АрхивТази седмица се свързва със страданията Господни. На Велика събота

...
АрхивТази седмица се свързва със страданията Господни. На Велика събота
Коментари Харесай

Днес е най-благословеният ден от Страсната седмица, Велика събота е!

 Архив
Тази седмица се свързва със страданията Господни. На Велика събота се служи утреня, която стартира по здрач на предния ден - Велики петък. Храмът се осветява и се прогласява вестта за дамите мироносици, пристигнали на гроба на Иисус Христос.

Свещеникът, носещ Евангелието и Плащаницaта, дружно с богомолците обикалят към храма със запалени свещи. Тази тържествена върволица свидетелства, че цялата галактика е очистена, избавена и възобновена, че животът и светлината са победили гибелта и мрака. На Велика събота стартира и празничната подредбата на храма. От траурни и в тъмни окраски илитоните и централната завеса се заменят с бели такива с празнично везмо. Различно е и облеклото на йереите, които сменят своите тъмни одежди с тържествени. 

Тези промени стилизирано демонстрират триумфа на Христос над тъмните сили и грехопадението. Вечерта преди Възкресение храмът символизира гроба, в които било положено тялото на Спасителя. Вратите са затворени, а подготовката за възкресното свещенодействие стартира извън, където йерейте извършват последните молебствия. Миряни и богомолци се събират пред храма в очакване на Великото свещенодействие - Възкресение.

Всеки държи в ръката си свещ, с която да отнесе светлината на Словото Божие в дома си. На Великата Събота се четат 15 паремии или пророчествата за Христа, някои, от които самият Иисус Христос е приказвал на учениците си. Службата на Велика Събота принадлежи към този момент към Пасхалната неделя.

На Велика Събота християнските православни фамилии поставят последни старания за посрещането най-големия празник Възкресение Христово. Тогава нормално се месят и пекат обредните великденски хлябове и козунаци. Разрешено боядисването на яйца. Тогава се принася в алегорична жертва и пасхалното агне.. По предписание първото боядисано яйце се оставя за Богородица. Вярва се, че то има чудодейна, лечебна мощ. 

В някои краища на страната ни даже се пазели черупките от първото яйце, които били добавяни към тестото при приготвянето на ритуални хлябове за други празници през годината както и служели за лек при заболявания. На други места пък първото яйце. наложително се пази до иконата през цялата година, а вечерта преди Възкресение се заравя в земята за изобилие и благополучие в дома.

Точно в среднощ православните християни ще се поздравят с " Христос воскресе! ".

Тази година денят ще премине на фона на изключителното състояние, оповестено поради разпространяването на ковид. Българска делегация няма да върви в Йерусалим за Благодатния огън. Такъв има непокътнат от предходната година.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР