съюз през 2016 година (като % от общите държавни доходи от налози и обществени вноски през 2016 г.)
Дял на екологичните налози в страните членки на Европейски Съюз през 2016 година (като % от общите държавни доходи от налози и обществени вноски през 2016 г.)

Европейската статистика разграничава четири разнообразни категории екологични налози: от силата (всички типове горива за транспорт), превоза (внос или продажба на МПС, регистрация на МПС и др.), замърсяването на околната среда и ресурсите. Екоданъците от ден на ден се употребяват, с цел да повлияят на държанието на икономическите оператори, без значение дали са производители или консуматори.

Тези налози също генерират доходи, които евентуално могат да бъдат употребявани от държавното управление за увеличение на разноските за запазване на околната среда или дейно ръководство на естествените запаси, демонстрира анализът на Евростат.

Екоданъците в Европейски Съюз са били 364 милиарда евро

Държавните доходи от екоданъци в Европейски Съюз възлизат на 364,4 милиарда евро през 2016 година, спрямо 296,5 милиарда евро през 2006 година, регистрират данните на Евростат. Делът на екологичните налози варира доста в държавите-членки - в Латвия е регистриран максимален дял от екологични налози в размер на 11.7%, следват пет други страни членки на Европейски Съюз: Словения - 10.6%, Гърция - 9.8%, България - 9.6%, Хърватия - 9.3% и Румъния - 9%.

В другия завършек на скалата, най-ниски дялове от екологични налози са регистрирани в Люксембург - 4.6%, Германия - 4.8%, Франция - 4.9%, Белгия и Швеция - по 5%. Най-много екоданъци са събрани в Германия - 58 милиарда евро, Англия - също 58 милиарда евро, Дания и Полша - по 11 милиарда евро, Швеция - 10 милиарда евро и други

Данните за съседите на България демонстрират, че в Турция през 2016 година са събрани към 26 милиарда евро от екологични налози, в Гърция - към 6 милиарда, в Румъния - 2.5 милиарда, в Сърбия - 1.5 милиарда евро.

Екологичните налози от ден на ден се употребяват, с цел да повлияят на държанието на икономическите оператори, без значение дали са производители или консуматори. Европейски Съюз от ден на ден поддържа тези принадлежности, защото дава гъвкави и рентабилни средства за подсилване на правилото " замърсителят заплаща " и за реализиране на задачите на политиката в региона на околната среда, регистрира Евростат.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР