Анкара. Турция и Египет ще преодолеят застоя в отношения по

...
Анкара. Турция и Египет ще преодолеят застоя в отношения по
Коментари Харесай

Хулуси Акар: Турция и Египет ще преодолеят застоя в отношенията

Анкара. Турция и Египет ще преодолеят застоя в връзки по сред им през последните няколко години, съобщи министърът на защитата на Турция Хулуси Акар, на фона на опитите на двете страни да възстановяват дипломатическите си връзки, които се утежниха след арабската пролет, написа турското англоезичното издание Daily Sabah .

„ Виждаме, че връзките с Египет се усъвършенстват. Макар че това дава на приятелите доверие и наслада, то провокира боязън у другите. Възможно е да има застой в връзките заради редица въпроси, само че аз имам вяра, че това ще отмине за малко време и нашето приятелство с Египет още веднъж ще бъде на най-високо равнище “, сподели Акар.

Наскоро представителят на турския президент Ибрахим Калън съобщи, че по-добрите връзки с Египет могат да донесат мир в Либия. Анкара и Кайро поддържат противоположни страни в либийската революция, като Египет поддържа маршал Халифа Хафтар, а Турция - формалното либийско държавно управление със седалище в столицата Триполи.

По-рано тази година Турция съобщи, че е възобновила дипломатическите контакти с Египет и че Турция желае да усъвършенства съдействието след години на напрежение, почнало с спирането на връзките през 2013 година

Отношенията сред Турция и Египет се утежниха, откакто военачалник Абдел-Фатах ел-Сиси смъкна първия демократично определен президент на страната Мохамед Мурси с прелом след единствено една година на поста. Анкара поддържа позицията си, че демократично определен президент не може да бъде свален посредством боен прелом и изрази рецензиите си към Сиси и неговите поддръжници, в това число западните страни и някои от противниците на Анкара в района на Персийския залив. Египетското държавно управление, въпреки това, прикани Турция да не се намесва в проблем, който съгласно нея е вътрешен въпрос на страната. Спорът докара до задънена улица в двустранните връзки в продължение на доста години.

Напоследък обаче и от двете страни идват признаци за допустимо помиряване, изключително заради изменящата се динамичност в Източното Средиземноморие и турско-гръцката рецесия поради енергийните запаси на района. Двете страни обмениха позитивни сигнали, които целят определяне на контакт и разговор, в това число опцията за осъществяване на диалози за демаркиране на морските им граници в Източното Средиземноморие.

Превод и редакция: Юлиян Марков

Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР