Асоциация "Прозрачност без граници" изразява своето категорично неодобрение на противоречивия,

...
Асоциация "Прозрачност без граници" изразява своето категорично неодобрение на противоречивия,
Коментари Харесай

Прозрачност без граници: Промяната на партийните субсидии е хаотична

Асоциация "Прозрачност без граници " показва своето изрично отрицание на спорния, безреден и реактивен метод за смяна в законодателството за финансирането на политическите партии. Това се споделя в мнение на неправителствената организация за измененията в законите за политическите партии и за държавния бюджет. В четвъртък парламентарната бюджетна комисия утвърди плана на премиера Бойко Борисов за актуализация на държавния бюджет, който планува партийната дотация да стане 1 лев и беше импортиран в Народното събрание сутринта същия ден.

В рамките на един и същи ден Народното събрание преглежда два паралелни законопроекта, които Министерският съвет предлага, без да е постигнал единогласие за размера и метода на установяване на държавната дотация за партиите, напомнят от организацията. Според тях фиксирането на размера на държавната дотация на 1 лев за получен глас на последните парламентарни избори, съчетано с неналичието на безвъзмезден достъп до публичните медии по време на предизборна акция и с лимитираната процедура за дарения, в това число и възбрана за публично финансиране от юридически лица, ще сложи партиите в неспособност да поддържат минимално равнище на активност на партийните структури.

Нарушена е законодателната процедура: претекстовете и в двата законопроекта препращат към наредбите на правна норма от различен нормативен акт; липсва оценката на въздействието във втория законопроект; не е съветвано публичното мнение, написа в позицията. В преходните и заключителни разпореждания на законопроекта за изменение на Закона за политическите партии липсва изменителна правна норма, която препраща към Закона за държавния бюджет.

Въз основа на дългогодишния си опит и експертиза в тази област Асоциация "Прозрачност без граници " прави оценка, че проблеми в законодателството за финансирането на политическите партии има, само че те не са предмет на обсъжданите законопроекти и за тях не се търсят съответни решения. Така да вземем за пример основни проблеми в тази област не престават да бъдат:

- неналичието на явен и предвидим аршин за установяване размера на дотацията (сегашният член 27 от Закона за политическите партии препраща към различен закон, който се трансформира годишно по самодейност на изпълнителната власт и с решение на Народното събрание в края на всяка календарна година, и не е систематична част от главния закон, регламентиращ активността на политическите партии; фактът, че един ден след разглеждането на първия законопроект Министерският съвет е внесъл предложение за промени в Закона за държавния бюджет за 2019 година е още едно удостоверение за този проблем);

- прекомерно високият размер на държавната дотация, който (а) основава голяма разлика сред партиите, които получават държавна дотация, и останалите партии, (б) бюрократизира партийните структури и (в) обезсърчава партиите да търсят легална финансова поддръжка от своите симпатизанти посредством дребни и постоянни дарения, които в действителност биха дали постоянна база на партийните структури;

- неналичието на обязаност сред размера на държавната дотация и действителната практическа поддръжка на партиите от техните членове и донори (в тази връзка постоянно е отбелязвана положителната процедура за финансиране на партиите в Германия, само че тя в никакъв случай не е била подлагана на разискване в българския парламент);

- неналичието на пълномощия на Сметната палата да прави инспекция за сходство сред действително получените и действително изразходваните пари в предизборните акции (в тази тенденция бяха осъществени редица промени, само че и до момента контролът на Сметната палата остава на първо място надзор по документи);

- изразходването на държавната дотация за несвойствени партийни действия, като да вземем за пример за щедрост.

- ролята на медиите при отразяване на предизборните акции на партиите и изключително въпросът за безплатното отразяване в публичните медии, които се устоят от парите на всички данъкоплатци и имат задължението да дават естрада на разнообразни гледни точки в обществото и да осведомят пълноценно жителите.

Въпросите за финансирането на политическите партии и на предизборните акции са съществени, гласи още позицията на организацията, и засягат базисни структури в демократичното общество и се отразяват както на изборния развой, по този начин и на метода, по който действат политическите партии и главните институции в страната. Именно по тази причина към тях би трябвало да се подхожда с отговорност и с мисъл за следствията, които произтичат от едно или друго законодателно решение.

От "Прозрачност без граници " акцентират, че смисълът от държавното финансиране на политическите партии е в това да бъде оказвана поддръжка на партиите, тъй че да поддържат ефикасни партийни структури, които работят в полза на гласоподавателите и не попадат според от стопански ползи на огромни корпоративни донори. Държавната дотация се дава, с цел да пази политическия плурализъм, да поддържа политически субекти, които са получили забележителна изборна поддръжка и да служи като преграда против корупцията.

Двата обсъждани законопроекта би трябвало да бъдат синхронизирани в границите на законодателната процедура е заключението на асоциацията.

Те приканват политическите водачи и народните представители да проведат задълбочена полемика, с присъединяване на заинтересувани страни, представители на академичната общественост и специалисти по тематиката, с цел да намерят съответно решение на редица проблеми, произлизащи от модела на партийно финансиране.

До преизчисляване на дотациите се стигна, откакто "Шоуто на Слави " показа информация от Министерството на финансите, съгласно която през 2018 година политическите обединения са получавали не по 11 лв., а по 13.23 лв. на получен на изборите глас. Тълкованието на Слави Трифонов е, че сумите за дотацията се образуват на база на всички действителни гласове на парламентарните избори, а освен на тези за съответната партия или коалиция, които имат право на такава. Финансовият министър Владислав Горанов оправда това със законови недостатъци, а Българска социалистическа партия съобщи, че ще желае оставката му.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР