Не трябва да ни успокоява това, че пикът на заразата

...
Не трябва да ни успокоява това, че пикът на заразата
Коментари Харесай

Проф. Генчо Начев прогнозира ще има ли втора вълна от Covid-19

Не трябва да ни успокоява това, че пикът на заразата е преминат и в момента сме на едно плато, дори тръгва леко надолу, защото винаги е възможно да има втора вълна. Трябва да останем достатъчно дисциплинирани и отговорни към собственото си здраве и към здравето на околните.
Всичко по темата:Епидемията коронавирус (COVID-19) 8340
Това каза в интервю за БНР проф. Генчо Начев, кардиолог и директор на болница " Света Екатерина ".

Той заяви, че винаги е бил против създаването на паника, но категорично е против неглижирането на опасностите и безотговорното отношение. " Не приемам клишето, че Светът вече не е същият. Същите сме, но ако можем да прибавим към характеристиките си нещо допълнително - да сме по-отговорни към здравето на себе си и на околните, да продължим да внимаваме в социалните си контакти, за да се предпазим от разпространението на това заболяване - това би било добре. И ако можем да отворим сърцето си към страданието на другите, да станем по-отзивчиви, това би било добре за цялото общество ", добави той.

Проф. Генчо Начев: Сега имаме повече време за размисъл насаме със себе си

Проф. Генчо Начев оцени доброволчеството и дарителството като добрите последици от кризата. По думите му благодарение на навременните мерки на правителството и щаба в България е било предсказуемо разпространението на заразяването и според възможностите е било ограничено. " Това, че системата на здравеопазването успя да поеме всички заразени и да се справи - това е успех. Ако не бяха взети тези мерки, тогава разпространението на заболяването може би щеше да създаде такова напрежение в системата, че да не стигат леглата и апаратурата в болниците, което се избегна. Затова смятам, че всички на първа линия в системата на здравеопазването успяха да се справят с това нещо ".

Кардиологът посочи като пропуск в борбата с епидемията правилата за използване на личните предпазни средства. Според него не достатъчна е била подготвеността на чест от медиците за това как се използват тези средства и колко сериозна необходимостта от тях. " Може би това допринесе доста голям брой от лекарите да бъдат заразени ", предположи той.

Директорът на болница " Св. Екатерина " заяви, че в пациентите има натрупан страх, че като отидат в болница, могат да се заразят с коронавируса. " Смятат, че това е по-страшно отколкото тяхно заболяване, но това не е правилно. Много често всеки загубен ден, в който те не са се обадили по телефона или не са отишли при лекар, за да направят преглед или изследвания, може да се окаже фатален ". Той изтъкна, че в болниците са взети всички предпазни мерки, за да не се разпространява заразата от Covid-19.

Проф. Начев: Системата ще издържи, но още нищо не е отминало

В болница " Св. Екатерина " все още не е достигната средната натовареност, която е била за последните два месеца, " което значи, че хората все още се страхува ", уточни кардиологът.
Всичко по тематиката: Епидемията ковид (COVID-19) 8340  Сърбия отваря границите си Сърбия отваря границите си  Само трима новозаразени с COVID-19 в Гърция за последния ден Само трима новозаразени с COVID-19 в Гърция за последния ден  Изследват обществените служащи за Covid-19 в Добрич Изследват обществените служащи за Covid-19 в Добрич
Повече за Коронавирус
 corona най-ново: Вижте последните вести лесни стъпки: Как да се предпазим? просто управление: Какви са признаците? eпидемия: Коронавирус в България
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР