България да се включи в съвместно учение на НАТО с

...
България да се включи в съвместно учение на НАТО с
Коментари Харесай

Янев: На първо място България трябва да защитава националния си интерес

България да се включи в взаимно обучение на НАТО с един батальон от не повече от 1000 души ще предложи на държавното управление министърът на защитата Стефан Янев.

Според него позицията на България във връзка напрежението сред НАТО и Русия би трябвало да пази националния интерес с цялостното схващане на обстановката и на стадия на развиване на българската войска. Позицията ни би трябвало да е съобразена с целия пакет от дипломатически старания, както и с опцията да се укрепят военните сили на България.

Затова, съгласно Янев, употребявайки рецесията, можем да използваме и опциите от нея като се даде опция на българските въоръжени сили да се развиват посредством повече тренировки и участия в учения, които носят потенциал.

След съвещанието на съвета по сигурността през вчерашния ден министър председателят Кирил Петков разпореди на министъра на защитата да внесе на днешното съвещание на кабинета план за утвърждение на национална позиция и ограничения за подсилване на системата на сигурност на България, боеспособността на българската войска и техническото ѝ застраховане.

Министерският съвет ще вземе решение за съответни ограничения, за които министър-председателят ще осведоми народните представители на изключително съвещание на Народното събрание, свикано за през днешния ден следобяд.

Стефан Янев посочи в ефира на Българска национална телевизия, че във връзка с рецесията сред Русия и Украйна дипломацията не е завършила, тя има своето място и всички старания, в това число и на военните, са ориентирани към това да дадат късмет на дипломацията и да се избегне спора.

Янев добави, че оценката на обстановката се мени с дни и с часове.

Според него даже да се приказва, че заплахата е неизбежна, е допустимо тази изразителност да е част от дипломатическите старания на едната или другата страна в опит да получи по-добри резултати на договарянията.

По мотив присъединяване на изтребители от Испания и Нидерландия в защитата на въздушното ни пространство Стефан Янев съобщи, че това е част от по този начин наречения взаимен еър полисинг - процедура, която се ползва от дълго време в границите на НАТО. Това не е първият път, в който тя се ползва и у нас като към този момент сме получавали сходна помощ от Италия и Съединени американски щати.

В ефира на " Денят стартира " Стефан Янев отхвърли да разяснява изявления, съгласно които България не била съгласна да разположи американски бойци на територията си, само че била подготвена да одобри френски. По думите на Янев, в случай че се водят сходни диалози, те биха били на военно-техническо равнище. На политическо равнище сходно нещо не е обсъждано, безапелационен беше той.

През март или април министерството на защитата чака от Съединени американски щати оферта за нови 8 изтребителя. Дали те ще бъдат закупени на по-ниска или на по-висока цена по отношение на първата група американски изтребители зависи от съответния пакет, който бъде контрактуван, добави Янев.

Приоритет за тази година остава модернизацията на сухопътните войски, посочи министърът на защитата. Предвижда се нарастване на заплатите на военнослужещите, само че към момента не е ясно с какъв брой.

Янев посочи, че приоритет за министерството са хората в армията, работната им среда и оборудването, смисловото превъоръжаване и построяването на качества.

България редовно не извършва задължения по общата защита на НАТО, които е поемала през годините и в този момент следва разбор по какъв начин да бъде прекъсната тази процедура, добави той.

Стефан Янев ще предложи многогодишна капиталова стратегия за рационализация на Българската войска, тъй като едногодишната рамка на бюджета не работи при закупуването на ново въоръжение, добави той.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР