Арт резиденция Старото училище, което се организира от 2010 г.

...
Арт резиденция Старото училище, което се организира от 2010 г.
Коментари Харесай

15 години арт резиденция в Горна Липница

Арт резиденция " Старото учебно заведение ", което се провежда от 2010 година в Горна Липница,  отбелязва своето юбилейно издание. Стремежът ни е да подпомогнем децата да развият всичките свои умения и да изградят мощните си страни, като използваме холистичния способ на образование. Затова и дилемите, които им разпореждаме не участват в учебно заведение, сподели за ДУМА Пламен Петров, началник на детската школа и уредник на арт резиденцията. По думите му са нетрадиционалисти, тъй като занимават децата с разнообразни типове изкуства. Момичетата сред 10 и 12 години учим да плетат на една кука. Тази година изплетоха меки ръкавички във формата на герои за куклен спектакъл. Обучавам момчетата в превръщане на остарели принадлежности и предмети в по-съвременни като една доста остаряла образователна дъска, несъмнено на 80 година Преправихме я на така наречен морски шах, на който могат да играят дребните деца. Реновирахме остаряла скамейка, чиито греди оформихме като цветни моливи, споделя Петров.
Големите момчета сътвориха цветарници от остарели автомобилни гуми, обрисувани с български шевици. И добавя, че подрастващите интензивно вземат участие в любителски спектакли, исторически възстановки, с цел да знаят и помнят корените си.
Юбилейното издание минава в неповторимо креативно общество на програмата " Генерация ТВОРЯ ". Част от нея стават 9 млади актьори и над 30 локални деца и 15 посетители от Училище-пансион по изкуства и занаяти за обществено слаби деца, с. Русаля.
Водени от непокорна муза, участниците се насочат към нови, извънземни креативен хоризонти, въодушевени от тематиката " Извънземни действителности ". Те работят с разнообразни техники - иконография, мозайка, глина, стъклопис, влажен филц, оригами, плетива, употребяват японски техники за рязане на хартия, играят, състезават се на фона на китната природа и архитектурата на Горна Липница.
Големите " галактически пътешественици " са водени от ЛИРА (Димитър и Дарина), които основават апаратура, даваща модел за формален контакт на земляните с извънземна цивилизация. Дарина и Димитър Палови дружно с Пламен Петров, който се занимава с графичен дизайн, образни изкуства и съоръжения, провеждат арт резиденцията " Старото учебно заведение ". Тя се намира в центъра на Горна Липница - в постройката на бившето учебно заведение в селото, ситуирано на 12 км североизточно по пътя от Павликени за Полски Тръмбеш. Традиционно се организира при започване на август от порядъка на 7-10 дни.
Арт резиденцията е първата интернационална стратегия за актьори в България. Вече петнадесет години поддържаме актьори от целия свят в търсенето им на ентусиазъм и нови хрумвания, като им предлагаме магията на паралелната артистична действителност, която сме основали. Нашата резидентска стратегия е бягство от шума и суетата на огромния град, индустриализацията и консуматорското общество, само че служи и като място за отдих, творчество и релакс. Изкуството e инструмент, кадърен да промени света, уверени са Дарина и Димитър, които са художници, юристи, билкари, бегачи, само че най-много идеалисти и търсачи. По думите им в Горна Липница сегашното и предишното се допълват и опълчват. Тук духът на социализма е към момента жив, остатъци от който могат да бъдат открити по улиците на селото. И още: селски пейзажи, чист въздух, тишина, икономична и прясна храна, приветлива общественост и опция за същинско ентусиазъм, настояват Палови, които живеят в селото.
В резиденцията може да аплайват създатели в региона на образните изкуства (живопис и изобразяване, стенна живопис, снимка, съоръжения, видео, кино, ленд арт и др.) и театралните (музика, танц, театър), като жури ги избира. От 2010 до 2025 година резидентурата е приела над 170 участници от над 37 страни, а броят на кандидатурите е над 850. До момента са проведени към 50 изложения и арт събития. Подробна информация има на уеб страницата https://oldschoolresidence.com/.
Името на резиденцията произлиза от мястото, където се намират ателиетата - просторна и красива учебна постройка, основана преди повече от 100 години. Класните стаи на към този момент затвореното учебно заведение са преустроени в пространства, където художниците работят. Има шест закрити работилници, в това число фотостудио и открити терени - дворът на учебното заведение, киносалон и концертна зала. " Стая на тайните " пък предлага образователни материали, събирани през дългата история на учебното заведение, и предмети от социалистическото минало на България - плакати, винили, литература, дневници, картини. Голяма част от дейностите се организират и в Народно читалище " Зора-1887 ".
Мисията на резиденцията е да върне актуалното изкуство към природата и селския метод на живот. Целта ни е да предизвикваме креативните хрумвания на присъстващите създатели, като им предоставим време за работа и взаимоотношение с други актьори в красива естествена среда, добавя Палов.
Има авансово готови тематики за работа, свързани с локалния фолклор, легенди и просвета. Инициативата предлага още разнородни събития - концерти, представления, прожекции на филми, които могат да се посетят.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР