Ако няма редовно правителство, ако няма политическа воля за обрат

...

Предложеният от служебното правителство на Гълъб Донев проект на Бюджет за 2023 г. в никакъв случай не е най-добрият. Не може бюджет с дефицит над 6% в година, в която няма никакви съществени кризи извън политическата, да бъде добър.

През последните две години многократно съм изразявал тезата, че в момента в България извън политическата безпътица няма други видове кризи – конкретно следните: 1. Няма война. 2. Няма природно бедствие, макар че другаде на Балканите има. 3. Няма рецесия, има растеж. 4. Няма мигрантска вълна от югоизток, а може да има. 5. Няма пандемия, а може да има. 6. Няма нашествие на извънземни, засега.

Тези шест кризи не съществуват, но могат да ни се случат. Най-лошото е, че това може да стане ,едновременно. дори през тази година. В години, в които няма такива проблеми, водим най-безотговорната, популистка и хаотична бюджетна политика, която съперничи в целия преход единствено с тази по време на мандата на Жан Виденов (1995-1997 г.). Само при него е имало такъв дефицит и краят е широко известен. Не може в година, когато всички доходи са на исторически максимум, безработицата е ниска и няма гореспоменатите кризи, да смятаме, че е нормално всяка година дефицитът да е с няколко милиарда по-голям от предишния. Това е лавина, която трябва да спре. Тя може да бъде прекратена само с различен вид управление, с политическа воля и с поемане на отговорност в името на бъдещето на българската нация.

Кога трябваше да бъде приет бюджетът?

Добре е, че служебното правителство не предложи бюджет в предизборна ситуация през есента. Ако беше го внесло, нямаше да има значение какъв е той. В парламента щеше да се случи това, което многократно се повтори през последните две години. Всяка една от партиите нямаше да мисли за утрешния ден и за интереса на България, а да си прави няколкоседмични фалшиви сметки за бъдещи избори. Щеше за пореден път да стане като на селска сватба. Вероятно дефицитът щеше да нарасне с още 10 млрд., което беше казано и от президента.

Не очаквам в никакъв случай този бюджет да бъде гласуван и дори разгледан. От известна гледна точка е положително, че служебното правителство изготви бюджет с такива шокиращи цифри, за да послужи той като бомба за събуждане на политическата класа. България се е запътила към бюджетната катастрофа.

Ако няма редовно правителство, ако няма политическа воля за обрат във фискалната политика на страната, провалът е неизбежен.

Някои политици вече казаха, че без редовно правителство няма да гласуват никакъв бюджет. Досега съм чул това от ГЕРБ и „Има такъв народ“. Подкрепям такава позиция. Ако няма правителство, което да носи отговорност и да сърба попарата от своите действия, няма смисъл от безименен бюджет.

Параметрите на бюджета

Всичко ме притеснява в този бюджет.

На първо място бюджетният дефицит. За последните 25 години, още преди да вляза в политиката, последователно съм бил привърженик на балансираните бюджети, както и на бюджетните излишъци в добри години. След 1997 г. по моите критерии лоши години са само 2009 г. заради световна криза и 2014 г. с изненадващия фалит на една банка. В нито една от другите години не смятам, че имаше нужда да има дефицит, камо ли голям. Всъщност такава разумна, консервативна и по тази причина толкова успешна бюджетна политика държавата води от 1997 до 2008 г., както и през някои от следващите години чак до 2019 г.

Това би било правилно и днес. Бюджетен дефицит от над 6% в година, в която няма гореспоменатите кризи, означава, че в съответната държава има политически хаос, бюджетен волунтаризъм. Приличаме на луд шофьор, който се е засилил по нанадолнището и натиска газта до дупка. В последната ми книга „Next.bg“ заглавието на главата, в която се описват тези действия е „Луди пилоти и луди пътници в самолета“.

На второ място съм притеснен от нивото на държавните разходи. Към този момент все още не е ясно колко процента са те от бъдещия БВП, но при всички случаи става дума за най-високото ниво на разходите през целия български преход. Дори правителството на Виденов средно за мандата си харчеше около 35% от БВП. Кабинетът на Сергей Станишев започна с 39% и завърши с 36%, когато имаше добри години за икономиката. Нарочно давам пример с тези две леви правителства. Днес е доста над 40%, което е ненужна и глупава политика.

На трето място не подкрепям никакви идеи за повишаване на преките данъци, както и въвеждането на извънреден данък върху печалбите. Обикновено в политиката еднократните глупости стават постоянни. Пример са ставките на ДДС от последните три години.

Данъците в България са наред и ние можем да се гордеем с данъчната ни политика от последните две десетилетия. През последните години много пъти съм предлагал при една по-спокойна ситуация да се намалят данък печалба и данък общ доход от 10% на 9%. При косвените данъци трябва да се премахнат всички намалени ставки за ДДС, всичко да бъде една единна ставка. С едно-единствено изключение за международния туризъм, където тя може да спадне до 5%.

Коментари Харесай

Николай Василев: Ситуацията с | BGNES

Ако няма постоянно държавно управление, в случай че няма политическа воля за поврат в бюджетната политика на страната, злополуката е на хоризонта. България няма потребност от анонимен бюджет.

Предложеният от служебното държавно управление на Гълъб Донев план на Бюджет за 2023 година никога не е най-хубавият. Не може бюджет с недостиг над 6% в година, в която няма никакви основни рецесии отвън политическата, да бъде добър.

През последните две години неведнъж съм изразявал тезата, че сега в България отвън политическата обърканост няма други типове рецесии – съответно следните: 1. Няма война. 2. Няма естествено злополучие, въпреки че другаде на Балканите има. 3. Няма криза, има напредък. 4. Няма мигрантска вълна от югоизток, а може да има. 5. Няма пандемия, а може да има. 6. Няма настъпление на извънземни, към този момент.

Тези шест рецесии не съществуват, само че могат да ни се случат. Най-лошото е, че това може да стане,едновременно. даже през тази година. В години, в които няма такива проблеми, водим най-безотговорната, популистка и безредна бюджетна политика, която съперничи в целия преход само с тази по време на мандата на Жан Виденов (1995-1997 г.). Само при него е имало подобен недостиг и краят е необятно прочут. Не може в година, когато всички приходи са на исторически най-много, безработицата е ниска и няма гореспоменатите рецесии, да считаме, че е обикновено всяка година дефицитът да е с няколко милиарда по-голям от предходния. Това е лавина, която би трябвало да спре. Тя може да бъде прекъсната единствено с друг тип ръководство, с политическа воля и с вдишване на отговорност в името на бъдещето на българската нация.

Кога трябваше да бъде признат бюджетът?

Добре е, че служебното държавно управление не предложи бюджет в предизборна обстановка през есента. Ако беше го внесло, нямаше да има значение какъв е той. В Народното събрание щеше да се случи това, което неведнъж се повтори през последните две години. Всяка една от партиите нямаше да мисли за утрешния ден и за интереса на България, а да си прави няколкоседмични подправени сметки за бъдещи избори. Щеше за следващ път да стане като на селска женитба. Вероятно дефицитът щеше да нарасне с още 10 милиарда, което беше казано и от президента.

Не чакам никога този бюджет да бъде гласуван и даже прегледан. От известна позиция е позитивно, че служебното държавно управление изготви бюджет с такива шокиращи числа, с цел да послужи той като бомба за пробуждане на политическата класа. България се е запътила към бюджетната злополука.

Ако няма постоянно държавно управление, в случай че няма политическа воля за поврат във фискалната политика на страната, неуспехът е неминуем.

Някои политици към този момент споделиха, че без постоянно държавно управление няма да гласоподават никакъв бюджет. Досега съм чул това от ГЕРБ и „ ИТН “. Подкрепям такава позиция. Ако няма държавно управление, което да носи отговорност и да сърба попарата от своите дейности, няма смисъл от анонимен бюджет.

Параметрите на бюджета

Всичко ме тормози в този бюджет.

На първо място бюджетният недостиг. За последните 25 години, още преди да вляза в политиката, поредно съм бил последовател на уравновесените бюджети, както и на бюджетните остатъци в положителни години. След 1997 година по моите критерии неприятни години са единствено 2009 година поради международна рецесия и 2014 година с изненадващия банкрут на една банка. В нито една от другите години не считам, че имаше потребност да има недостиг, камо ли огромен. Всъщност такава рационална, консервативна и затова толкоз сполучлива бюджетна политика страната води от 1997 до 2008 година, както и през някои от идващите години чак до 2019 година

Това би било вярно и през днешния ден. Бюджетен недостиг от над 6% в година, в която няма гореспоменатите рецесии, значи, че в съответната страна има политически безпорядък, бюджетен волунтаризъм. Приличаме на вманиачен водач, който се е засилил по нанадолнището и натиска газта до дупка. В последната ми книга „ Next.bg “ заглавието на главата, в която се разказват тези дейности е „ Луди водачи и луди пасажери в самолета “.

На второ място съм обезпокоен от равнището на държавните разноски. Към този миг към момента не е ясно какъв брой % са те от бъдещия Брутният вътрешен продукт, само че при всички случаи става дума за най-високото равнище на разноските през целия български преход. Дори държавното управление на Виденов приблизително за мандата си харчеше към 35% от Брутният вътрешен продукт. Кабинетът на Сергей Станишев стартира с 39% и приключи с 36%, когато имаше положителни години за стопанската система. Нарочно давам образец с тези две леви държавни управления. Днес е много над 40%, което е ненужна и глупава политика.

На трето място не поддържам никакви хрумвания за повишение на директните налози, както и въвеждането на ексклузивен налог върху облагите. Обикновено в политиката еднократните нелепости стават непрекъснати. Пример са ставките на Данък добавена стойност от последните три години.

Данъците в България са наред и ние можем да се гордеем с данъчната ни политика от последните две десетилетия. През последните години доста пъти съм предложил при една по-спокойна обстановка да се понижат налог облага и налог общ приход от 10% на 9%. При косвените налози би трябвало да се отстранен всички понижени ставки за Данък добавена стойност, всичко да бъде една единна ставка. С едно-единствено изключение за интернационалния туризъм, където тя може да спадне до 5%.

„ Кучето е заровено “ в региона на разноските. Не мога да си спомня кое държавно управление през кое десетилетие направи някакви промени в бюджетната сфера. Нито един кабинет – длъжностен или постоянен – за последните години въобще не мисли в тази посока. Дори в този момент ще забележим по какъв начин някои политически сили ще се упражняват през идващите дни по какъв начин да се вършат още разноски върху недостига от 6,4%. Повече ще са предложенията за нови разноски, в сравнение с за тяхното редуциране. Това потвърждава още един път моята теза за „ луди водачи и луди пасажери в самолета “.

Оставам на мнение, че както през последните три години 2020, 2021 и 2022 година България можеше да има уравновесен бюджет, по този начин считам, че това важи и за идващите години.

Еврозоната

Водената от нас през последните 2 години фискална политика ни отдалечава от Еврозоната. Ако в този момент сами се откажем заради несръчност, България ще се свлече с няколко степени по-надолу в своя интернационален авторитет. И до момента страната ни е одобрявана за някаква външна страна с единия крайник отвън Европейския съюз и отвън западния свят. С сходно държание би трябвало да забравим редом и за Шенген и ще се превърнем в буферна зона във всякакво отношение през този век. Бих починал от позор от сходно развиване. /БГНЕС

-----------

Николай Василев, финансист. Той е някогашен вицепремиер и три пъти министър в държавните управления на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев в интервала от 2001 до 2009 година Неговият разбор е изработен особено за БГНЕС.
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР